Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 70

Тема: Пчелояд

  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Тази пролет утрепахме няколко пчелояда и решихме един да го закачим на висок кол.Идеята не се оказа добра - след секунди пчелояда изчезна в кълбо от пчели които почнаха да жилят където сварят по тялото му.Буквално наблюдавах как от всеки кошер се спускат нови атакуващи пчели,а пчелояда се превърна в една голяма бръмчаща сфера.Набързо го свалихме и постепенно пчелите спряха да го нападат.В тялото му останаха десетки забити жила което съответства на десетки умрели пазачи на кошери.Отделно от това,самите пчели много се "разстроиха" и продължиха да атакуват каквото им падне.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Парцал напоен със серниста киселина би свършил идеална работа.Продава се навсякъде по агро аптеките - 3лв, 500мл.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега,като ги видиш 30-40 парчета накацали по мрежата до кошерите и не дават една пчела да избяга ще размислиш.Гърмял съм пиратки,ракетки с газов пистолет,блъскал съм тенекия, е не ще и не ще.Единствено не съм пробвал алармата с хищните птици,ама темата за кошерите съвсем ще се прецака.

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    А пчелите знаят ли го това?
    Пчелоядът е имунизиран доколкото знам.
    Той дори е по-скоро полезен за пчелина, защото е много териториален спрямо други видове.
    Имахме една ненормална учителка по биология и ме накара да пиша за Червената книга.
    60 страници минимум, а следващата година я освидетелстваха и пратиха в почивка.

    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колега,като ги видиш 30-40 парчета накацали по мрежата до кошерите и не дават една пчела да избяга ще размислиш.Гърмял съм пиратки,ракетки с газов пистолет,блъскал съм тенекия, е не ще и не ще.Единствено не съм пробвал алармата с хищните птици,ама темата за кошерите съвсем ще се прецака.
    tsc1 Предложи хардуер за целта

    Сещам се за автоматизирана пушка за пейнтбол. А и ще върши работа за мечки, кълвачи и други "ВРЕДИТЕЛИ".
    https://www.youtube.com/watch?v=-JvxnrzB1Jk

  5. #15
    Забранен
    Регистриран
    24.12.2013
    Мнения
    93
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    Колега,като ги видиш 30-40 парчета накацали по мрежата до кошерите и не дават една пчела да избяга ще размислиш.Гърмял съм пиратки,ракетки с газов пистолет,блъскал съм тенекия, е не ще и не ще.Единствено не съм пробвал алармата с хищните птици,ама темата за кошерите съвсем ще се прецака.
    Колега пробвай следното. режеш огледало 10 * 10 см и слепваш двете парчета в задната част пробиваш дупка в горната част на средата и закачаш в пчелина на слънчево място. Тези гадове колкото са лакоми толкова и страхливи. Изпитано работи!

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Предложи хардуер за целта
    По-надолу Атанасов твърди, че тези птички са плашливи. Ето на това трябва да се заложи. Кой им е естествения враг в природата? Плашат ли се от човека? За да се реши един проблем, най-напред трябва да се изучи.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #17
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    И има ли ефект. Пчелоядите не се притесняват от хора на пчели та и аз мислих за дискове та ми е интересно има ли някакъв ефект.
    Трябва да пробваш при мен има ефект.Не ги виждам пчелоядите около кошерите,но ги виждам и чувам във въздуха.А там сигурно ловят пчели.

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от atanasov_msb Виж публикацията
    А ПЧЕЛАРЯ ДАЛИ НЕ Е ИЗЧЕЗВАЩ ВИД ИМА СИ ЗАКОН ТАМ ПИШЕ КАКВО Е РАЗРЕШЕНО
    Много умни арендатори хвърляха отрова за плъхове и мишки.
    Тази мишка като я изяде мишелов или друг ест враг и двете животни умират.
    Само че популацията на хишниците е много по-малка от тази на вредителите.
    Следващата година вредители на стадо, а ест врагове няма.
    Човек трябва да е много наивен ,че да го игреае господ.
    Всичко в природата се саморегулира и като пипнеш от едната страна, то другата рухва.
    Имам около 20-30 кълвача и нямам и една дупка по кошерите.
    Беше ме страх минилата зима, но явно не съм им приоритет.

    Нацапахме темата!
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 13.09.2014 в 12:51.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Това са ДБ кошери на по 12 рамки, по средата има разделителна мрежа, която може да се вади и семейството да се отглежда с 1 майка. Така кошера се гледа с две майки на по 6 рамки и винаги имаш 12 рамки с пило. По време на медобера се слага ханеманова решетка. Още март месец от тях вземам да изравня другите семейства. Можеш цяла година да ги позлваш за помощни и накрая пак дават мед. Проблема само е по време на роевото. Трябва и май месец да си вземал по 2 рамки с пило и пчелите задължително, след 20 дена пак.... и им давам рамки за градеж. Така за 1 година от този кошер вземам до 8 рамки с пило и накрая сега имам на слъчногледа 3 магазина мед Има обаче много работа с тях.
    Георги, бях се засили да пробвам с двумайчини ДБ12, ама нещо имам чувството, че е много работата, особено през роевия период. Би ли споделил колко често вадиш пило през май? Накрая оставяш ли го с една майка? Чини ми се ще е по-лесничко с 18-20 рамков лежак...

    Това по повод на пост 415 цитиран по-горе.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Всичко е ок, но не трябва да зазимяваш с мрежест отвор, че ще я опапаш като мен. Всички които са с мрежа е останало само едното семейство....

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •