Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 91
  1. #61
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    Цитат Първоначално публикувано от FVCVS CAESAR Виж публикацията
    Ореховата шума не помага твърде много.
    Серният двуокис прави прашеца негоден за употреба.
    Също така не трябва да мръзне - губят му се свойствата за гледане на пило.
    При стайна температура свойствата му намаляват силно. Също може да изсъхне и да стане негоден за ползване от пчелите.
    Оптималната температура за съхранение е между 1 и 12°C.
    При температури под 8-10°C молецът спира развитието си.
    При твърде висока въздушна влажност може да мухляса.
    Препоръчва се наръсването му с пудра захар.
    Здравейте! На свой ред да попитам,споделяш че не е хубаво и да мръзне.Това означава ли че не могат да презимуват във втори,трети корпус при семейството?При ЛР-кошер.

  2. #62
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2014
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Ихтиман
    Ще ме прощавате,темата се дублира в "съхранение на пити".Намерих отговори и съвети там.

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от mirona73 Виж публикацията
    Здравейте! На свой ред да попитам,споделяш че не е хубаво и да мръзне.Това означава ли че не могат да презимуват във втори,трети корпус при семейството?При ЛР-кошер.
    Ако температурата е положителна, мисля че няма да има проблем. Ако кълбото пчели през зимата е в горния корпус, там температурите трудно падат под нулата, дори по ъглите, където пчелен крак не е стъпвал от месеци, особено ако семейството е силно или ако корпусът е добре изолиран. Под кълбото обаче температурите могат да паднат много - около дъното те са почти равни на външните.
    Ако кълбото е в долния корпус, топлият въздух би трябвало да отива нагоре, но не съм правил измервания на температурите при такава конфигурация.
    А ето какво съм си отбелязал по въпроса за мръзненето на пергата:
    "Трябва да се има предвид, че при замръзване пергата губи своята хранителна стойност." (Aurel Malaiu, Sporirea producției de miere, 1976) "Премръзналата перга може да се ползва от пчелите, но тя отчасти губи своите качества." (Кокорев, Чернов - Пчелы корма и подкормки, стр. 46)
    И още:
    "Съхранението на питите с перга става, като прашецът се посипе с пудра захар, която го предпазва от овлажняване или дехидратиране. Питите с перга могат да се оставят и в медовите корпуси, където пчелите да ги залеят с мед и да ги запечатат." ( A. Malaiu, пак там)
    etc...
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  4. #64
    Наблюдател
    Регистриран
    16.08.2013
    Мнения
    4
    Благодаря, наистина полезно, аз мисля за посипване с пудра захар и съхранение между 5-10 градуса. Как ви се струва?

  5. #65
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Колеги искам да ви попитам за лична употреба, може ли след поставяне на външен прашецоуловител и премахването му след около 30мин-1час, веднага да употребявам прашеца на същия ден? В какво да си го разтворя, ако не е проблем без сушене да се употребява?
    "Човек е щастлив, когато е отпратил миналото, забравил злобата, не чака от никой нищо...

  6. #66
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от de4o82 Виж публикацията
    Колеги искам да ви попитам за лична употреба, може ли след поставяне на външен прашецоуловител и премахването му след около 30мин-1час, веднага да употребявам прашеца на същия ден? В какво да си го разтворя, ако не е проблем без сушене да се употребява?
    Може и в кисело мляко, може и в мед. Просто няма да можеш да го съхраняваш самият прашец дълго ако не е изсушен...

  7. #67
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Колега не говоря за съхранение, вземаш и употребяваш на момента.
    За съхранение може ли без сушене направо във фризера, както гледах на едно клипче се обяснява?
    "Човек е щастлив, когато е отпратил миналото, забравил злобата, не чака от никой нищо...

  8. #68
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от de4o82 Виж публикацията
    Колега не говоря за съхранение, вземаш и употребяваш на момента.
    За съхранение може ли без сушене направо във фризера, както гледах на едно клипче се обяснява?
    След като можеш сам да си отговориш на въпросите е меко казано странно че ги задаваш...

  9. #69
    Потребител
    Регистриран
    23.06.2013
    Мнения
    89
    Пчеларски район
    община Силистра
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    След като можеш сам да си отговориш на въпросите е меко казано странно че ги задаваш...
    Не съм журналист, но 2ро независимо менние , особено ако си извършвал тази процедура, защото аз не съм все още!!
    Благодаря за отговорите, разбрах че това е вариант за съхранение
    "Човек е щастлив, когато е отпратил миналото, забравил злобата, не чака от никой нищо...

  10. #70
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Добитият миналата година прашец, съхранявам във фризер.За сега ми е малко и е за лична консумация.Слагам по 100 грама в килограм мед, като въртя буркана всеки ден.Остава съвсем малко, който не се е разтворил и накрая го разбърквам.Докато изконсумирам готовия килограм с прашеца, следващия е зареден и се разтваря.Извадения от фричера прашец си е в перфектно състояние.Понеже не е сушен и си има влага, сместа мед-прашец, става малко по редичка, но не е проблем, защото количеството не е голямо и го консумирам за кратко време.
    Тази година се надявам добива да е по голям и вече се подготвям да го суша.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

 

 
Страница 7 от 10 ПърваПърва ... 56789 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •