Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 39 от 40 ПърваПърва ... 2937383940 ПоследнаПоследна
Резултати от 381 до 390 от общо 396
  1. #381
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Тези дупки ги намирам по-скоро за предимство. Пчелите ще ги напълнят с восък, а може и килийки с мед да направят. Това ще улесни преминаването на кълбото през зимата през "мъртвата зона" между корпусите. Но все пак, това са мои предположения. Затова в момента правя пробни изпитвания.
    Явно е кога някой си няма представа от пчеларство.

  2. #382
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Пази Боже и в такъв кошер да влезе МКБ. То не че и у другите няма да е страховито...
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  3. #383
    Наблюдател
    Регистриран
    23.03.2017
    Мнения
    1
    Здравейте колеги,
    изчетох мненията ви относно пластмасовите основи . Купил съм 100 броя от бургаските и мисля да направя тест тази година и ще ви информирам. Планувам следното:
    1. магазин само с пластмасови основи
    2. плодник само с основи
    3. цял кошер само с основи
    4.смесен магазин с восъчни и пластмасови..

    Реших че за да е коректен теста трябва да се направи от 100 броя рамки, за да може накрая най- точно да се сметне процент на приемственност. Освен това е важно теста да се прави с няколко различни семейства, защото нали знаете у нас обичаме да ядем месо, ама кумшиите ни са вегетарианци

  4. #384
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от Rasho Виж публикацията
    Здравейте колеги,
    изчетох мненията ви относно пластмасовите основи . Купил съм 100 броя от бургаските и мисля да направя тест тази година и ще ви информирам. Планувам следното:
    1. магазин само с пластмасови основи
    2. плодник само с основи
    3. цял кошер само с основи
    4.смесен магазин с восъчни и пластмасови..

    Реших че за да е коректен теста трябва да се направи от 100 броя рамки, за да може накрая най- точно да се сметне процент на приемственност. Освен това е важно теста да се прави с няколко различни семейства, защото нали знаете у нас обичаме да ядем месо, ама кумшиите ни са вегетарианци
    Тази метафора с кОмшиите не я разбрах, но е ясно при смесения тест какво ще предпочетат пчелите. Общо взето смисъла на пластмасовите основи, не е че повече ги харесват, а че са евтини, издържливи и бързо се поставят.
    Бургаските са на пазара повече от 5 години и няма какво повече да им се тества (прочети мненията на тествалите ги)... Когато има условия ги градят добре, рядко се случва да ги прегризват и молеца не ги обича.

  5. #385
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хехе, молецът обича вътре между тях, ма пак според зависи. Ако е само медова, всичко ОК, ако е имало пило по нея, мястото й е в плодника докат се бракува. Това според мен, иначе на втора страница на темата още стои първото ми мнение у форума изобщо
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #386
    Автор
    Регистриран
    14.02.2015
    Мнения
    162
    Пчеларски район
    Северозападен
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Хехе, молецът обича вътре между тях, ма пак според зависи. Ако е само медова, всичко ОК, ако е имало пило по нея, мястото й е в плодника докат се бракува. Това според мен, иначе на втора страница на темата още стои първото ми мнение у форума изобщо
    Аз мисля, че сведох до минимум проникването на молци между основите, когато започнах да ги зателвам с такера на челната страна. На клипа е показано от вътрешната страна на рамката. Така си спестявам и лепенето на двете основи по средата.

  7. #387
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Недоизградена румънска пластмасова основа от миналата година. Каквото пчелите са успели да изградят, майката е осеменявала. Ако това бе восъчна основа, при толкова слаб восъчен градеж, щяха да са я повредили. След като изстъргах потъмнелите от пилото килийки, я сложих отново в кошера за градеж. При тези основи има възможност и за частично изстъргване само на потъмнелите от пилото килийки, както и на търтеевите килийки при запазване на светлите работнически килийки.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20170401_104108_401.jpg‎  

  8. #388
    Автор
    Регистриран
    18.01.2012
    Мнения
    112
    Миналато година и аз си купих от Румънеца (голямо хвалене им правише) и какво стана много бавно и трудно ги градят, същата работа като и при бургаските. Никога повече искуствени основи. А восъчните основи за нула време изградени. Ами като се замислим и ние искаме вълнени дрехи от овца, избягваме найлонените( сиилон). Така че козата си сака пръч.
    И да се лъжем няма смисъл в това - самозалъгваш себе си като пчелар!!!

  9. #389
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от n_markov Виж публикацията
    Миналато година и аз си купих от Румънеца (голямо хвалене им правише) и какво стана много бавно и трудно ги градят, същата работа като и при бургаските. Никога повече искуствени основи. А восъчните основи за нула време изградени. Ами като се замислим и ние искаме вълнени дрехи от овца, избягваме найлонените( сиилон). Така че козата си сака пръч.
    Ти нанесе ли восъчно покритие на основата, преди да я поставиш в кошера? Според инструкциите на продавача, на основите трябва да се нанесе тънко восъчно покритие с помощта на съд с разтопен восък и валяк. Така пчелите не би трябвало да разберат, че под него има пластмаса.

  10. #390
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Недоизградена румънска пластмасова основа от миналата година. Каквото пчелите са успели да изградят, майката е осеменявала. Ако това бе восъчна основа, при толкова слаб восъчен градеж, щяха да са я повредили. След като изстъргах потъмнелите от пилото килийки, я сложих отново в кошера за градеж. При тези основи има възможност и за частично изстъргване само на потъмнелите от пилото килийки, както и на търтеевите килийки при запазване на светлите работнически килийки.
    Нещо , не е така , както го рекламирахте !
    Аз , си правя основите от мой восък .

 

 
Страница 39 от 40 ПърваПърва ... 2937383940 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •