Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 40 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 396
  1. #61
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Дори и да се размекват и изкривяват, восъка ще се стопи и ще падне, а изкривената основа ще се изскубне от рамката лесно, защото я държат само няколко метални скоби от телбод. Слага се нова пластмасова основа и рамката е готова. И това възстановяване на рамката ще струва по-евтино, отколкото алтернативата с ново обтелване и нова восъчна основа.

  2. #62
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    А мислили ли сте когато доиде време да се сваля восъкът от тези пластмасови основи кои ще е наи удачният начин.
    Тази зима коментирах с производителя на основите от Бургас момента със свалянето на восъка. Той ми предложи вариант противоположен на традиционния със запарване, който и според мен е най- удачен. При ниски температури, под 10 градуса, восъка става изключително крехък. Тогава може да се изстърже от рамките с помощта на лопатка, като тези с които си чистим колите или даже с ръка. След като се премахне восъка от рамките вече всеки може да си прецени каква допълнителна обработка да направи или не на тези рамки.
    Този пост е редактиран от Kavezu; 14.06.2014 в 15:51.

  3. #63
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    А защо да се зателват отново?Ако не е изгнила телта,опъва се и готово.Аз на слънчева восъкотопилка не голяма ,за 6 плодникови рамки за сезон изкарвам около 50/60кг.без да я натоварвам и брака за повторно зателване е 20/30 бр.

  4. #64
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При черни пити восъка се топи, но питата си остава цяла, и единствения начин да се премахне е като се среже телта.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Kavezu Виж публикацията
    Тази зима коментирах с производителя на основите от Бургаз момента със свалянето на восъка. Той ми предложи вариант противоположен на традиционния със запарване, който и според мен е най- удачен. При ниски температури, под 10 градуса, восъка става изключително крехък. Тогава може да се изстърже от рамките с помощта на лопатка, като тези с които си чистим колите или даже с ръка. След като се премахне восъка от рамките вече всеки може да си прецени каква допълнителна обработка да направи или не на тези рамки.
    Такава мисъл ми мина и на мен през главата - час във фризера на -16гр и после вибриране. На теория восъка трябва да се разтроши и да изпада. Но на практика - не знам, трябва да се тества.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #66
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Здравите, аз съм начинаещ пчелар тази година се влюбих в този дейност. Взех първите си отводки на 4 рамки със пчели на 07.06.14г. /миналата събота/. Днес ходих да ги проверя. В момента имам два кошера 12 рамкови и 2 кошера 10 рамкови ДБ. В 12 рамковите сложих по 3 рамки със пластмасови основи, а в 10 рамковите сложих по 3 рамки със восъчни основи. Като рамките с восъчни основи бяха изградени изцяло а пластмасовите бяха изградени на 10%. Имах много надежди за пластмасата все пак са изградени до някъде. Но се оказа че при мен явно не им харесват. Утре ще им добавям рамки със восъчни основи да им създам работа на пчеличките. Надеждите и илюзиите за пластмасата останаха в миналото. Сега ако мога да си намеря изградени восъчни основи за магазините ще стане супер. Но утрешния ден ще покаже дали ще остана удовлетворен относно надеждите си. Поздрави.

  7. #67
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пласмасата я градят добре само ако в кошера няма други восъчни основи. Ако има восъчни основи - градят първо тях. Ако се прави отводка тип гол рой, пчелите без проблеми бързо изграждат цял корпус с пластмасови основи. След това вече може да им се дадат восъчни основи и плодника да се премести при восъчните, а корпуса с пластмасовите да остане за медови корпус.

    Пластмасовите основи имат едно преимущество пред восъчните - много са по-здрави и издържат на напреженията при въртене в центрофугата. Това ги прави идеални за използване в медовите корпуси. Другото им преимущество разбира се е, че са по-евтини.

  8. #68
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пласмасата я градят добре само ако в кошера няма други восъчни основи. Ако има восъчни основи - градят първо тях. Ако се прави отводка тип гол рой, пчелите без проблеми бързо изграждат цял корпус с пластмасови основи. След това вече може да им се дадат восъчни основи и плодника да се премести при восъчните, а корпуса с пластмасовите да остане за медови корпус.

    Пластмасовите основи имат едно преимущество пред восъчните - много са по-здрави и издържат на напреженията при въртене в центрофугата. Това ги прави идеални за използване в медовите корпуси. Другото им преимущество разбира се е, че са по-евтини.
    Искам да попитам дали намазвате пластмасовите основи със разтопен восък за да ги градят или се слагат така както са? Не бях сложил восъчни, a само пластмасови но нещата не вървят. Кошер ДБ пластмасовите основи съм сложил в плодника, все още ми е рано за магазин. Но се надявам след 10-тина дни и това да стане. Поздрави.

  9. #69
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Бургаските полуизградени пластмасови основи не се мажат с восък. Можете само да ги напръскате със захарен сироп преди поставянето им.

    Иначе има китайски и западни пластмасови основи, които задължително трябва да се намажат с восък, иначе пчелите отказват да ги градят. Има си дори специален английски термин за това - Wax Coated Bee Foundations. Нанасянето на восъка може да стане по два начина:

    ПОТАПЯНЕ В СПИРТЕН РАЗТВОР НА ВОСЪК
    Нанасянето става лесно. Просто основата се топи в спиртен разтвор на восък или се пръска с този разтвор. Когато спирта изсъхне, върху основата остава много финен слой от восък. Проблемът с този метод е, че восъка се разтваря в спирт МНОГО ТРУДНО.

    ПОТАПЯНЕ В РАЗТОПЕН ВОСЪК

    Стопява се восък в един съд и се загрява до температура около 75-80 градуса, като тази температура се поддържа посредством терморегулатор. В друг подобен съд се загрява вода до същата или до малко по-висока температура. Основата престоява в съда с вода известно време, за да се ТЕМПЕРИРА в целия си обем. След това се вади от водата, изтръсква се от водните капки и докато е гореща за кратко се потапя във восъка. След това се вади от восъка и отново се изтръсква от капките восък. Ако метода се изпълни правилно, восъка остава разтопен известно време след ваденето на основата от него, и така позволява хубаво изтръскване и оставане върху основата на много тънък слой от него.

    Модификация на този метод е да няма съд с вода, а восъчната основа директно да престоява във восъчната баня поне една минута (времето се определя опитно). Недостатък на тази модификация е, че самата основа охлажда восъка в съда, пък и се губи много време. А при метода с втори съд с вода в него едновременно могат да се поставят 100-200 основи и след това една по една много бързо да минават през втория съд с восък.

    Ако основата предварително не е загрята, при ваденето от восъчната вана восъка по нея моментално засъхва на дебел слой, който запушва килийките и отделно остават изсъхнали капки и чучурки. Въобще става голям мазал и има голям преразход на восък.

  10. #70
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Бургаските полуизградени пластмасови основи не се мажат с восък. Можете само да ги напръскате със захарен сироп преди поставянето им.

    Иначе има китайски и западни пластмасови основи, които задължително трябва да се намажат с восък, иначе пчелите отказват да ги градят. Има си дори специален английски термин за това - Wax Coated Bee Foundations. Нанасянето на восъка може да стане по два начина:

    ПОТАПЯНЕ В СПИРТЕН РАЗТВОР НА ВОСЪК
    Нанасянето става лесно. Просто основата се топи в спиртен разтвор на восък или се пръска с този разтвор. Когато спирта изсъхне, върху основата остава много финен слой от восък. Проблемът с този метод е, че восъка се разтваря в спирт МНОГО ТРУДНО.

    ПОТАПЯНЕ В РАЗТОПЕН ВОСЪК

    Стопява се восък в един съд и се загрява до температура около 75-80 градуса, като тази температура се поддържа посредством терморегулатор. В друг подобен съд се загрява вода до същата или до малко по-висока температура. Основата престоява в съда с вода известно време, за да се ТЕМПЕРИРА в целия си обем. След това се вади от водата, изтръсква се от водните капки и докато е гореща за кратко се потапя във восъка. След това се вади от восъка и отново се изтръсква от капките восък. Ако метода се изпълни правилно, восъка остава разтопен известно време след ваденето на основата от него, и така позволява хубаво изтръскване и оставане върху основата на много тънък слой от него.

    Модификация на този метод е да няма съд с вода, а восъчната основа директно да престоява във восъчната баня поне една минута (времето се определя опитно). Недостатък на тази модификация е, че самата основа охлажда восъка в съда, пък и се губи много време. А при метода с втори съд с вода в него едновременно могат да се поставят 100-200 основи и след това една по една много бързо да минават през втория съд с восък.

    Ако основата предварително не е загрята, при ваденето от восъчната вана восъка по нея моментално засъхва на дебел слой, който запушва килийките и отделно остават изсъхнали капки и чучурки. Въобще става голям мазал и има голям преразход на восък.
    Благодаря ви г-н Матев, сега нещата ми станаха по ясни. Моите основи са от Бургаските, при следващото ми посещение на пчелина ако все още не са изградени ще ги напръскам със захарен сироп. Надявам се да не е късно за тази процедура. Ще направя захарния сироп 1:1 вода и захар. Или съотношението трябва да е друго? По същия начин ще процедирам и със магазините рамки на който ще има пластмасови основи.

 

 
Страница 7 от 40 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •