Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 61
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    а как разпечатвате питите надрасквате с вилицата за разпичатване или с валяка ,с кое става по добре?

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    С валяка е по-лесно,но сигурно друг ще каже обратното.Преценката е субективна.Когато питите са стари и восъка е твърд,трябва бая да стържеш отгоре,вследствие на което се нарушават килийките,докато с валячето просто правиш дупчици в капачетата.Има валяци с различни ширини,вземи си един по-тесен и един по-широк.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    [QUOTE=marianski;55237]а как разпечатвате питите надрасквате с вилицата за разпичатване или с валяка ,с кое става по добре?[/QUOTE

    Ако е в пчелина и са пити без пило може с малка газова горелка,ако са от склада може с пистолет за горещ въздух/тогава минавам цялата пита и където няма мед,тънкия слой плесен който се е образувал се почиства идеално/а върху меда задържам повече!Около пилото надрасквам малки площи и развъртам питите.

  4. #24
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    С валяка е по-лесно,но сигурно друг ще каже обратното.Преценката е субективна.Когато питите са стари и восъка е твърд,трябва бая да стържеш отгоре,вследствие на което се нарушават килийките,докато с валячето просто правиш дупчици в капачетата.Има валяци с различни ширини,вземи си един по-тесен и един по-широк.
    Валячето е поредния такъм, който не е част от моя пчеларски инвентар.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    И от моя не беше,но го изрових скоро изпод едни боклуци и ми хареса повече от вилицата.Предполагам,че не гледаш ДБ.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    И от моя не беше,но го изрових скоро изпод едни боклуци и ми хареса повече от вилицата.Предполагам,че не гледаш ДБ.
    Колко скоро го изрови ,Павелчо ?Защото е още рано за разпечатване на пити,а ти вече си разбрал, че със валяка е по лесно отколкото със вилицата.Как стават тия неща, не ми е много ясно –може би защото съм само хоби пчелар.Аз гледам Д.Б. Ако обичаш ,обясни ми какво е значението на с–мата за вида на разпечатващото приспособление!Ще ти бъда много благодарен за предстоящото разяснение.

  7. #27
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Колеги моля дискусиите да се провеждат по зададената тема.Валяка кой,кога и от къде го е изровил са дребнави забележки.
    Милен Михов

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Колко скоро го изрови ,Павелчо ?Защото е още рано за разпечатване на пити,а ти вече си разбрал, че със валяка е по лесно отколкото със вилицата.Как стават тия неща, не ми е много ясно –може би защото съм само хоби пчелар.Аз гледам Д.Б. Ако обичаш ,обясни ми какво е значението на с–мата за вида на разпечатващото приспособление!Ще ти бъда много благодарен за предстоящото разяснение.
    Ееее колега,отдавна не се беше появявал.Виждам че си развълнуван много,но нека спазим добрия тон все пак.Предполагам,че си човек на възраст и би трябвало да си се научил вече да си сдържаш нервите.Не е полезно за сърцето да знаеш.
    По въпроса - изрових го преди два месеца и разпечатах пити поставени хоризонтално над гнездото от горната страна.Предполагам,че ти не правиш това.Направих въпросното упражнение с цел да не подбуждам семействата с питки.Имах семейства които стояха над рамките,независимо,че имаха мед и реших да се презастраховам.Преди ползвах вилица и не ми допадаше,с валяка според мен се получи по-добре и много по-бързо.Относно системата - няма значение,но както и да ти отговоря ще останеш незадоволен,а това мисля,че ти е персонален проблем.Между другото казвам се Павел,приятно ми е.Желанието да се именуваш с известни личности показва известни проблеми.Това го казва психологията - прочети и ще се убедиш.Нищо лично,просто искам да ти помогна.Ще се радвам да споделиш поне името си.Нали все пак сме пириятели.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  9. #29
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Започвам да разпечатвам когато цъфне дряна. Не гледам календара. Първо меда около пилото. Когато имат нужда от разширяване, вземам последната рамка, разпечатвам и я слагам между пилото, а студената от склада слагам на последно място да си я стоплят за следващия път. Ползвам само валяче. Вилицата не ми е удобна. Навремето когато не бяха излезли по магазините си правех валяче от кръгла четка за коса.

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колега,при мен дряна цъфна точно преди студовете заедно с бряста,лешника и минзухарите(дивия шафран).Имаше дори и цъфнали великденчета.Аз съм с югозападно изложение,затворен откъм изток и север.Няма как въпросния цъфтеж при мен да даде старта на разпечатването.Твърде е рано.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •