Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 35
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    Цитат Първоначално публикувано от united_17 Виж публикацията
    Здравейте !
    От миналата година се запалих по пчеларството и реших тази година да си създам пчелин. На 17 години съм и мисля за пчеларството като мой първи опит за бизнес. Естествено, първата ми работа беше да чета, да гледам филми за пчели и да изуча всичко за пчелите. Планирам тази година да си купя (или да си хвана от природата) десетина пчелни семейства. Разполагам с 2 Дадан-блатови кошера с по един магазин (в момента търся изгодни оферти да си купя още 8) и ПОЧТИ пълен набор от пчеларския инвентар, които баща ми купи, но така и не използва. В момента си правя самоделна центрофуга. Интересува ме дали има печалба от пчеларството. В темите за пчеларството като бизнес открих само спорове и никаква полезна информация. По мои груби сметки ако всичко потръгне добре мога да изкарам по 30 кг мед на семейство, което прави 300кг по 4 лева цена на едро=1200лв. Но не съм сигурен дали мога да продам всичкия мед и дали семействата ми ще могат да се развият толкова бързо, че да хванат всички паши и да дадат прилично количество мед. Освен това никъде не намерих цените на пчелните семейства(в село стар пчелар ми предлага 2 семейства за по 50 лв). За кошерите знам, че вървят по 75 лв, но търся по изгодни оферти в момента.
    П.С-живея и ще пчеларсвам в района на Бургас.
    На 16 години съм от две години се знимавам с пчеларство в момента имам 25 пчелни семейства от тях изкарах 700 кг мед средно от кошер 28кг изкупиха ми го на едро по 4.30лв и съм доволен според мене си заслужава де се занимаваш с пчеларство .В планински район съм при нас няма много паша има само липа и от ливадите различни билки.

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Колега ,преди години в Руенско се намираха много семейства в тръвни.Ако и сега има ,можеш да закупиш и да прехвърлиш в нов кошер.За презимували семейства може да е кът работата.Иначе има доста обяви за отводки.
    За преди колко години назад говориш, незнам, но аз не съм попадал на обяви за продажба на тръвни в нашият регион. Няколко години подред(последно миналата година) съм срещал обяви за продажба на тръвни в района на Омуртаг, Търговишка област.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Браво и на двама ви! От начина по който пишете си личи, че имате акъла и потенциала да работите с главите си, а не да се блъскате като хамали.
    И преди съм казвал, че едва ли има пчелар, които да не се стреми към финансови постъпления от пчеларството си. Сметката: 100 кошера, по 30кг мед, по 4лв = 12000лв и то само за 5 месеца работа, е мотивирала поне 1/3 от занимаващите се с пчели в България.

    Но пчеларството е занаят. Първо трябва да умееш занаята, после да си добър в сметките.
    Затова Юнайтед (сигурно си родом от Манчестър), по бързо намирай кошерите и семействата, ако трябва жертвай 100-200-300лв повече, но започни възможно най-рано. Защото опитът който ще натрупаш сега, ще ти се отплати догодина.

    Има една важна сметка в пчеларството, която рядко се коментира. Тя също не е обезателна, но ако не правиш глупости, в повечето случаи излиза. И тя е:
    Вложените пари в пчелни кошери и семейства, при правилни грижи, се връщат за една година! Така че всяко забавяне ти "яде от печалбата"
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от iskren Виж публикацията
    За преди колко години назад говориш, незнам, но аз не съм попадал на обяви за продажба на тръвни в нашият регион. Няколко години подред(последно миналата година) съм срещал обяви за продажба на тръвни в района на Омуртаг, Търговишка област.
    Колега ,говорим за Руенски ,а не за Русенски.Иначе става въпрос за преди десетина години.Мой познат редовно си купуваше за попълване на загубите.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз съм от Айтос, ще ти намерим и отводки и кошери.. пиши ми на лс

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    14.10.2014
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    Руен
    Мерси на всички за отговорите. Решил съм се в най-скоро време да си закупя семейства и да се заема с това, връщане назад няма. Ivan14 евала колега, на 16 години такъв напредък ! Koragroup мерси за комплимента ! И едва ли човек, роден в манчестър ще се занимава с пчеларство...

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Браво и на двама ви! От начина по който пишете си личи, че имате акъла и потенциала да работите с главите си, а не да се блъскате като хамали.
    И преди съм казвал, че едва ли има пчелар, които да не се стреми към финансови постъпления от пчеларството си. Сметката: 100 кошера, по 30кг мед, по 4лв = 12000лв и то само за 5 месеца работа, е мотивирала поне 1/3 от занимаващите се с пчели в България.

    Но пчеларството е занаят. Първо трябва да умееш занаята, после да си добър в сметките.
    Затова Юнайтед (сигурно си родом от Манчестър), по бързо намирай кошерите и семействата, ако трябва жертвай 100-200-300лв повече, но започни възможно най-рано. Защото опитът който ще натрупаш сега, ще ти се отплати догодина.

    Има една важна сметка в пчеларството, която рядко се коментира. Тя също не е обезателна, но ако не правиш глупости, в повечето случаи излиза. И тя е:
    Вложените пари в пчелни кошери и семейства, при правилни грижи, се връщат за една година! Така че всяко забавяне ти "яде от печалбата"
    Стига сте надъхвали новобранците
    Сметката въобще не е такава. Докато стигнеш до 12000 лева има мноооооооого даване и няма нищо сигурно. Въпросните 100 семейства струват няколко пъти по 12000 а има и още много допълнителен инвентар. За да може един човек да се справи със 100 семейства има също условности, а ако са двама то и печалбата пада с 50%. Не знам как я правят статистиката за броя на пчелните семейства но в последните години масово хората се захващат с това и повечето са направили сметката по описания начин, НО ТОВА Е СМЕТКА БЕЗ КРЪЧМАРЯ.

  8. #18
    Потребител
    Регистриран
    06.08.2013
    Мнения
    63
    Пчеларски район
    Габрово
    Във всеки бизнес има успели има и такива които са се провалили. В повечето случаи всичко зависи от уменията и желанието на човека да постигне нещо. Аз познавам човек който започна от нищото с 2 кошера и за няколко години ги направи 200 които сам обслужва. Просто му беше интересно и така от хоби това се превърна в негова професия. Естествено всичко това не стана със щракване на пръстите, а беше вложен много труд. Пчеларството дава страшно много възможности. Можеш да произвеждаш мед, прашец, отводки, майки, восък, прополис също така има привлекателни програми по ПРСР. Ако човек съумее да се възползва от всичко това и вложи достатъчно енергия, мисъл и труд не виждам някаква причина да не може да превърне пчеларството в бизнес.

  9. #19
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    100 кошера х 200лв всеки = 20000 лева
    Дотук 2 години да излезеш на нула, а като сметнеш лекарства, гориво, ток, захар и всички хиляди малки разходи...
    И тъкмо излезеш на нулата...и гледаш кошерите се разпадат(ако са стари). Хайде сега дай по 80-100 лева за кошери = 8000-10000 лева.
    Всяка година ако сменяш по 1/3 от питите - грубо 2лв на основа = малка сватба
    Шшшшш...забравихме, че и центрофуга и един куп помощни средства трябва да си купиш, а там е 2 малки сватби и едно кръщене.Въй...то и тенекии трябват...въй,въй...въй хайде още едно кръщене към сметката.
    Има хиляди малки разходи и те са страшните защото не ги виждаш сега.

    Всеки тръгва с идеята, че слагаш кранче на кошера и меда теква, но истината е че пчеларството е свързано с много труд, много пари, много време и много нерви, поне докато не си стъпиш на краката. А след това вече нещата се случват много по-лесно, но въпроса е да издържиш на трудностите. Колеги се отказват още след първата зима и ако не си готов да стискаш зъби, то моя съвет е да не се захващаш.
    Да си пчелар в България, значи да си: дърводелец, ветеринар, търговец, управител, счетоводител, адвокат, общ работник, шофьор, градинар и...пчелар.(има и още)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.12.2013
    Мнения
    302
    Пчеларски район
    СЕВЕРОЗАПАДНАЛ
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Браво и на двама ви! От начина по който пишете си личи, че имате акъла и потенциала да работите с главите си, а не да се блъскате като хамали.
    И преди съм казвал, че едва ли има пчелар, които да не се стреми към финансови постъпления от пчеларството си. Сметката: 100 кошера, по 30кг мед, по 4лв = 12000лв и то само за 5 месеца работа, е мотивирала поне 1/3 от занимаващите се с пчели в България.

    Но пчеларството е занаят. Първо трябва да умееш занаята, после да си добър в сметките.
    Затова Юнайтед (сигурно си родом от Манчестър), по бързо намирай кошерите и семействата, ако трябва жертвай 100-200-300лв повече, но започни възможно най-рано. Защото опитът който ще натрупаш сега, ще ти се отплати догодина.

    Има една важна сметка в пчеларството, която рядко се коментира. Тя също не е обезателна, но ако не правиш глупости, в повечето случаи излиза. И тя е:
    Вложените пари в пчелни кошери и семейства, при правилни грижи, се връщат за една година! Така че всяко забавяне ти "яде от печалбата"
    Браво koragroup ,това вече ми хареса разбираш защо го казвам нали.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •