Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 62 от 147 ПърваПърва ... 1252606162636472112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 611 до 620 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #611
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ествествено че може да окаже влияние. Нещо повече - тази година аз загубих няколко от най-силните си семейства, защото им затворих прелката за почти 24 часа заради едно пръскане на арендаторите. Пчелите се бяха струпали на мрежестото дъно и го бяха запушили, прекъсвайки си по този начин достъпа на кислород. Преди това обаче със сигурност температурата вътре в кошера е била много висока.

    Другия начин вътре в кошера да стране много висока температура е кошер, оставен под жарещото слънце без никаква сянка над него. Вярно е че пчелите се опитват да вентилират, но това според мене са смешни опити предвид количеството на енергията, която слънцето стоварва върху покрива на този кошер.

    С две думи - може би и сега без човешка намеса в някои кошери от време на време температурата се вдига над 35 градуса и като нищо може да достига до 45 градуса, но този проблем не е изследван с научни подходи. Ако такова едно изследване се направи, може би целия проблем с акарите може да се разреши ако лятно време в горещините просто затворим прелката за определен брой часове. Това са само предположения, и няма как те да се отхвърлят или потвърдят без да се направят някакви експерименти със замерване на температурата вътре в кошера при такива екстремни ситуации - лятно време под слънцето и при затворена прелка.

  2. #612
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    При товарене и превозване на пчелите казват ,че пчелите повишават температурата вътре в кошера затова е хубаво да са с мрежесто дъно и дори отгоре също да са с мрежа за по добра вентилация дали това също може да окаже влияние върху акара това е само предположение.
    Гледах един филм по National Geografic как пчелите в Япония чрез повишаване на теперетурата убиват японският стършел които е дошъл на разузнаване но за съжаление не си спомням градусите до която е вдигат.Но е факт че стършела умря от прегряване а на пчелите им нямаше нищо.

  3. #613
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan_vd Виж публикацията
    Гледах един филм по National Geografic как пчелите в Япония чрез повишаване на теперетурата убиват японският стършел които е дошъл на разузнаване но за съжаление не си спомням градусите до която е вдигат.Но е факт че стършела умря от прегряване а на пчелите им нямаше нищо.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #614
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan_vd Виж публикацията
    Гледах един филм по National Geografic как пчелите в Япония чрез повишаване на теперетурата убиват японският стършел които е дошъл на разузнаване но за съжаление не си спомням градусите до която е вдигат.Но е факт че стършела умря от прегряване а на пчелите им нямаше нищо.
    http://vbox7.com/play:aa51b2b48e

  5. #615
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Ествествено че може да окаже влияние. Нещо повече - тази година аз загубих няколко от най-силните си семейства, защото им затворих прелката за почти 24 часа заради едно пръскане на арендаторите. Пчелите се бяха струпали на мрежестото дъно и го бяха запушили, прекъсвайки си по този начин достъпа на кислород. Преди това обаче със сигурност температурата вътре в кошера е била много висока.
    Жажда.
    (всъщност, водата я използват за охлаждане)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #616
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Researchers have been evaluating the effectiveness of lemon juice as a treatment for varroa.
    Egyptian agricultural researchers M.F. Abdel Rahman and S.H. Rateb mixed pure lemon juice with 1:1 (weight/volume) sugar syrup in concentrations of 10%, 25%, 50%, 75% and
    100% and the solution was applied at the rate of 5ml per seam of bees. Colonies were treated 5 times at 6 day intervals. The success rates were 32.5%, 40.5%, 82.9%, 84.4% and 86.6% respectively. Polish beekeeper Dominik Ptak reported that he had tried the method in Poland and reported achieving a 90.5% control with a single application. He says that the mixture must be lukewarm and freshly made; as with oxalic drip treatment the colonies should have little brood. So this is a November/ December treatment.

    ЛИНК към изследването

    Честно не търся Арабска литература това дойде от ADBKA (местна английска организация) - ADBKA.pdf
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #617
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега Дамянов,от вчерашните материали за витамин С,ми хрумна точно идея да ползвам лимонов сок за пръскалката.Радвам се,че идеята е развита,да не откривам топлата вода.Днес ми светна една друга идея която се оказа,че е разгледана.От опита ми като лозар,знам,че сярата е естествен акарицид и не е токсична за пчелите.В миналото често се е пиела за болки в корема.Ето какво намерих набързо,че нямам време за дълго ровене : http://www.reeis.usda.gov/web/crispr...of-varroa.html
    Който има време да се рови да пусне и други материали.Ако намеря нещо по-нататък ще споделя.

  8. #618
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колега Дамянов,от вчерашните материали за витамин С,ми хрумна точно идея да ползвам лимонов сок за пръскалката.Радвам се,че идеята е развита,да не откривам топлата вода.Днес ми светна една друга идея която се оказа,че е разгледана.От опита ми като лозар,знам,че сярата е естествен акарицид и не е токсична за пчелите.В миналото често се е пиела за болки в корема.Ето какво намерих набързо,че нямам време за дълго ровене : http://www.reeis.usda.gov/web/crispr...of-varroa.html
    Който има време да се рови да пусне и други материали.Ако намеря нещо по-нататък ще споделя.
    Въпросът дали ще има ефект(90,5%) си остава.
    Тук казват, че колега от полша е постигнал 90,5% с едно прилагане.
    И дали цената ще си заслужава?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #619
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ето нещо интересно за сярата : http://books.google.bg/books?id=4tMu...20bees&f=false

  10. #620
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    В този материал се сравняват различни комбинации,включително и сярата : http://www.thebioscan.in/Journals_PD...P%20KOTWAL.pdf
    Има интересни комбинации между тимол и оксалова киселина както и други, със съвети кога са най-подходящи за ползване.

 

 
Страница 62 от 147 ПърваПърва ... 1252606162636472112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •