Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 114 от 147 ПърваПърва ... 1464104112113114115116124 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,131 до 1,140 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #1131
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Не мислете, че ще е толкова лесно. Машинката струва 4000 евро и е патентована. Прави озон от въздуха на принципа на студената плазма, но с модификация без UV. Озона се вкарва през маркуч през капака на кошера. Третирането трае 20 минути като твърдят, че се убива всичко, дори вируси и малък кошерен, както и 60% от акара в пилото.

    Това ще е или измама или революция. Твърдят, че са третирали хиляди кошери до момента и няма вредни въздействия за пчелите.
    Винаги може по-добре.

  2. #1132
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Италианците твърдят, че имат много добри резултати срещу акара с използване на озон....

    Озона се използва за дезинфекция (Ам.Г., Нозема... и други спорообразуващи микроорганизми) и убива почти всички пчелни патогени. Аз обаче бих се поколебал да сложа такъв дезинфектант в кошери пълни с пчели. Най-малкото, защото вътре е пълно със симбиотични бактерии, чийто колонии ще пострадат.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #1133
    Наблюдател
    Регистриран
    16.09.2015
    Мнения
    27
    Здравейте.Закупих си кофеин- натриев бензоат на прах 99% чистота, обаче не мога да намеря точна дозировка на кошер.Разбрах, че слага във захарен сироп 1:1 една чаена лъжица по 150мл на кошер 3 пъти през 7 дни. Ако може да ми кажете дали е така .Предварително Ви благодаря.
    Едно е да желаеш.Второ е да можеш.Трето е да го направиш.

  4. #1134
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от pakerlata Виж публикацията
    Здравейте.Закупих си кофеин- натриев бензоат на прах 99% чистота, обаче не мога да намеря точна дозировка на кошер.Разбрах, че слага във захарен сироп 1:1 една чаена лъжица по 150мл на кошер 3 пъти през 7 дни. Ако може да ми кажете дали е така .Предварително Ви благодаря.
    Четете някакви неща, а после се чудите какво да правите. Тази мерна единица "чаена лъжичка" я има само в непрофесионалното готварство. Тука работим в милиграмове!
    Една чаена лъжичка е най-вероятно между 2 и 5 грама. (зависи каква е големината на кристала) Дори 1/4 чаена лъжичка да сипеш на 1кг сироп, то ще е над токсичната за пчелата доза. Това, че пише 99% чист, не означава, че няма да бъде отровно за пчелата или човека.

    Моят съвет е да забравиш за кофеина, поне докато не намериш повече информация.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #1135
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Правиш експеримент с няколко кошера! Чаената лъжичка е 5 мл. Също смятам да си направя експеримента,но есента.

  6. #1136
    Наблюдател
    Регистриран
    16.09.2015
    Мнения
    27
    Благодаря за съвета Дамянов.Докато не намеря 100% информация няма да го използвам.При положение, че ноември третирах с ОК ще използвам някой вид от лентите,но както предлага Вълчан ще пробвам на 2 кошера и ще кажа какви са резултатите.
    Едно е да желаеш.Второ е да можеш.Трето е да го направиш.

  7. #1137
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Ако не ме лъже паметта и не се бъркам - 1 мл кофеин се слага на 10 л сироп
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #1138
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Ако не ме лъже паметта и не се бъркам - 1 мл кофеин се слага на 10 л сироп
    1.250 грама / 10 кг
    Стига с тези милилитри
    Това е безопасната доза, но коя е ефективната срещу вароа?
    Като има мерак, да пробва с кофеин на таблетки за хора. 10 лева не са чек толкова много.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #1139
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    В темата с какво ще третираме тази година говорихме по този въпрос само еди колега отговори че го е правил

    Но говорихме за кофеин натриев бензоат ампули инжекционен разтвор а ти си взел кофеин- натриев бензоат на прах 99% трябва да изчислиш точната доза
    както е отговорил Д.Дамянов нещо изключително важно да не стане гаф

    Първоначално публикувано от Камен Крумов

    В началото на Август 2015 третирах с Кофеин Натриев Бензоат - 30% от семействата, по рецептата на Scutellator - 25%, и 30% с ОК чрез накапване (35г ОК на литър сироп 1:1 - по 5 мл на междурамие). Тъй като до тогава бях ползвал само последния начин и съм много доволен от резултатите, то той ми послужи, като контрола. И при трите метода изпадаха еднакво количество акари. Не съм забелязал каквото и да е увреждане на семействата след третирането.

  10. #1140
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    В темата с какво ще третираме тази година говорихме по този въпрос само еди колега отговори че го е правил

    Но говорихме за кофеин натриев бензоат ампули инжекционен разтвор а ти си взел кофеин- натриев бензоат на прах 99% трябва да изчислиш точната доза
    както е отговорил Д.Дамянов нещо изключително важно да не стане гаф

    Първоначално публикувано от Камен Крумов

    В началото на Август 2015 третирах с Кофеин Натриев Бензоат - 30% от семействата, по рецептата на Scutellator - 25%, и 30% с ОК чрез накапване (35г ОК на литър сироп 1:1 - по 5 мл на междурамие). Тъй като до тогава бях ползвал само последния начин и съм много доволен от резултатите, то той ми послужи, като контрола. И при трите метода изпадаха еднакво количество акари. Не съм забелязал каквото и да е увреждане на семействата след третирането.
    От няколко дни искаш да прочетеш това,...което искаш да прочетеш!
    Working....

 

 
Страница 114 от 147 ПърваПърва ... 1464104112113114115116124 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •