Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч

    Как да си продадем скъпо восъка

    Ще ви дам една идея как още утре можете да си продадете излишния восък на цена над 20 лева. Съберете 100 kg восък, направете го на ишлеме на основи, и след това ги продайте по цените на Петко Пенчев от Сливен:

    1. Свободна продажба:

    ДБ 72 гр. - 2,00 лв.
    ДБ 94 гр. - 2,20 лв.
    ЛР (МК) 59 гр. - 1,90 лв.
    ЛР (МК) 72 гр. - 2,00 лв

    2. Ишлеме: за 1 кг. восък
    /с доплащане/

    ДБ 72 гр. - 13 бр. х 0,14 лв.
    ДБ 94 гр. - 10 бр. х 0,15 лв.
    ЛР 59 гр. - 16 бр. х 0,14 лв.
    ЛР 72 гр. - 13 бр. х 0,14 лв.

    3. Замяна: за 1 кг. восък
    /без доплащане/

    ДБ 72 гр. - 9 бр.
    ДБ 94 гр. - 8 бр.
    ЛР 59 гр. - 12 бр.
    ЛР 72 гр. - 9 бр.

    (Цените са валидни от 1.02.2015 год.)


    Нека да сметнем за ЛР 72 гр. - продажна цена 2.00 лв. От тях харчите 13-14 стотинки за ишлеме и да кажем още 10-11 за транспортни разходи. Да приемем, че разходите ви са общо 25 ст. на основа. Остават ви чисти 1.75 * 14 основи от килограм или вие получавате 24.50 за килограм продаден восък, като при това продажбата ви се извършва светкавично.

    Осъзнавате ли, че в момента има огромен дефицит НА ОСНОВИ, а не на восък. Восък в България има много скрит по мазите, защото хората чакат цената още да се качва нагоре. Изкупвачите обаче стискат кокала и трудно ще дадат повече от 14-15 лева. Ами че тогава заобиколете ги - направете си восъка на основи и ги продайте скъпо и прескъпо. Дефицита за основи ще продължава само още 2 месеца. След това ще има затишие чак до догодина.

    И ако недай си боже цената леко започне да пада назад, веднага ще се срине с много, защото всичкия скриван по мазите восък моментално ще се изсипе на пазара и ще стане свръхпредлагане. Това вече съм го играл с други стоки. След продължителен ръст на цената винаги има светкавичен срив. Вижте и валутните трендове или трендовете на акции, облигации и т.н. - след всеки продължителен тренд обикновенно има светкавичен срив (корекция) до ниво минимум 50% от върха. След това започва консолидация, която се извършва бавно и мъчително и чак тогава се установява новото ценово ниво, от което започва да се оформя новия тренд в посока надолу или нагоре. Но това ще стане след години. Засега само чакаме срива, и не се знае кой фактор ще го отключи.

    Така че не разчитайте на безкраен ръст на цената на восъка. Това е само един балон, който постепенно се надува, и най-накрая ще се спука. И докато се усетите, ще сте загубили поне половината от цената на скривания в момента в мазата восък.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Ще си позволя и аз един съвет. До тук разходите са 25 ст на основа според Матеев, инвестирайте още 40-50-60 ст та дори и 1 лв за рамка залепете основата и пролетта поставете в кошера да я изградят пчелите, след това я продайте под формата на отводка и сами изчислете на колко ще ви излезе продажбата на восъка

  3. #3
    Какво означава има дефицит на основи а не на восък ? То все едно да се каже има дефицит на хляб иначе брашно бол Щом няма основи значи няма восък . А защо няма и къде е той по мазета тавани или другаде пазара това не го касае . Колкото до нивата на Фибоначи мисля че няма да се задействат в конкретния случей
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Матеев,това е като прееби другарчето си/извинявам се/,ами ако всички го направим на кого ще ги продадем/ти ще купиш ли/?А и защо по тези цени,само този ли е производител?

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Матеев,това е като прееби другарчето си/извинявам се/,ами ако всички го направим на кого ще ги продадем/ти ще купиш ли/?А и защо по тези цени,само този ли е производител?
    Новите пчелари дето първите години нямат восък ще ги купят. Закъснелите да се подсигурят с основи си плащат за това.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Матеев,това е като прееби другарчето си/извинявам се/,ами ако всички го направим на кого ще ги продадем/ти ще купиш ли/?А и защо по тези цени,само този ли е производител?
    Къде ще се продават основите, как ще се продават и по колко ще се продават не е моя работа. Аз само ви информирам за появата на една нова пазарна ниша с потенциал за печалба. Всичко останало си е проблем на този, който иска да се възползва от тази ниша. Риска също си е негов проблем. Както се казва - пазарна икономика в действие.

    Абе хора, нима ще ме критикувате дори и тогава, когато ви казвам как може да спечелите лесни пари. То бива, бива, ама .......

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз съм решил да градя рамки и да ги продавам на начинаещи пчелари, а и не само...миналата година, като начинаещ, давах кило кръв за изградени магазинни рамки, защото нямах нито една и щях да изтърва практически голяма част от медосбора...съветваха ме да градя в плодника, ама кое по-напред - да разширявам с основи ли, да слагам да градят маг. рамки ли, и то семейства от миналогодишни отводки.... еле, успях да намеря да купя - дадох към 750лв за изградени плодникови и магазинни рамки, благодарение на които успях да извадя 7 тенекии с мед и практически си избих парите от меда само, и рамките ми останаха безплатно за мен

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    281
    Пчеларски район
    бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Ще ви дам една идея как още утре можете да си продадете излишния восък на цена над 20 лева. Съберете 100 kg восък, направете го на ишлеме на основи, и след това ги продайте по цените на Петко Пенчев от Сливен:

    1. Свободна продажба:

    ДБ 72 гр. - 2,00 лв.
    ДБ 94 гр. - 2,20 лв.
    ЛР (МК) 59 гр. - 1,90 лв.
    ЛР (МК) 72 гр. - 2,00 лв

    2. Ишлеме: за 1 кг. восък
    /с доплащане/

    ДБ 72 гр. - 13 бр. х 0,14 лв.
    ДБ 94 гр. - 10 бр. х 0,15 лв.
    ЛР 59 гр. - 16 бр. х 0,14 лв.
    ЛР 72 гр. - 13 бр. х 0,14 лв.

    3. Замяна: за 1 кг. восък
    /без доплащане/

    ДБ 72 гр. - 9 бр.
    ДБ 94 гр. - 8 бр.
    ЛР 59 гр. - 12 бр.
    ЛР 72 гр. - 9 бр.

    (Цените са валидни от 1.02.2015 год.)


    Нека да сметнем за ЛР 72 гр. - продажна цена 2.00 лв. От тях харчите 13-14 стотинки за ишлеме и да кажем още 10-11 за транспортни разходи. Да приемем, че разходите ви са общо 25 ст. на основа. Остават ви чисти 1.75 * 14 основи от килограм или вие получавате 24.50 за килограм продаден восък, като при това продажбата ви се извършва светкавично.

    Осъзнавате ли, че в момента има огромен дефицит НА ОСНОВИ, а не на восък. Восък в България има много скрит по мазите, защото хората чакат цената още да се качва нагоре. Изкупвачите обаче стискат кокала и трудно ще дадат повече от 14-15 лева. Ами че тогава заобиколете ги - направете си восъка на основи и ги продайте скъпо и прескъпо. Дефицита за основи ще продължава само още 2 месеца. След това ще има затишие чак до догодина.

    И ако недай си боже цената леко започне да пада назад, веднага ще се срине с много, защото всичкия скриван по мазите восък моментално ще се изсипе на пазара и ще стане свръхпредлагане. Това вече съм го играл с други стоки. След продължителен ръст на цената винаги има светкавичен срив. Вижте и валутните трендове или трендовете на акции, облигации и т.н. - след всеки продължителен тренд обикновенно има светкавичен срив (корекция) до ниво минимум 50% от върха. След това започва консолидация, която се извършва бавно и мъчително и чак тогава се установява новото ценово ниво, от което започва да се оформя новия тренд в посока надолу или нагоре. Но това ще стане след години. Засега само чакаме срива, и не се знае кой фактор ще го отключи.

    Така че не разчитайте на безкраен ръст на цената на восъка. Това е само един балон, който постепенно се надува, и най-накрая ще се спука. И докато се усетите, ще сте загубили поне половината от цената на скривания в момента в мазата восък.
    Пазара определя цената на восъка,цената ще се вдига зареди многото млади пчелари и липсата на основи те нямат и восък ,производителите на кошери сварват да задоволят търсенето,рамки има тел има ,обаче пчелите не смагват да произведат толкова восък.От 20 години се занимавам с пчели тръгнах с един рои днес гледам 100 в две села в едното имаше общо 200 кошера днес са1100 закоито знам предполагам има още 100 неизвесни в другото бяха 600 сега са 1600,дядо ми казваше че там няма мъж които да не и пчелар.Народа няма препитание които е взел медени пари трудно ще се откаже от пчелите и ще увеличава броиките и на него ще мутрябва восъка имам предвид мен и много познати,те и на 25 лева няма да го продадът .Днес в Бургас не можеш да си купиш основи на свободна продажба февруари представи си юни или юли месец какво ще е времето ще покаже .

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Както писаха колеги дефицита е поради износ.Преди години се твърдеше ,че във восъка има остатъци от нафталин ,затова няма износ и от там цена.Тогава не вярвахме ,ама май е било вярно.Имаше момент с цена 1 долар.Е вярно това беше 3,50лв.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Аз гледам пчели от 2003 г. Тогава или малко по-късно, восък първо качество се изкупуваше в магазина до гарата в София по 3.6лв/кг. През годините, цената нарастваше плавно. Едва последните 2 години, цената на восъка започна да расте по-бързо. Възможно е в някой момент да се получи известен спад на тази цена, но не вярвам да е голям и траен. Все пак, това са очаквания и предположения. Бъдещето ще покаже, кой е прав и кой греши!

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •