Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 16
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2015
    Мнения
    4

    Съседни пчелини в едно населено място

    Здравейте, първо поздравления за прекрасния сайт и добър модератор.
    Моят въпрос е следният: Разполагам с терен в старозагорско село. До селото се сади рапица, слънчоглед, царевица, пшеница. Бих желал да си направя пчелин. Притеснява ме следното: на 200 метра от местото ми има нов пчелин с 200 кошера. На 300 метра има друг със стотина кошера. В селото има още около 500 кошера.
    Трябва ли да ме притесняват наличните пчелини на съседите или не? Какво бихте ме посъветвали да направя в тази обстановка?
    Благодаря Ви

  2. #2
    Автор
    Регистриран
    02.08.2014
    Мнения
    172
    Бягай далече от там.

    п.с. освен ако не дресираш пчелите ти да крадът от съседните...

  3. #3
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    зависи от разположението на пчелините спрямо твоя и пътя на твойте пчели - ако твоя пчелин е първи то пчелите на съседните два ще налитат при теб особено март-април но ако те са пред теб твойте пчели ще налитат в техните... също зависи как са пръснати и останалите 500...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2015
    Мнения
    4
    Аз съм първи до нивите. Последен парцел в селото. Пчелинът с 200те кошера и той граничи с нивите, но 200 метра от мен.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    нямаш никави шансове според мен - самия факт, че има 200 кошера на едно място, и то на 200м от теб, обезсмисля всякакво начинание...но аз съм начинаещ, и не разбирам много-много

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от chistozlato Виж публикацията
    Аз съм първи до нивите. Последен парцел в селото. Пчелинът с 200те кошера и той граничи с нивите, но 200 метра от мен.
    Ако не гониш 100кг от кошер ,нямаш проблем.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    За всеки има място под слънцето....

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    зависи от разположението на пчелините спрямо твоя и пътя на твойте пчели - ако твоя пчелин е първи то пчелите на съседните два ще налитат при теб особено март-април но ако те са пред теб твойте пчели ще налитат в техните... също зависи как са пръснати и останалите 500...
    Това твое твърдение доказано ли е или е само предположение
    Милен Михов

  9. #9
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от kapanec Виж публикацията
    Това твое твърдение доказано ли е или е само предположение
    доказано е...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    28.02.2011
    Мнения
    117
    Цитат Първоначално публикувано от chistozlato Виж публикацията
    Здравейте, първо поздравления за прекрасния сайт и добър модератор.
    Моят въпрос е следният: Разполагам с терен в старозагорско село. До селото се сади рапица, слънчоглед, царевица, пшеница. Бих желал да си направя пчелин. Притеснява ме следното: на 200 метра от местото ми има нов пчелин с 200 кошера. На 300 метра има друг със стотина кошера. В селото има още около 500 кошера.
    Трябва ли да ме притесняват наличните пчелини на съседите или не? Какво бихте ме посъветвали да направя в тази обстановка?
    Благодаря Ви
    Съгласен съм с ch.atanasov. Ще трябва да си поделяте пашата, но при наличие на рапица и слънчоглед ще има и за теб. Само че за рапицата трябва да се научиш рано да стартираш семействата, за да са достатъчно силни по време на цъфтежа.
    Но ти така или иначе щом си начинаещ ще започнеш с малко кошери и ще можеш да видиш резултата. Ако трябва, като се понаучиш, ще си намериш и по-добър терен, но у нас пчелите са си нагъсто, особено в населените места. Моите са в малко село, но с няколко големи пчелари с по 200-300 кошера. Общо са над 1000 в радиус 2-3 км. От моите слабите нищо не събират, но силните пълнят по 2 магазина, че и повече и си събират и за тях. Освен слънчоглед и рапица, друго наблизо няма. Извода е, че ако се постараеш, ще има мед и за теб. Според мен, ако дворът ти е без пари, започвай!

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •