Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 46 от 91 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 451 до 460 от общо 901
  1. #451
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Не смятам,че моята практика е най-удачна колега vanHanegem!Къде го прочете това?Да бяхте с мадам iris да отговорите на човека поне...

    Колежке iris,много добре си знам подписа!Наистина предполага толерантност,но дали е така не е ясно!?Човека иска мнение и аз му отговарям!Това е според мен!Всеки район си има особенности и най вече от там се определя маниера на пчеларстване!

    Колега evgeni.filimonov,ами то затопли ли се,още февруари тръгва леската!Бурното развитие не е с кокичето,а с първия по сериозен прашец в района!За кое по точно не си съгласен?Пресния прашец,топлото време и развитието са неизменно свързани работи!Колкото и залят прашец да имат,ако е студ,с каквото и да ги тъпчеш,най много да им навредиш!?Срещу ръжен не се рита!Ние сме доста зависими от времето!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  2. #452
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Мосю Ганев, а ти какво отговаряш на човека на въпроса му какво мислите за този начин на подхранване?

    Твоят отговор е:
    Аз не съм го правил това подхранване и според мен аз зазимявам железно и няма нужда да правя такова подхранване.

    Моят отговор е като на Буци, затова не исках да спамя, с такъв отговор.

    Съжалявам, че не се въздържах от коментар на твоето мнение, но четейки всяко твое мнение, чета и подписа ти. Едното с другото се бият.
    Знам, че знаеш подписа си, но четейки го редовно, дано да вникнеш в същността му.

  3. #453
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Мадам iris,отново четете между редовете!
    Никъде не пиша :НЕ СЪМ ГО ПРАВИЛ

    Правил съм почти всички зимни подхранвания и то на отделни групи за да сравнявам!Именно затова реших да му отговоря!
    Когато не съм компетентен се покривам!
    Разбирам че имаш да си връщаш,но не можеш въпреки огромното желание!
    МОДЕРАТОР
    Продължението интересния диалог продължава в МЯСТО ЗА БЪРБОРЕНЕ
    1000 пчелари - 1000 технологии

  4. #454
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    С това не съм съгласен.
    [bНяма ли принос на пресен прашец,няма развитие![/b]

    Има разлика между развитие и бурно развитие. Доказано е че майката започва да снася от 25 ти декември нататък, което е свързано с започването на увеличаването на деня спрямо нощта. Така че , ако в обсега на кълбото, ако имат залят прашец, което зависи и от умението на пчеларя да подреди гнездото - започва развитието на пчелното семейство. А също е доказано, че някои семейства започват още по рано с отглеждането на пилото. На 25ти ноември имах семейство, което носеше прашец, нямам представа от къде, може би от хризантемите по дворовете. На 1-ви декември отворих ограбено и загинало семейство - вътре имаше половин рамка от двете и страни със разновъзрастно пило, даже и запечатано, което означава че още в средата на ноември е започнало развитието.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #455
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Колеги,да уточним термина "развитие".Явно около него се завъртя спора.Ако приемем ,че развитие е наличието на пило, то количеството на излюпените зимни пчели е много по-малко от количеството на подмора.За качествата на тези пчели ще пропусна коментар.Развитие ли е това? За мене не е.В най-добрия случай задържане на едно ниво.Развитието почва тогава когато времето позволи на кълбото да се разпусне за време достатъчно пчелите да търсят храна отвън.Приносът на прашец и протеиновата диета на пчелите водят пчелното млечице и яйцата в количество достатъчно за увеличаване броя на новите пчели.Когато новите пчели станат по-вече от загиналите започва развитието.А когато тези пчели започнат да отглеждат следващите поколения започва и бурното развитие.Истинското развитие е с появата на прашеца отвън.Проверете дали е истина.Зазимете с прашец и мед колкото считате, че е достатъчно за да получите от 9пити с пчели зазимени 11 пити с пчели преди да се появи прашец в природата.Ще ми е интересно да го видя.А в някои книги пишат да се стесни в ранна пролет.Това защо ли е?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #456
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    С това не съм съгласен.
    [bНяма ли принос на пресен прашец,няма развитие![/b]
    На 1-ви декември отворих ограбено и загинало семейство - вътре имаше половин рамка от двете и страни със разновъзрастно пило, даже и запечатано, което означава че още в средата на ноември е започнало развитието.
    Колегата зуница ти обясни добре за развитието!
    Това ограбеното с-во най вероятно е останало с неоплодена майка!?През Ноември в нашите ширини не е нормално да има пило!Разграбили са го защото е имало проблем с майката и семейството е било разстроено!Ако можеха да се развиват още от ноември щяхме да имаме още няколко вадения от кокиче,минзухар,синчец,лес а,дрян,трънка,глог и при това положение двайсет кошера ми стигат,но уви!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  7. #457
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Доказано е че майката започва да снася от 25 ти декември нататък, което е свързано с започването на увеличаването на деня спрямо нощта.
    Не мисля, че "раждането" на Христос има отношение към началото на яйценосната дейност. Според мен отлагането на ограничен брой яйца от майката косвено се провокира от свиването на големия продължителен студ навън, а усилването на нейната дейност се случва при появата на нектар и прашец в природата или при интензивно въглехидратно-белтъчно подхранване.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #458
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз мисля, че пчелите най-добре знаят кое е развитие за тях и кое не е, и кога и при какви условия ще отглеждат пило. Мисля, че те са много по умни от нас и не биха направили нещо - безцелно и безмислено.
    А към колегата Пламен, горе споменавам че семейството има запечатано и разновъзрастово пило, така че майката си е напълно нормална, нямаше пропусната килийка и запечатаните килийки бяха идеални.
    Колегата Зуница много добре е описал нещата, но дали е така, мненията са различни по този въпрос.
    Още с първото снесено яйце, тръгва развитието. Друг е въпроса за отрицателния или положителния прираст. В даден момент нещата се изравняват и обръщат, но това е свързано с развитието - раждат се първите нови пчелиички, които всяка една от тях ще отгледа 4 нови.
    Ако пчелите чакаха първия прашец в природата, за да започнат с пилото, нямаше да складират прашец и в някои райони особено по северна България, старите пчели нямаше да могат да оцелеят до първия прашец в природата, защото на места той идва доста по късно отколкото в полупланинските и планински райони. Така мисля аз.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  9. #459
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Също така , според мен силните семейства доста от рано започват с отглеждането на пило. Много колеги тази година споменаха, че ноември месец имат пило.
    Върти ми се в главата една идея , но това ще е по нататък, когато увелича семействата, да избера едно семейство и да го вкарвам на топло от време на време и да го преглеждам. Тогава ще стане ясно, за колко време спира пилото и кога започва наново.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #460
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Мисля, че те са много по умни от нас и не биха направили нещо - безцелно и безмислено.
    Толкова са умни, че могат да се научат да решават квадратни уравнения. wink;
    И разбира се, те никога не биха направили някоя глупост, като например да заложат маточници върху търтееви личинки, да работят през октомври, вместо да си почиват, да държат неоплодена майка цяла зима и да се надяват, че напролет ще пронесе, работни пчели-търтовки да се изживяват като майки и да отглеждат негодни търтеи-джуджета... wink;

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    Много колеги тази година споменаха, че ноември месец имат пило.
    На 5 ноември и при мен имаше малко запечатано пило (100-150 килийкии) и то в кошер с тригодишна майка, при това не много силен, но това беше изключение и бе по-скоро последното пило за отиващата си година, а не първото за следващата.
    Между другото, на 30 ноември пчелите от същото семейство след облитането не спряха да кръжат пред кошера и се лутаха като обезумели, та си помислих, че най-после майката се е споминала. Веднага отворих капака, а пчелите вътре буйстваха, виреха коремчета и жужаха силно, а майката я намерих жива и надявам се, здрава, върху една от средните пити. Беше обаче толкова отслабнала и смалена, че ако не беше маркирана, сигурно нямаше да я намеря с часове. Явно не беше кусвала пчелно млечице поне от седмица и със сигурност към онзи момент не е снасяла яйца.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

 

 
Страница 46 от 91 ПърваПърва ... 36444546474856 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •