Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 88 от 147 ПърваПърва ... 3878868788899098138 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 871 до 880 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #871
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Колкото до тимола: преди 2 години забравих капачка от буркан с около 10-15 г тимол в нея на дъното на един от лежаците ми. Когато и да минех покрай него се усещаше миризмата, а като го отворех се чудех как пчелите не ги дразни с тяхното обоняние. Та този кошер през онова лято ме смая със сила и добиви. За капак на всичко на следващата година си направи тиха смяна още през април, а аз за да използвам всички маточници го разделих на 3. Та си мисля, че няма нищо случайно в силата кошера и обвинявам за това тимола. От тогава все се каня да "забравя" малко тимол в няколко кошера и все не стигам до там. Но тази година непременно ще ми остане време ( обещавам си ).

  2. #872
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от nikkalas Виж публикацията
    И аз съм на това мнение.Тази година сърбах попарата от рецептата на тимола. И сега се чудя какво да я правя тази газова пушалка дето я купих и също тимола?
    Тимола не знам какво да го правиш, но с газовата пушалка може да третираш и с ОК. По рецепта на производителя на пушалката /тази която я ползвам е ДМ 3/ в 0,500 л дестилирана вода се разтваря 35 гр. ОК. Готовия разтвор трябва да е прозрачен. За разлика от другите лекарства, тук палеца /спусъка/ се натиска 5 пъти на кошер. Пушека не е бял както при някои препарати, а е като водна пара. В началото на ноември третирах две от редиците с кошери по този начин, а другите с накапване по рецептата на scutellator. Контролни листи не съм слагал, но след някоя седмица при основния преглед ще видя дали има разлика при опаразитяването между редиците.
    Keep Walking...

  3. #873
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от dankov64 Виж публикацията
    Ако може да споделиш твоите знания за разпространяването на акара от търтеите, колко е минималното безопасно разстояние.
    Добруджа е толкова гъсто населена с пчелини, че е трудно да си намериш място с отстояние по малко от 2 км. по въздух от др. пчелин, или др вариант е достъпа му да е поне 1-2 км. по черно.
    Лично моето мнение е, че движението на търтеи между семействата не е фактор и не оказва осезаема роля в годишната динамика на популацията на вароа (освен чрез обмяна на генетичен материал между отделните популации на вароа и вируси/бактерии). Нивата на вароа в кошерите на съседа, за теб се стават от значение, едва тогава, когато нивата им в семействата станат прекалено височки и поради тази причина семействата едно по едно започват да отпадат, а всички кошери в околността започнат да ги ограбват (носейки акарите от ограбваните семейства в къщи си).

    На първо място, 2-те км отстояние са нужни най-вече за да се премахне съревнованието (конкуренцията) между пчелните семейства и пчелини. А 3,5 км отстояние са считани за безопасната дистанция, достатъчна за да предотврати навлизането в пчелина на други заразни заболявания, напр. - на Ам. гнилец. (Т.е. трябва да се кахъриш за здравословното състояние единствено на тези семейства, които са ти в радиус по-малък от 3,5км).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #874
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Честит празник на всички колеги,който в този празничен ден са намерили време да споделят своя опит.Аз също ще споделя как третирам с/у вариатозата.Напоявам нови ленти от фурнир с разтвор направен от тимол и спирт.Съотношението е 1/1. 100гр. тимол в 100гр. медицински спирт 96%.Третирам ги през пролетта,след медосбора и есента октомври/ноември,като последните ленти ги оставям да презимуват с тях.Също така когато подавам готова храна на Bee Honey избирам да им подам от тази със съдържание на тимол.Тотално ги атакувам с тимола,ама това го правя за втора година,и не знам дали за напред ще е ефикасен този начин.Ако някой е пробвал нека да сподели мнение.Дали да сменя с ОК.или да ги редувам и двата начина.Имам и Foger,който го закупих миналата година но не съм го използвал .Имам 25 семейства в ЛР.кошери.Предварително благодаря на всички който ще ми отговорят.Поздрави.

  5. #875
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Тимола не знам какво да го правиш, но с газовата пушалка може да третираш и с ОК. По рецепта на производителя на пушалката /тази която я ползвам е ДМ 3/ в 0,500 л дестилирана вода се разтваря 35 гр. ОК. Готовия разтвор трябва да е прозрачен. За разлика от другите лекарства, тук палеца /спусъка/ се натиска 5 пъти на кошер. Пушека не е бял както при някои препарати, а е като водна пара. В началото на ноември третирах две от редиците с кошери по този начин, а другите с накапване по рецептата на scutellator. Контролни листи не съм слагал, но след някоя седмица при основния преглед ще видя дали има разлика при опъразитяването между редиците.
    Колега, може ли да ми кажеш къде да прочета/ номер на поста/ за рецептата с ОК. на Колегата Scutellator.Предварително ти благодаря.Поздрави.

  6. #876
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Колега, може ли да ми кажеш къде да прочета/ номер на поста/ за рецептата с ОК. на Колегата Scutellator.Предварително ти благодаря.Поздрави.
    35 гр. ОК
    900мл вода
    100гр захар.

  7. #877
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от marianski Виж публикацията
    35 гр. ОК
    900мл вода
    100гр захар.
    Благодаря ти земляк,за отговора.Видях че пчеларстваме в един и същи район.Поздрави.

  8. #878
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Милков къде са ти кошерите?

  9. #879
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    с.НЕДЯЛСКО

  10. #880
    Наблюдател
    Регистриран
    02.12.2010
    Мнения
    20
    Колега после какво ще правиш с получената смес? С газовата пушалка ли ще пушиш?

 

 
Страница 88 от 147 ПърваПърва ... 3878868788899098138 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •