Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 147 ПърваПърва ... 210111213142262112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 1469

Тема: ВАРОАТОЗА

  1. #111
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Споделете мнения, дали е оправдано да пропусна пролетното третиране срещу вароатозата? Не възнамерявам да поставям намазана хартия на дъната и да броя акари. След месец ще има търтеево пило, което възнамерявам да изрязвам редовно след запечатването му. Дали тази мярка ще е достатъчна?

  2. #112
    Потребител
    Регистриран
    22.01.2012
    Мнения
    77
    Мое мнение е че не е редно а се пропуска, работата със строително рамка само ограничава акарите, но не ги трепи на пълно. Те се размножават и по другото пило. Със строителната рамка просто махаш около 10-30% от акарите. Мисля че пролетното третиране е ЗЪДЪЛЖИТЕЛНО.
    А колкото до избора на препарат аз тази пролет избрах Pirizin, искам да ги разнообразя малко да не е само ВАРОСТОП. като отчитам минусите Pirizin-a. Сръбските не вярвам по няколко причини - обективни не регистрирани в БГ , субективни мисля че не влизат по официални канали.- все пак всеки си преценява сам.

  3. #113
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Споделете мнения, дали е оправдано да пропусна пролетното третиране срещу вароатозата?
    ДА. Аз през последните 5-6 години третирах само веднъж годишно (на есен), като от миналата минах на още по-лек режим. Това по никакъв начин няма да намали добивите от мед, но в първите 1-2 години към края на сезона в някой (20-40%) от семействата ще се забелязват повече акари. После това се нормализира (не важи ако всяка година си купуваш майките).
    Това единствено може да ти попречи при производството на майки в късно лято - семействата с по-високи нива на акарите са безполезни в това отношение - поразените от акара търтеи стават стерилни, а при силно опаразитяване не стават и за отглеждачи, тъй като акарите могат да поразят някой и друг маточник.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #114
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Ако питаш мен заложи на варостопа. Имай предвид, че перицина влияе върху имунната система на пчелите. Иначе е добър препарат срещу акара. Но всеки сам взема решението.
    Вчера закупих ленти варостоп - лентата е тазгодишна партида - суха и едвам се долавя аромат на каквото и да е било.Още в началото лентите им бяха мокри - да не ползват нова революционна технология с която не сме запознати?

  5. #115
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Днес стесних гнездата и сложих плаки с мравчена кисилина . Според прогнозата за времето и температурите за следващите 48 часа са подходящи за профилактика против кърлежа.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от Kiril8305
    Цитат Първоначално публикувано от donboneti
    Ако питаш мен заложи на варостопа. Имай предвид, че перицина влияе върху имунната система на пчелите. Иначе е добър препарат срещу акара. Но всеки сам взема решението.
    Вчера закупих ленти варостоп - лентата е тазгодишна партида - суха и едвам се долавя аромат на каквото и да е било.Още в началото лентите им бяха мокри - да не ползват нова революционна технология с която не сме запознати?
    Да и при мен е така, но нямам акари. Естествено вместо по 2-3 слагам черири ленти. Ама това е най-евтиния, бърз и ефективен метод.

  7. #117
    Вече се сбърках - мойте ги свих на по 4 рамки което означава , че на всяко междурамие трябва да сложа по една лента, а в упътването на лентите пише , че се слага по една лента през две рамки.
    И като заговорихме за най евтиния начин кое му е евтиното при мен лентите на дребно в агроаптеката се по 6,60 пакета.
    Пълна комедия то ама айде.

  8. #118
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Преди седмица третирах против акара с Апихелт.Няколко пъти проверявам в дълбокото дъно на белия лист за паднали акари.Освен малки частици прашец и восъчни отпечатки акар не видях.Явно след есенното третиране с испарителя за оксалова киселина ефекта е бил повече от впечатляващ, то още тогава си пролича.Според мен това третиране което направих пролетта е било просто излишно.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  9. #119
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Непрекъснато се пише за всякакъв вид препарати,пълнещи джоба на този и онзи.Няма лошо.През няколко поста се спомена и за някаква хомеопатия,която може би ви развесели.С риск да ми се присмеете и на мен,ще ви споделя нещо от разговора ми със един стар пчелар,обявен за пчелар на годината през 2007 или 2008 година,нещо такова беше.Та закакво иде реч.Той ми каза,че последно е третирал за акар с перицин преди 10 години.Методът е невероятно прост.Единствено се изисква да се използват мрежести дъна,като дървената част в основата на дъното е 6см от всички страни.А ето и самата манипулация.При всяко отваряне на кошера през активния период на пчелите,тои наръсвал в междурамията 50-70 грама бяло пшенично брашно.Попаднало по гърба на опаразитените пчели,и по точно по крачетата на акара,той не може повече да се задържа за пчелата носител и резонно пада долу. А от там и на земята.Извинявам се ако това вече е обсъждано,но просто не го видях в постовете по горе.

  10. #120
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Има обаче споменато за наръсване с пудра захар, даже и клипове се пускаха. Действието е същото.

 

 
Страница 12 от 147 ПърваПърва ... 210111213142262112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •