Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 91 от 147 ПърваПърва ... 41818990919293101141 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 901 до 910 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #901
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Лофанта също е вид мента.
    Над 20 вида мента мисля,че има,маточината също е вид мента.

  2. #902
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2015
    Мнения
    8
    Екостоп=мента=юзъм=стоп на акара биологично.Амстраз ? но 100 пъти по голям ефек, а ценово 1000пъти по добър. От как го ползвувамам нямам изчезнали пчели оле.

  3. #903
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.10.2010
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    Севлиевски

  4. #904
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Този пост е редактиран от borislav aleksandrov; 15.03.2015 в 23:14.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  5. #905
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    Ако може някой да синтезира информацията, че се загубих в превода, пък и на транслатора нещо не му се удава.

  6. #906
    http://www.refona.nl/refona/pages/nl.../varoamijt.php
    За биологична борба с акара.

  7. #907
    Наблюдател
    Регистриран
    28.03.2015
    Мнения
    12
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    ето на какво попаднах наскоро:


    "Брашно от борови иглички за борба срещу вароатозата, при пчелите
    В. Давыдов
    Приготвянето и прилагането на брашното от борови иглички става по следния начин. Вземаме млади клонки от бор. Снемаме от тях игличките и ги изсушаваме при 50 градуса Целзий. След изсушаването, листата от иглолистното дърво трябва да бъдат твърди и хрупкави, със зелен цвят. След това вземаме изсушените иглолистни листенца и ги прекарваме през обикновена мелачка за месо. Получава се обикновен прах (брашно) със зелен цвят.
    За подобряване на структурата на брашното от листенцата на бора, прахът получен след първото преминаване през месомелачката го прекарваме още веднъж през нея. Така полученото брашно е нужно да се съхранява в стъклен съд с плътно затворена капачка. Брашното се използва за борба с вароатозата при пчелите.
    Обработката на пчелните семейства трябва да се провежда през ранна пролет. Това трябва да се прави колкото се може по–рано, докато всички кърлежи все още се намират на пчелите. Третирането се провежда не по–малко от три пъти в течение на 7-10 дни, като пчелите обилно се посипват с брашното от боровите иглички по продължение на междурамията.
    Кърлежът не понася миризмата от листата на бора и започва активно да се движи. Смукалцата на краката му се запълват с брашното и кърлежът пада на дъното на кошера, където умира. Преимуществото на брашното от листенцата от бор е в това, че то е абсолютно безвредно, и позволява да се провежда обработката на пчелите веднага след тяхното трудно зимуване. Брашното от иглички може да се приготвя също и от такива на кедъра. Миризмата от кедър, кърлежът също не може да понася. Той не понася и миризмата на смолата от кедър.
    Ако на горните летвички на рамките се поставят парченца от смола на кедър, то ефективността от борбата на приготвеното брашно от иглолистните листенца върху кърлежа ще се увеличи значително."
    Пробвано ли е това? На мен ми хареса идеята, защото по принцип съм против химията и гледам да ползвам минимум от нея.

  8. #908
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Доста се чудих, но реших да пиша. Очаквам да има доста писания и доводи от някой колеги!
    Както съм казвал и преди аз съм Съвецко-Руски възпитаник, англиския не го разбирам! За борбата с вароатозата: От както се започна мотаенето и любовта към пчелите, имам следните спомени, датират от 80-те години на XX-век. Извинявам се ако има някой неточности в писанията, но аз съм обикновен пчелар!
    Третирахме кошерите с фенотиазин (лекаство за кръвно, но се гореше в пушалките), две таблетки на кошер, като на пушалката бяхме запуили една " патешка човка" от ламарина на тенекия от сирене, за да влиза дима.
    После се появи Антивара, в 5кг-ви пликове. Дозата беше една кибритена кутийка, на кошер!
    Колко бяха ефективни-отровни незная, но кошерите не загиваха от акар. Предпочитаха се жълтете пчели да се развъждат.
    Една година дадоха, от пчеларското дружество на дядо ми, лека му пръст, Перицин 5%; които се даваше със сиропа, получаваше се утайка в хранилката и неравномерност на дозата, писа се в сп. Пчеластво за това.н През 1986г. след някаква лекция в дружеството и статии в сп. Пчеластво, дядо ми реши да ползва ментово масло. От Бългаска Роза Карлово, чрез познати (тогава , пък и сега за някой неща), се снабдихме с ментово масло и филтрована утайка, на маслото! И тогава има желание за екологичност-био! Започхме да ги третираме, фитри- утайка поставяхмеги на дъното, всяка седмица накапвахме дунапренени парчета с маслото.
    Дядо ми почина април 87г. Аз бях едиствения които имаше някакви познания, да не кажа бегли за пчелите, другите насленици обичаха само меда и неговото добиване. С тяхна помощ, защото бях пубер, да ги гледам, третирахме с ментово масло. За две години кошерите от акара, започнаха да се стопяват. През 1990г. след реклама на Перицин 0,64% гранулат, в сп.Пчеларство, произвеждан от Фармахим Дупница, по лиценз на Байер. На своя глава купих една опаковка и есента третирах с него. Дъната бяха осеяни с акар, пчелите спасени! На пролет, края на март правих едно третиране, а на есен след 15.8 три. Така работих докато Балканфарма спря да го произвежа.
    Майки не съм губил, семейства не са ми загивали зимата, да имал съм поява на варовито пило в някой кошер. Следваше смяна на майката или унищожаване, обгаряне на кошера, и ново заселване.
    През годините съм експериментирал с: сироп от пелин и О.К. чрез накапване в кошера: повишава ше са, заболевоеместа от варовито пило!
    Мравчена киселина, трудно се работи с нея, не висока ефективноста и!
    Варостат, Варостоп, спорна ефективност!
    Варостат Р, доволен съм от ефективноста му. Ползвам го есента за контролно третиране, при някой кошери, при които не съм доволен от ефекта на О.К. Ползвам ДБ системата, от плодника не вадя мед!
    Взел съм тимол, смятам да направя няколко опита тази година!

  9. #909
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    И при мен беше същото, което описва Вилчан. Моите пчели бяха в село Томпсън, в искарското дефиле. Акари и варовито пило при слабите семейства. Варовито пило през пролетта, след като семействата се засилят изчезваше. Но това стана след аварията в Чернобил. И аз ползвах перицин.

  10. #910
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Вълчане, интересно. Хубаво е да се знае какво е било. Би ли написал в момента с какво третираш. За което, БЛАГОДАРЯ.

    Поздрави, Г. Георгиев

 

 
Страница 91 от 147 ПърваПърва ... 41818990919293101141 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •