Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 71 от 147 ПърваПърва ... 2161697071727381121 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 701 до 710 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #701
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колега Скутелатор,в статията си накрая засягаш и чревната флора(полезните бактерии) при човека и пчелите.Какво ти е мнението за употребата на пробиотици при пчелите?Никъде не споменаваш етеричните масла в борбата с акара(с изключение на тимола),резерви ли имаш?
    Знанията ни за микрофлората вътре в семейството ( по-голямата част от които живее вътре в гнездото - върху прашеца, питите, меда...) са натрупани от преди 30 години и с изключение на едно единствено изследване не са били разглеждани и допълвани повече от 3 десетилетия. Това което знаем е прекалено малко. Все още не е напълно ясно дали нозема извършва някаква симбиотична връзка със своя годтоприемник или не!( въпреки че е един от най-изследваните пчелни микроорганизми, то какво остава за останалите десетки хиляди които още не са били изучени). Аскосферата, например, е "на върха на хранителната верига" сред патогените и подтиска развитието на почти всички други останали пчелни болести, вкл. Ам. гнилец.

    Относно етеричните масла - знанията там са също оскъдни и граничат с алхимията. Съвсем не всички етерични масла имат полезен ефект за пчелите ( дори и в малки дози), като те са повече или по-малко токсични, а някои дори вредни или отровни. Повечето от готовите препарати на база етерични масла предлагани в пчеларството, са чиста спекула (плацебо за пчелари). Тъй като няма натрупани достатъчно научни познания, много често се хващат от рафта няколко добре звучащи химични съединения и се забърква микс от тях (манджа с грозде) в произволни сотношения и се пуска на пазара. Дори веднъж срещнах "билков" препарат от етерични масла, в който една от активните съставки беше [не широко популярен] антибиотик!
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #702
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Знанията ни за микрофлората вътре в семейството ( по-голямата част от които живее вътре в гнездото - върху прашеца, питите, меда...) са натрупани от преди 30 години и с изключение на едно единствено изследване не са били разглеждани и допълвани повече от 3 десетилетия. Това което знаем е прекалено малко. Все още не е напълно ясно дали нозема извършва някаква симбиотична връзка със своя годтоприемник или не!( въпреки че е един от най-изследваните пчелни микроорганизми, то какво остава за останалите десетки хиляди които още не са били изучени). Аскосферата, например, е "на върха на хранителната верига" сред патогените и подтиска развитието на почти всички други останали пчелни болести, вкл. Ам. гнилец.

    Относно етеричните масла - знанията там са също оскъдни и граничат с алхимията. Съвсем не всички етерични масла имат полезен ефект за пчелите ( дори и в малки дози), като те са повече или по-малко токсични, а някои дори вредни или отровни. Повечето от готовите препарати на база етерични масла предлагани в пчеларството, са чиста спекула (плацебо за пчелари). Тъй като няма натрупани достатъчно научни познания, много често се хващат от рафта няколко добре звучащи химични съединения и се забърква микс от тях (манджа с грозде) в произволни сотношения и се пуска на пазара. Дори веднъж срещнах "билков" препарат от етерични масла, в който една от активните съставки беше [не широко популярен] антибиотик!
    Ей...ето го и батко!

    Нали знаеш Хамериканците какви бъркочи правят. Направо ме хвърлят в шах. Например последната мода е чесъна на прах
    Ето едно видео по темата

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #703
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ето малко материал за свойствата на чесъна :Chesuna.pdf

    Колега Скутелатор,все пак не сподели,според теб оправдано ли е ползването на пробиотици при пчелите на фона на ежегодното ползване на киселини в кошера?
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  4. #704
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Ето малко материал за свойствата на чесъна :Chesuna.pdf

    Колега Скутелатор,все пак не сподели,според теб оправдано ли е ползването на пробиотици при пчелите на фона на ежегодното ползване на киселини в кошера?
    Чесъна само на таратор
    Ти знаеш ли как смърди този чесън на прах?
    Не ми се рови сега, че имам още 1000 неща да свърша, но по-късно ще видя точно къде четох, че чесъна вреди много сериозно.
    Ако влезе с меда...много ще те е яд после.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #705
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията

    Колега Скутелатор,все пак не сподели,според теб оправдано ли е ползването на пробиотици при пчелите на фона на ежегодното ползване на киселини в кошера?
    Всеки микроорганизъм може да бъде както "добър", така и "лош", според условията. Условно се делят на две групи - "потенциално полезни" и "потенциално вредни" и всичко е игра на баланс.

    По-важният въпрос тук е: При нарушения, как да бъде възвърнат отново баланса? В какво количество и КОИ микроорганизми да се добавят за да се получи отново баланс? Ситуацията се усложнява допълнително от факта че ние все още НЕ ЗНАЕМ кои са "добрите" и кои са "лошите", че да се направи продукт който да лекува едно или друго състояние на дизбаланс.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #706
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Напълно съм съгласен.Аз също мисля,че баланса във всичко е ключа към успеха.Проблема е,че третирайки за акара ние ежегодно разрушаваме този баланс.В природата няма такава химия и оцеляването на семейството е функция от генетичните качества на пчелите.Всяка ползвана киселина реално има действието на антибиотика - унищожава както патогените,така и полезната флора.На практика се извършва дезинфекция(нещо като фумигация) на кошера.Не казвам,че съм против ползваните киселини в пчеларството(аз също ползвам),но би било добре ако има начин този "страничен ефект" да бъде смекчен.Мисля,че пробиотиците биха компенсирали това отклонение.Трябва практика ,наблюдение и известно време за да се провери това.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  7. #707
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Напълно съм съгласен.Аз също мисля,че баланса във всичко е ключа към успеха.Проблема е,че третирайки за акара ние ежегодно разрушаваме този баланс.В природата няма такава химия и оцеляването на семейството е функция от генетичните качества на пчелите.Всяка ползвана киселина реално има действието на антибиотика - унищожава както патогените,така и полезната флора.На практика се извършва дезинфекция(нещо като фумигация) на кошера.Не казвам,че съм против ползваните киселини в пчеларството(аз също ползвам),но би било добре ако има начин този "страничен ефект" да бъде смекчен.Мисля,че пробиотиците биха компенсирали това отклонение.Трябва практика ,наблюдение и известно време за да се провери това.
    Бактериите били те полезни или вредни:
    Могат да обичат алкална или киселинна среда.
    Могат да обичат кислород или не.
    Могат да обичат по-висока или по-ниска температура.
    Киселините не убиват всичко наред, а по-скоро спират развитието на бактерии обичащи алкални среди и подпомагат другите.
    Представи си една война между бактериите и всеки вид се бори за ресурсите. Това е и принципа на войната на Хлебния мухъл и Пеницилина.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #708
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Малко параметри за трепане на акара със жега...
    Прикачени файлове Прикачени файлове
    Винаги може по-добре.

  9. #709
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    колеги сега напролет с какво смятате да третирате за акара?

  10. #710
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Аз съм на кръстопът.Ако на въпроса ти се включат повече колеги ,ще гледам да открадна някоя идея.В другите теми за третирането есента имаше слаб интерес.

 

 
Страница 71 от 147 ПърваПърва ... 2161697071727381121 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •