Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 40 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 396
  1. #31
    Аз пък не смятам да ми правят биологични основи . Сам ще си ги правя и то от восък . И вервайте ми не съм само аз .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Никъде не намерих информация, как зимуват пчелите върху пластмасовите основи ?
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    От 4 години ги имам тези основи, опитах се да ги монтирам и нещо не ми хареса как стоят, така и не ги сложих в кошерите...
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Матеев може ли да пуснеш едно подробно описание придружено с няколко снимки, как се монтират тези основи. Могат ли да се ползват със нормални рамки с ушерител?

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето клипчето, което производителя ми изпрати по E-Mail: PlasticFoundation.zip

    Самата основа има страничен реборд, който ограничава потъването в рамката до точно определеното място. Взема се основата, натиска се в рамката до упор и после се заковава с телбод или с пистолет - каквото там имате. Обръща се рамката, слага се лепило (силикон) и след това се натиска втората част на основата и се заковава. Това ще го видите на клипа. Допълнително от това аз обрязвам реборда с ножче по ръба на рамката, защото пречи на парните ножове на разпечатващата машина. Това обаче не е задължително ако питите ги разпечатвате на ръка. Също така и мацането с лепило, което на клипа е показано доста нескопосано. При мене слагам точно 6 точки с по много по-малко лепило от това на клипа. Всяка една точка след сплескването е с диаметър не повече от 1 сантиметър.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Имах към стотина такива пити, които бях купил преди няколко години. Имах големи надежди, но практиката ми каза друго. Най-напред, пчелите с огромна неохота започнаха да ги градят въпреки различните методи, които им прилагах за да ги подлъжа. После майките избягваха да снасят в тях. Първо запълваха восъчните и само в краен случай преминаваха на тези. За сравнение кошерите, в които слагах нормални основи изграждаха няколко пъти повече от тези, в които слагах от тези. Ако има нормална основа първо градят нея и ако видят много зор чак тогава започваха да градят тези. В края на краищата поетапно ги отхвърлих като вариант. Поне за мен това не е удачно решение. Особено ако се гони продуктивност. Имах случаи в които съм слагал такива пити за градеж при обилна паша и съм губил. Нормалните восъчни основи биваха изграждани за денонощие и се пълнеха с нектар, докато при кошерите с пластмасови основи най-напред блокираха всичко що не е пластмаса и чак тогава започваха да хвърлят нектар в полуизградените килийки и даже не ги доизграждаха. От целия пакет 100 бр само 10-тина бяха изградени що-годе нормално. Дано и ти не останеш разочарован.

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При мене ги градят добре, може би защото въобще не им давам восъчни основи, за да се изкушават. Ето една снимка, на която се вижда, че пчелите са започнали да нанасят мед в питата още преди тя да е изградена. Загледайте се и в килийките, които изграждат - перфектни са.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	rsz_dsc_3427.jpg
Прегледи:      678
Размер:	218.3 KB
ID:	295

  8. #38
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Според мен най-големия недостатък на този модел е че са за еднократна употреба. Или.... не трябва да се слагат във парна восъкотопилка.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Това трябва да се провери. Ако се окаже, че питите омекват на 100 градуса, има алтернатива восъка да се топи с горещ въздух, нагрят само до 80 градуса. Признавам си, че не съм го пробвал това, но веднага се заемам да проверя и ще ви кажа какъв е резултата.

    Има два други недостатъка, които обаче не знам дали са съществени или не:

    1. Питите пукат (издават шум) когато се натиснат странично с ръка. Това се получава защото двете полуоснови се трият една в друга. Не знам дали топлинните разширения вътре в кошера няма да предизвикат същото това пукане и дали то няма да дразни пчелите. Засега нямам избягали семейства, но не съм прекарвал зима, при която да се променят температурите. Живот и здраве напролет ще разберем дали всичко е наред.

    2. Втория недостатък е, че основите не могат да бъдат прегризвани от пчелите, в резултат на което няма как да си направят проходни отвори. Ако една пчела иска да отиде от другата страна на питата, трябва да заобиколи през рамката. Лятно време не е проблем, но зимно време с кълбото не се знае какво ще стане. Този проблем пак ще го разберем дали е проблем чак напролет, когато видя дали семействата са презимували успешно или не. При всички случаи през зимата ще ги държа под око, и ако трябва, ще дупча дупки с дрелката.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    315
    Когато се слагат в семейството не трябва да се слагат рамки с восъчни основи. Направо цял магазин само с пластмасовите бургаски.С плодникови опит нямам, магазинните са перфектни .
    Постоянно ме преследват умни мисли...но аз съм по-бърз

 

 
Страница 4 от 40 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •