Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 17 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 164
  1. #51
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Някой правил ли е опит само със СР и без нито една основа?(8-10-12 празни рамки)
    Нека каже какво са градили и как са го градили. Колко търтеево пило са направили, колко килийки е имало и т.н
    Според мен основният параметър, който трябва да се заложи в математическият модел е от колко търтея се нуждае едно пчелно смейство. Говорим за нормално семейство с нормална майка и т.н. Спонмяйки си по памет те варират между 5% и 10%. И следователно със или без строителна рамка търтеите в кошера ще бъдат в тези граници. Не може да мислим, че ако сложим само строителни рамки, то всички те ще бъдат изградени само с търтиеви килиики и обратното - рамки с восъчни основи са изградени само с работнически килиики. Аз имам 20-на Роже-Делон. Орииналната рамка при тях е без восъчна основа. И пчелите си градят рамките според тяхната нужда от търтеи и работнички. На мен ще ми е много интересно ако Матеев заложи в модела примерно 10% търтеи в едно семейство.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  2. #52
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    При майки на 1 година съотношението на пчелите работнички към търтеите е 50.5:1 или това е около 2.0%.
    При майки на 2 години съотношението на пчелите работнички към търтеите е 26.9:1 или това е около 3.5%.

    За повече подробности разгледайте този документ: https://hal.archives-ouvertes.fr/hal-00890772/document

    Ако приемем, че едно силно семейство е около 60 000 пчели, то тогава търтеите ще са максимум 2100 броя през втората година на майката. За поддържането на популацията от 60 000 пчели във всеки един момент от време има около 35 000 килийки, заети с пило, от които търтеевите трябва да са около 1200 бр. Ако приемем, че 200 от тях се намират разпръснати по периферията на рамките с работническо пило, то тогава пчелите изпитват недостиг от само 1000 търтееви килийки, което е само 10% от една ДБ пита, 15% от една ЛР пита или 20% от една Фарар пита.

    Съгласно това изследване слагането на една цяла ДБ, ЛР или Фарар пита с търтееви килийки ще принуди майката да произведе ИЗЛИШНО МНОГО ТЪРТЕИ, и това със сигурност ще отнеме ИЗЛИШНО МНОГО РЕСУРСИ от семейството.

    Според мене 1/3 ДБ пита с търтееви килийки се явява един ДОСТАТЪЧНО РАЗУМЕН КОМПРОМИС, при който хем не претоварваме семейството и майката с излишна работа, хем в същото време имаме достатъчно силен почистващ акарите ефект. За мене дори вече си реших следното - правя си специализирани ДБ рамки с летвичка на 1/3 от височината. Горните 2/3 придобиват стандартни ЛР размери, и там обтелвам и слагам една ЛР восъчна основа. Долната 1/3 я оставям празна, и това ще ми бъде участъка за строеж на търтееви далаци. Размера на този участък ще бъде 410х60mm. В него има капацитет да се поберат около 1700 търтееви килийки, което е много повече от нуждите на семейството. За да се осемени участъка, майката ще губи само 1 ден от всеки 14 дена, като това ще означава загуба на само 7% от популацията. Рамката ще я сложа в центъра на пилото, защото именно това е мястото, през което преминават най-много пчели, а от там и в килийките ще се прехвърлят най-много акари. На горната летвичка на рамката ще забия едно кабърче, за да мога лесно да я разпознавам и да я вадя без много ровичкане в плодника. Почистването на търтеевите далаци ще го извършвам веднъж на 2 седмици. Ако кошерите са ЛР или Фарар, пак ще направя съответните специализирани рамки, в които пак долната част ще има размери 410х60mm. И рамките пак ще се слагат в центъра на най-горния корпус на плодника.

    Ето това вече изглежда РАЗУМНА и ЛОГИЧНА ТЕХНОЛОГИЯ, съобразена с всички фактори в семейството. Кажете си мнението дали не съм пропуснал някой важен аспект.

  3. #53
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Има още един фактор - дали годината предразполага към роене.Тогава нуждата от търтеи може да нараства.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  4. #54
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Дори и да си прав, нали в предложената от мене площ има запас от 50% повече килийки. Считам че е предостатъчно. Все пак говорим за РАЗУМЕН КОМПРОМИС между нуждата от търтеи и отслабването на семейството. При семействата МЕДОВИЦИ този компромис трябва да се придвижи в посока по-силно семейство, а при БАЩИНИТЕ СЕМЕЙСТВА - в посока по-много търтеи.

    По принцип всеки един пчелар сам трябва да си реши каква площ ще задели за търтееви килийки. Моето предложение е 410х60mm, и е базирано на някаква разумна логика, както и на изчисления, извършени на базата на НАУЧНИ ДАННИ. Като не ви харесва тази площ, ами увеличете я. Стига наистина да имате някакви ваши си доводи, а не гледане в тавана и почесване зад врата.

    Ето как изглежда симулацията при участък за търтеево пило с размери 410х60mm:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1ot14.JPG
Прегледи:      324
Размер:	110.6 KB
ID:	3228

  5. #55
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Не е ли по-добрия вариянт да се ползват долните 2/3 с ВО за пило, а горната 1/3 за строителна рамка?
    В този материал има една подобрена рамка с подвижна горна летва. Мисля, че това трябва да се изпробва!
    http://www.pchelar-probvaisambg.com/...105_spisak.htm

  6. #56
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Аз съм си направил лр рамки разделени на 2 с летвичка и съм обтелил доланта полвина. Така във всеки корпус мисля да имам по 1 такава рамка, като преди паша като махнеш търтеите ще ти правям мед в питка за хапване....

  7. #57
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Искам да напиша още нещо относно технологията на строителните рамки. Ако веднъж човек се хване на хорото, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА ГО ИГРАЕ !!! Слагането на рамката е лесно, но ако поради някакви причини пчеларя забрави да я изчисти навреме, ще си вкара автогол. Ще се народят излишно много търтеи, а с тях и ИЗЛИШНО МНОГО АКАРИ. Броя на акарите ще стане много повече, отколкото би бил ако я нямаше строителна рамка.

    Така че ако сте решили да ползвате строителна рамка, СТРИКТНО СПАЗВАЙТЕ СРОКОВЕТЕ ЗА НЕЙНОТО ПОЧИСТВАНЕ !!!

    Ако ходите нередовно на пчелина и не си записвате коя строителна рамка кога е сложена, по-добре не се захващайте на хорото със строителните рамки.

    Търтеевото пило се запечатва на 10-тия или 11-тия ден, и след това търтея се ражда на 24-тия ден. Изчистването на рамката трябва да стане някъде вътре в този период. Изрязването на строителната рамка е най-добре да се извършва на 14-тия ден (2 седмици), когато вече ще е абсолютно сигурно, че далака е изграден, майката го е осеменила, и всички килийки вече за запечатани заедно с акарите вътре в тях. Възможно е да се изреже и на 21-вия ден (3 седмици), но тогава вече много ще се доближите до рисковата зона, в която ще започнат да се раждат търтеи и много-много акари.

  8. #58
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Целта е да се изрежат преди кърлежите да станат полово зрели, а това е /по спомен/ 16-18 дни.Затова майките акарки предпочитат търтеевите килийки, не само заради храната, а и трите дни в които оплодените акари стават на дубъл.

  9. #59
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Не е ли по-добрия вариянт да се ползват долните 2/3 с ВО за пило, а горната 1/3 за строителна рамка?
    В този материал има една подобрена рамка с подвижна горна летва. Мисля, че това трябва да се изпробва!
    http://www.pchelar-probvaisambg.com/...105_spisak.htm
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Аз съм си направил лр рамки разделени на 2 с летвичка и съм обтелил доланта полвина. Така във всеки корпус мисля да имам по 1 такава рамка, като преди паша като махнеш търтеите ще ти правям мед в питка за хапване....
    Аз лично мисля, че за търтеево пило е по-добре да се използва долната част от рамката. Логиката е следната:

    За да се прехвърли един акар в търтеева килийка, първо пчелата трябва да го занесе до тази килийка. Ако тази пчела никога не се доближи до поне една търтеева килийка, то тогава акара така и ще си остане върху нея. Къде в кошера е най-посещаваното от пчели място? Ами в ЦЕНТЪРА НА ГНЕЗДОТО, при пилото. Не в горния край - там има венец от запечатан мед, който веднъж направен вече се посещава много рядко. Не и в двата края. Там е същото - има мед и перга, които се посещават по-рядко. Освен това ако една пчела-работничка се грижи за десния край на кошера, тя почти няма шанс да отиде в левия край, където например е сложена строителната рамка. Виж ако рамката е в центъра на кошера, тогава има реален шанс да бъде посетена буквално от всяка една пчела в семейството.

    На базата на тази логика най-подходящото разположение на площта за търтеи е следното:

    ДБ - в долния край на централната рамка, защото там е пилото. В горния край е венеца.
    ЛР - в горния край на долния корпус или в долния край на горния корпус. Тъй като горния корпус е по-лесен за обслужване, аз лично избирам варианта с ДОЛНИЯ КРАЙ на централната рамка от горния корпус.
    ФАРАР - най-подходящо място е централната рамка от централния корпус. За по-лесно обслужване обаче аз пак избирам ДОЛНИЯ КРАЙ на централната рамка от горния корпус.

    Какво излезе от всичко това? Ами и при трите системи рамки по-доброто място за разполагане на площта за търтеево пило е в ДОЛНАТА ЧАСТ. И при трите системи кошери най-доброто място е рамката да е ЦЕНТРАЛНА, а за по-удобно обслужване и при трите системи рамката се слага в НАЙ-ГОРНИЯ КОРПУС от плодника.

  10. #60
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от галин Виж публикацията
    Целта е да се изрежат преди кърлежите да станат полово зрели, а това е /по спомен/ 16-18 дни.Затова майките акарки предпочитат търтеевите килийки, не само заради храната, а и трите дни в които оплодените акари стават на дубъл.
    Един път запечатани в килийката, кърлежите вече няма как да избягат, така че за мене е важна датата на запечатване, а не датата на полово съзряване на кърлежите.

    Ето един цитат от статия във fermer.bg: http://www.fermer.bg/%D0%BA%D0%B0%D0...B5-tip277.html

    Цитирам:
    Възрастините женски кърлежи влизат в килийките с пило непосредствено преди запечатването им (5-6 дни), където се хранят с хемолимфа от ларвите и снасят яйцата си върху тях. Една женска снася 6-10 яйца, но има случаи да снасят до 38 яйца. Женските снасят различен брой яйца според сезона. Най-малък брой снасяния се наблюдават през пролетта и най-много в средата и в края на лятото. От яйцата се излюпват младите кърлежчета, които за 6-8 дни се развиват и достигат полова зрялост. На една излюпваща се пчела са намирани от 1-2 до 18 женски кърлежа.

    Следователно ние трябва да изчакаме, докато търтеевите килийки се запечатат, и след това няма значение в кой момент ще унищожим пилото. Важното е само да не допускаме да се родят търтеи, защото съгласно цитата всеки един търтей може да донесе със себе си до 18 акара.

 

 
Страница 6 от 17 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •