Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 79 от 147 ПърваПърва ... 2969777879808189129 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 781 до 790 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #781
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Не, няма да ни бият. Сега само четат и се чукат по главите. Я виж отдолу колко са.
    За какво да Ви бият, то сами се биете.

  2. #782
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    За какво да Ви бият, то сами се биете.
    Защо така мислиш? Обоснови се. Аз малко трудно схващам и трябва да ми се обяснява надълго и нашироко.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  3. #783
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Сега ще кажат за резистентност. Да, но е така.

    Изграждането на резистентност се случва локално.
    Обикновенно препарата отказва да действа първо само на едно семейство в целия пчелин, след което то загива и акарите му се разпространяват сред останалите.
    Ако в съседното село лентичките вече не вършат работа, стига да не си си купувал резистентни акари от някъде, не би трябвало задължително препарата при теб да не действа
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #784
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Здравейте колеги.Писах ,че есента третирах с ОК.Дайте идея с какво да направя контролно третиране ,на няколко кошера сега през март.Идеята ми е да разбера степнта на опаразитеност и ако се наложи ,тогава да третирам всички.

  5. #785
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Преди да третираш контролно е добре да направиш теста за опаразитеност.Ако той покаже високо ниво,тогава третираш.Тестовете са няколко,с пудра захар,със спирт или брой на естествено нападали акари на дъното на кошера.Ако третирането ти през есента е успешно,не би трябвало да има нива на опаразитеност,които да налагат третиране.Това е според мен.
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  6. #786
    Цитат Първоначално публикувано от Цветан Андров Виж публикацията
    Юрий,ти си вторият човек който твърди че не третира с нищо семействата си.И за разлика от първият,на теб съм склонен да повярвам,че наистина е така.На всички би било интересно да споделиш има ли някакъв трик или технология,която да ти помага.Дали е някаква специфика на мястото където пчеларстваш или пък способност на твоите семейства да се справят сами.Аз преди 3 години също реших да оставя 3 семейства без третиране.Октомври 2012 година за последно ги третирах с ОК чрез изпаряване и до лятото на 2014 не съм третирал с нищо друго.През август 2014 едното семейство избяга,а другите две бяха опаразитени доволно (виждаха се доста акари по гъбовете на пчелите).Този експеримент ми показа,че пчелите могат да се справят до някъде и сами,но идва момент в който акара надделява и трябва помощ от страна на пчеларя.Готов съм да продължим да коментираме темата,ако има желаещи.Поздрави...
    Казваш че не си третирал 3 семейства, но всички останали си третирал. Какъвто и препарат да си използвал, той повече или по-малко вреди на акарите (влошава условията им на живот) в кошерите. Освен в тези 3 бр. Дали не е възможно по този начин, да си концентрирал всичките акари от пчелина най-вече в тези 3 кошера. Това са само размишления от моя страна. интересно ми е, какво мисли Дони по въпроса.

  7. #787
    Потребител
    Регистриран
    26.04.2011
    Мнения
    98
    Възможно е,но за да е пълна картината,трябва да дам още малко инфо.Въпросните 3 семейства се намират извън моя пчелин,на около 300 метра по въздух.Собственика им ги гледа малко калпазански,тоест ако аз не ги третирам,той не предприема нищо по въпроса.Така че,според мен след последното им третиране (октомври 2012 с ОК чрез изпаряване) семействата са били добре очистени от акарите и е необходимо около година и половина за да се стигне до ниво на опаразитяване,което налага ново третиране.Това пък би трябвало да значи,че ако всяка есен при отсъствие на пило успееем да очистим семействата добре,може да се третира чак другата есен.
    Гладът не е заради това,че не можем да нахраним гладните,а заради това ,че не можем да нахраним богатите.

  8. #788
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Изграждането на резистентност се случва локално.
    Обикновенно препарата отказва да действа първо само на едно семейство в целия пчелин, след което то загива и акарите му се разпространяват сред останалите.
    Ако в съседното село лентичките вече не вършат работа, стига да не си си купувал резистентни акари от някъде, не би трябвало задължително препарата при теб да не действа
    За "Варостоп"-а имаш ли нещо конкретно като данни, изследвания, линкове към такива или само по принцип коментираме резистентност? За резистентност към флуметрин още не съм открил нещо. Може лошо да търся.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #789
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Винаги когато някой или нещо се опита да избие голяма група живи същества (малки или големи), винаги се появява резистентност. Или силата на въздействие трябва да е огромна, щото да избие всички до крак, или ако останат няколко живи екземпляра, то това ще са най-здравите, най-силните и най-издръжливите екземпляри. И точно тези екземпляри ще дадат поколение, което ще наследи здравината, силата и издръжливоста.

    Това важи за хора, животни или микроорганизми. Думичката може да е РЕЗИСТЕНТНОСТ, но може да е и ЕВОЛЮЦИЯ. Значи едно и също и води до едно и също - до развитие в посока издръжливост и устойчивост към природните фактори (климатични промени) или към факторите, причиняващи смърт (напр. слънчеви изригвания, UV радиация, висока или ниска температура, сила на гравитацията, всякакви отрови, пестициди, антибиотици и т.н.).

    Та искам да кажа, че мъчейки се да избием някакъв вредител по пчелите, независимо по какъв начин го правим, ние ЗАДЪЛЖИТЕЛНО предизвикваме резистентност към нашия начин. Например слагаме нещо в храната или пръскаме с нещо. Лекарството не се консумира равномерно от всички пчели. Повечето получават пълна доза и дадения микроб умира, но все ще се намерят няколко пчели, които са взели частична доза. Вътре в техните организми ще останат неубити болестотворни агенти, и това ще бъдат именно най-здравите, най-силните и най-устойчивите. Те ще дадат резистентно поколение, което ще зарази и останалите пчели, и ето ти механизма, по който всичко това се случва.

  10. #790
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Затова е разумно,не да се стремим да избием всичко,а чисто и просто да поддържаме нещата в приемливи граници,тоест да търсим БАЛАНСА.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

 

 
Страница 79 от 147 ПърваПърва ... 2969777879808189129 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •