Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 30 от 147 ПърваПърва ... 2028293031324080130 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 291 до 300 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #291
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Здравейте колеги,искам само да споделя какви са резултатите след третиране с оксалова киселина с напръскване по рецептата на scutelattor.В повечето кошери имаше паднали акари.Половината съм ги оставил с мрежестите дъна и не успях да разбера какъв е резултата,но на една тазгодишна отводка направо се изумих,имаше сигурно над сто изпопадали.Преди това бях сложил екостоп и пак имаше много паднал акар.Интересното в случая е че тази отводка е една от трите отводки,които направих по едно и също време,от едни и същи семейства, от едно семейство взех маточници и за трите.Другите две обаче нямаха толкова акари,при условие че ги третирах по един и същи начин.Определено се заинтригувах от посочените био ленти.Сигурно ще пробвам и аз напролет.

  2. #292
    Наблюдател
    Регистриран
    08.10.2010
    Мнения
    27
    При колко акари се смята, че семейството е силно опаразитено,
    и в какви граници се приема за нормално?

  3. #293
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    1. От 100 търтиеви ларви се преброяват акарите и ако са 7%;8%, то положението с опаразитеността е много зле - има вероятност пчелите да загинат.
    2. Дневно отпаднали акари през мрежесто дъно:
    - май - 6
    - юни - 10
    - юли - 16
    - август - 33
    - септември - 20
    Тези акари за силни и средни семейства. Ако има толкова и повече естествено паднали акари - зле, мор.

    Има още няколко метода за преброяване на акарите върху пчелите, но отнемат повече време и е необходим опит.

    Ако се третира правилно няма да се налага от такива излишни гимнастики и усложняване на действията на пчеларя.

    Аз имам по интересен въпрос - Всички знаем, че всяко нещо в природата има някакъв смисъл от съществуването си. Какъв е приноса на "вароа якобс" във веригата? Да предположим чисто хипотетично, че не водим никаква борба с тях, какво би се получило. Навярно пчелите ще оцелеят, защото са от стотици хиляди години на планетата, но може и да изчезнат като вид - не знам...!?

    Успех

  4. #294
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Има една интересна теория за вароа.Става въпрос за атомните бомби пуснати през ВСВ.Доколкото си спомням в кошерите,след бомбардировките е отчитана многократно повишена радиоактивност,вследствие на която се предполага,че вароа е мутирал,изпреварвайки възможностите на пчелите да оцеляват съвместно с тях.От опита ми като лозар,мога да кажа,че инсектите са силно приспособими към пестицидите.От разговори с агрономи,мисля че резистентността се проявява в рамките на три години.Ключово за успешната адаптация е броя поколения които развива инсекта в годината - колкото са повече,толкова по-голям шанс за адаптация.Може би знаете, че в миналото,учените са ползвали точно винените мушици за своите експерименти - имали са много кратък срок на възпроизводство и това е давало възможност да се разгледат резултатите от оказаното въздействие.Лично моето мнение е, че пчелите имат качествата да оцелеят с вароатоза,но за съжаление върху тях действат и много други неблагоприятни фактори,които в миналото са били или по-малко или изобщо не са съществували.На първо място отдавам липсата на разнообразна паша,след това бих посочил замърсяването на въздуха и водата, все по-агресивните пестициди(поради развитата вече резистентност),електромагн итното замърсяване, и т.н..Вярно е че има райони в които не се пръска и пак има изчезнали семейства,причините са системни.Интересен е факта,че магнитното поле на земята е силно отслабнало,а това както знаем е ориентира на пчелите.Отговора щеше да е лесен,ако беше само вароа.

  5. #295
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Относно падналите акари,единствено мога да си взема поука,че не съм провел адекватна профилактика.Силно се надявам,че семейството ще оцелее,което от друга страна ще покаже,че и при силна инвазия,пчелите имат качествата да оцелеят.Плюсовете които смятам, че биха позволили на семейството да оцелее са няколко - все пак проведох профилактика,веднъж с екостоп,втори път с оксалова киселина.Вторият плюс е подхранването с питки с адаптирано мляко края на септември и третият е разнообразната паша и топлото място където е разположен пчелина.Давам си сметка,че по всички критерии,въпросното семейство се води силно опаразитено,с ниски шансове за оцеляване.Надявам се,че крайният резултат ще покаже, че опаразитеността не е 100% гаранция за смърт на семейството.

  6. #296
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Третман ОК, направих преди два дена.
    вчера имаше по 6 акара в един дводелен кошер, а днес в един 5 , а в другија 7
    в другите кошери немаше ни вчера ни днес да са паднали на д-ното.
    С-што така беше и през август когато вршех третман против варооата с "анти вароозни ленти".

  7. #297
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Всички знаем, че всяко нещо в природата има някакъв смисъл от съществуването си. Какъв е приноса на "вароа якобс" във веригата?

    Някоибиха казали че смисъла на вароа деструктор за пчелите се отнася както чумата за хората. Според мен както както са хиените за антилопите, е по-нагледен пример. При вароа якобсони дори не са и хиени, а нещо по-безобидно. Молецът и малкия кошерен бръмбър пък могат да се оприличат на лешояди.
    В природата всяко нещо си има естествен враг, просто е въпрос на време да открием какво би могло да изиграе ролята на такъв в случая с вароатозата.

    От 100 търтиеви ларви се преброяват акарите и ако са 7%;8%, то положението с опаразитеността е много зле - има вероятност пчелите да загинат.


    Не бих казал че търтеевото пило е качествен показател за изчисляване на общото ниво на опаразитеност на кошера, тъй като акрите са неравномерно разпределени в ущърб на търтеевото пило.
    По- правилно е да се вземе проба от 300 пчели и с пудра захар ( теста на Марла Спивак). Ако се окаже че опаразитеността върху пчелите е средно 2% ( 6 намерени акара), то за да се изчисли общата популация на акарите спрямо пчелите, тези 2% се умножават по 3 , което прави 6%.

    Когато започне да намалява пилото наесен, дори и популацията на вароа да се запази същата, опаразитеността скача драстично.


    Устойчивите на вароа пчели (или тези чийто собственици вече не третират) поддържат опаразитеност от порядъка на 2%-6-7%.

    При третираните кошери, към днешна дата вече на много места по света опаразитеност над 1% е рецепта за катастрофа. Самия акар никога не е бил проблем сам по себе си, а вирусите които го ползват като лесен транспорт. ( някои от вас може и да са забелязали че при "симптоми силно на опаразитяване" ( деформирани крила) след третиране не винаги симптомите изчезват, както е било в миналото).

    Третирането през зимата с ОК е като след дъжд качулка - безсмислено.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #298
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Третирането през зимата с ОК е като след дъжд качулка - безсмислено.

    Все пак аз мисля, че това снижава допълнително популацията на акара, като това разбира се не бива да бъде основното третиране. Ще се съгласиш ли с това?

  9. #299
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Според мен, не трябва да се търси някакъв смисъл в съществуването на вароа, защото такъв няма. Няма смисъл и в съществуването на медоносната пчела, на човека, както и на самата планета Земя... Всеки вид съществува докато условията му позволяват да се храни и да се размножава. А това, че медоносните пчели съществуват от сто хиляди и повече години, не значи нищо, защото най-малко от толкова години съществуват всички останали животински видове на планетата, вкл. и HOMO SAPIENS. А всеки ден изчезват по стотина животински вида. Една промяна в климатичните условия - засушаване, застудяване, заледяване, сблъсък с голям метеорит... може да унищожи множество животински видове, съществували милиони години на Земята. Една нова болест, като СПИН по хората, или като заразния тумор по тасманийския дявол, би могла да ликвидира за кратък срок един животински вид. А след ок. 200 до 500 млн. години на Земята няма да останат дори бактерии, защото планетата ще се превърне в огнена пустиня. След още ок. 4-5 млрд години, няма да я има и самата планета. Това вече ще е истинският край на света.

    Колкото до вароа, аз съм оптимист, и не мисля, че той ще е нещото, което ще ликвидира медоносните пчели... Между другото, акарите не са инсекти, но също като инсектите се приспособяват бързо. Пчелите обаче са инсекти и вярвам, че те някак си ще се справят с тази напаст, въпреки човешката "помощ"...
    А между другото, магнитното поле на Земята има значение за ориентацията на птиците, но доколкото съм запознат, за пространствената си ориентация пчелите използват своето зрение, а магнитното поле го използват, за да се ориентират във времето...

    Относно третирането през зимата, мисля че колкото по-рано се третира, толкова по-добре, но все пак, по-добре късно, отколкото никога. Тази година третирах през януари, но не с ОК, а с Варостоп, един кошер, от който преди това, от края на декември, започнах всяка седмица да изривам по една - две шепи подмор. Подморът веднага спря и въпреки че беше останала половин рамка (ЛР) живи пчели, семейството оцеля и даже вадих мед от него в края на юли. Бях го кръстил "януарската отводка".

    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Вторият плюс е подхранването с питки с адаптирано мляко края на септември...
    Каква е била целта на това подхранване с адаптирано мляко?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  10. #300
    Цезаре харесва ми глобалния ти начин на мислене,малко хора се замислят,че ние тука сме едни мушички еднодневки гости на тази Земя и Вселена(освен Бат Бойко и другите политици и олигарси :D - шегичка)
    За ориентацията на пчелите и аз знам,че се ориентират по слънцето и запомнят предмети спрямо местоположението им към слънцето.А ориентирането в облачно време не им е проблем,защото виждат ултравиолетовите лъчи,които преминават през облаците.Поне това помня аз

 

 
Страница 30 от 147 ПърваПърва ... 2028293031324080130 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •