Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 43
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    18.02.2015
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    Кубрат, обл. Разград

    Голям подмор през Февруари.

    Имам 12 семейства миналогодишни отвотки.Смятам,че съм ги зазимил с достатъчно мед,но след 20 януари беше топло за сезона и реших да проверя 4 семейства защото колеги ми бяха казали,че пчелите им са се качили на горната летва.Наистина и на 4-те сандъка пчелите бяха горе и реших да храня.Вече два пъти съм хранил и вчера проверих дали са вдигнали и установих,че един от слабите а те са два е с много малко пчела.Свалих възглавницата и видях,че има много умряла пчела на дъното.Въпросът ми е;къде ми е грешката при положение,че имат много мед?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от кубрат Виж публикацията
    Имам 12 семейства миналогодишни отвотки.Смятам,че съм ги зазимил с достатъчно мед,но след 20 януари беше топло за сезона и реших да проверя 4 семейства защото колеги ми бяха казали,че пчелите им са се качили на горната летва.Наистина и на 4-те сандъка пчелите бяха горе и реших да храня.Вече два пъти съм хранил и вчера проверих дали са вдигнали и установих,че един от слабите а те са два е с много малко пчела.Свалих възглавницата и видях,че има много умряла пчела на дъното.Въпросът ми е;къде ми е грешката при положение,че имат много мед?

    Кубрате, надявам се да имаш чувство за хумор, но на въпросът ти единствено откривателят на лек за рака и СПИН-а може да отговори еднозначно...

    Има поне 20 уточняващи въпроса, които могат да се попитат:
    До кога имаше пило есента?
    Кога си зазимил?
    Как?
    С какъв мед?
    Подхранва ли?
    Докога?
    С какво третира?
    Кога?
    Колко пъти?
    За какво?
    Какви са ти кошерите?
    Какви са ти питите?
    Колко опит имаш?
    Как се развиваха пчелите през годината?
    С какво храни?
    Кога?...

    Вероятно всеки във форума ще има мнение, но без да е видял, едва ли ще е на 100% сигурен.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.05.2014
    Мнения
    224
    Да допълня въпросите на колегата - защо храниш при положение, че имат мед?

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Зимен подмор винаги има но в каква степен е си зависи с какви пчели си ги зазимил и в какви условия зимуват.При силни семейства място за безпокйство няма много пчели естесвено и по голям подмор,но при слаби семейства си личи много и е обезпокойтелно
    Милен Михов

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Кубрате,тази година ще е така.Зимата е доста променлива и лъже пчелите,а и до късно имаха пило.Приказките за добър и лош пчелар са повече теория.Така че което оцелее, с малко помощ е най добро.Заложи лятото повече майки и които са най добри на тях залагай.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Щом умрелите пчели са на дъното, най-вероятно да са умрели от акар. Когато умират от глад, те не напускат кълбото. Разгледай внимателно подмора на дъното. Там трябва да намериш отговора на въпроса.

  7. #7
    Автор
    Регистриран
    04.10.2010
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Варна
    Кубрат прегледай си записките колко рамки с пило си имал през септември, защото може да се окаже че по-голямата част от зазимените пчели в кълбото са стари които отпадат през зимата по естествен път а малкото останали да са младите зимни пч. Не е задължително причината да е заболяване. взе ли проба след есенното третиране за да се увериш че препаратите са дали търсения резултат.
    След 20 години ще съжалявате не за нещата които сте направили а за тези които не сте.

  8. #8
    Наблюдател
    Регистриран
    16.03.2014
    Мнения
    12

    мнение

    Цитат Първоначално публикувано от кубрат Виж публикацията
    Имам 12 семейства миналогодишни отвотки.Смятам,че съм ги зазимил с достатъчно мед,но след 20 януари беше топло за сезона и реших да проверя 4 семейства защото колеги ми бяха казали,че пчелите им са се качили на горната летва.Наистина и на 4-те сандъка пчелите бяха горе и реших да храня.Вече два пъти съм хранил и вчера проверих дали са вдигнали и установих,че един от слабите а те са два е с много малко пчела.Свалих възглавницата и видях,че има много умряла пчела на дъното.Въпросът ми е;къде ми е грешката при положение,че имат много мед?
    Колега аз имам 12 кошера.До 2012 година есента ги третирах с ленти за акара.Всяка година през декември им слагах по 1 кг.храна ,а през февруари още по 1 кг.храна.През зимата на 2012 година януари бяха ми загинали 4 силни семеиства.3 бяха умряли на дъната,а в четвъртия нямаше никакви пчеле.Причината не бе от липсата на храна,защото ги подхранвам всяка зима с готова храна.От тогава започнах да ги третирам началото на ноември при липса на пилос О.К.и да чукна на дърво нямам вече загуба.Мисля ,че причината е акар и ленти ,които продават без достатъчно вещество за третиране на акара.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    111
    Пчеларски район
    община Белоградчик
    Имам един умрял кошер и занесох умрели пчели за изследване. Резултата беше , много акари и пчелите загинали от дрожди.
    Обясниха ми , че са събрали гроздова захар. В радиус от 3км. няма лозя. Въпроса ми е , какво може да се направи за другите семейства ,които предполагам също са събрали гроздов мед ,но все още са живи?

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ами избий акарите и смени меда. Аз така бих постъпил, но не се наемам да давам съвет на други. Това твоето са отчаяни действия, без гаранция за успех. Изпаднал си в ситуация, в която едва ли някой би се наел да ти даде разумен съвет, защото може би вече е късно да се направи каквото и да било. Риска си е само твой, и решението си е твое. И ако измрат и останалите семейства, никой не би се наел да сподели вината, давайки ти несигурен и неизпробван съвет.

    Аз лично веднага бих третирал на риск с Чекмайт или Байварол. И след това веднага бих сложил питка над гнездото и инвертиран захарен сироп в хранилката. Не ти го препоръчвам обаче на тебе, защото си нямам никаква представа дали това ще подействува или вече е късно.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •