Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 164
  1. #151
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от Pavel_Bs Виж публикацията
    А за вярващите, без пари ще може ли?
    Може разбира се,там влизат в действие армаганите-минало годишни ,а по-старичките са за предпочитане .Ае ,че ще ни чуят и във Варна чак.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  2. #152
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Ти нарежи луканките с оная чекийка пак,пък аз знам какво да донеса...
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  3. #153
    Потребител
    Регистриран
    14.03.2015
    Мнения
    57
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Как кой? Пчелите и току виж някой полиглот ни светне.
    Здравейте kuline! Ако визирате мен с това Ви мнение - не, не съм полиглот (сричам, превеждам с речника и т.н.). Това, че съм копи-пейстнал нещо, и че съм изказал мнение по него съвсем не означава, че съм Ви "просветлявал". Ако пак ми прочетете поста ще видите, че по - скоро питам дали е вярно. Няма да задълбавам в сърказма Ви, независимо дали акцентирате върху мен или върху някой от колегите съфорумници. Успях все пак да си извадя някакви изводи от поста Ви, за което благодаря.

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Svetlyo Виж публикацията
    Здравейте kuline! Ако визирате мен с това Ви мнение - не, не съм полиглот (сричам, превеждам с речника и т.н.). Това, че съм копи-пейстнал нещо, и че съм изказал мнение по него съвсем не означава, че съм Ви "просветлявал". Ако пак ми прочетете поста ще видите, че по - скоро питам дали е вярно. Няма да задълбавам в сърказма Ви, независимо дали акцентирате върху мен или върху някой от колегите съфорумници. Успях все пак да си извадя някакви изводи от поста Ви, за което благодаря.
    Отне ми време да се върна назад, за да ти открия поста.
    Много докачливи напоследък, ей. Гузен негонен бяга.
    Имах предвид някой, който (ако) владее езика на пчелите. Не съм визирал никой, така че споко.

  5. #155
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Основен въпрос:
    Вариант А - Майката има заложен лимит за снасяне на неоплодени яйца - примерно 15 %. С изрязване на търтеевото пило, намаляваме популацията на търтеите, което би довело до увеличаване на добива на мед.
    Вариант Б - пчелното семейство се стреми да отгледа определено количество търтеи. Ако периодично изрязваме търтеевото пило, това ще стимулира пчелите да възстановят нарушения баланс между пчели и търтеи и ще градят повече търтееви килийки и майката ще снася повече търтееви яйца в тях? Така ще водим борба с вароатозата, ще добием повече восък, но и същевременно ще отслабим семейството и ще намалим добивите на мед.
    Кое от двете твърдения е вярното?
    И още един вариянт - пчелите разбират пчелите по- добре от човека. Да се работи със строителна рамка с цел восък и борба срещу акарите - е едно. Да се изрязва всякакво търтеево пило - е друго. И трето е - както е посочено в статията - ако питите ти са стари и за брак. В едно примерно семейство, здраво, с качествени пити, добре развиващо се, може да се прилага тази практика със строителната рамка, но дали със или без нея, да се изрязва останалото търтеево пило, не мисля, че е добра практика, макар на пръв поглед да изглежда, че има полза от нея. Доста се спори по въпроса, честно казано на научно обоснован и изчерпателен отговор не съм попадал (не казвам, че няма), та лично за себе си съм решил да постъпя по философски по въпроса: щом пчелите са решили, че искат тези търтеи, не вярвам това да е случайно, би трябвало да има някаква конкретна причина, някаква зависимост, която именно щом те го решават, то логично се очаква да не е във тяхна вреда ........ просто не ми се връзва пчелите да правят нещо, което им вреди. Вярно - може и наистина това да ме удря в джоба, ала поне не ме удря в семействата. Докато в другия вариянт - ок, може би има печалба от борбата с търтеите, но по въпроса за статуса на семействата нещо не се чувствам убеден, че няма проблем.

    А инак на конкретния въпрос - по моя опит няма разлика и да има е под десет процента от годишния добив.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #156
    Потребител
    Регистриран
    14.03.2015
    Мнения
    57
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Отне ми време да се върна назад, за да ти открия поста.
    Много докачливи напоследък, ей. Гузен негонен бяга.
    Имах предвид някой, който (ако) владее езика на пчелите. Не съм визирал никой, така че споко.
    Заблудил съм се. Прощавай...

  7. #157
    Наблюдател
    Регистриран
    28.02.2017
    Мнения
    13
    Пчеларски район
    Северен централен регион
    Колеги млад пчелар съм, от почти 1 година имам 5 кошера ДБ, не съм ползвал строителна рамка, та от написаното правилно ли съм разбрал че, строителната рамка се слага най-крайна когато цъфнат джанките, и след като се изгради и запечата със пило, режа да речем горната половина, а на следващата седмица режа долната и така през седмица?

    Когато започне медосбора, продължаваме ли същия процес със рамката и тя трябва да се махне и да се сложи нормална плодникова рамка .

    Поздрави И.Иванов!

  8. #158
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan.Ivanov Виж публикацията
    Колеги млад пчелар съм, от почти 1 година имам 5 кошера ДБ, не съм ползвал строителна рамка, та от написаното правилно ли съм разбрал че, строителната рамка се слага най-крайна когато цъфнат джанките, и след като се изгради и запечата със пило, режа да речем горната половина, а на следващата седмица режа долната и така през седмица?

    Когато започне медосбора, продължаваме ли същия процес със рамката и тя трябва да се махне и да се сложи нормална плодникова рамка .

    Поздрави И.Иванов!
    Не се слага последна защото ще я напълнят с мед и прашец.Слага се предпослена в левия или десния край,или по-средата м/у пилото.Разполагаш с малко кошери,така че можеш да я обслужваш през целият сезон.

  9. #159
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Направи си подобрена СР. Нямам време да преглеждам темата и какво сме писали в нея, тъй че ако имаш Календарния справочник на Л.Радоев, чети направо там. Макар че той я препоръчва и като борба с търтеите, но това вече не е актуално. Зависи и от района /агро метеоусловията/ и дали си с 10 рамков или 12, но ако си с десятка, сложиш ли магазините отгоре, най-грубо казано приключваш с работата по СР /подобрената СР/.
    Това е само мое мнение и се отнася за настоящата година, по-нататък - ще му мислиш.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #160
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.10.2012
    Мнения
    521
    Цитат Първоначално публикувано от Ivan.Ivanov Виж публикацията
    Колеги млад пчелар съм, от почти 1 година имам 5 кошера ДБ, не съм ползвал строителна рамка, та от написаното правилно ли съм разбрал че, строителната рамка се слага най-крайна когато цъфнат джанките, и след като се изгради и запечата със пило, режа да речем горната половина, а на следващата седмица режа долната и така през седмица?

    Когато започне медосбора, продължаваме ли същия процес със рамката и тя трябва да се махне и да се сложи нормална плодникова рамка .

    Поздрави И.Иванов!
    Аз ползвам СР така: ползвам магазинна рамка с основа, поствям я пред последна, след 14 дена рамката е изградена, под нея има далак с търтиево пило. Режа далака, а изградената рамка качвам в магазина и поставям нова с основа. Така до слънчогледа. Обикновенно след това в далака не залагат пило, а го пълнят с мед...

 

 
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •