Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 63 от 91 ПърваПърва ... 1353616263646573 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 621 до 630 от общо 901
  1. #621
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Можеш да разпечаташ, ако има венци мед по питите от плодника. Ако има дебели венци, може това да е причината. И още да махнеш временно някоя пита без пило от плодника, а на нейното место - преградна дъска. Като се качат и заработят горе, ще я върнеш питата.

  2. #622
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Щом гонят търтеите, нямат достатъчно храна в кошера. Слагай и сироп.

  3. #623
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2013
    Мнения
    43
    не съм касвал че гонят търтеи храна има,, но меда по краините пити естаричък и наисти а доста удебелени венци...чудя се да кача една пита с пило от първа краина позиция,,, така доло няма да разделям пилото, а и пчела има доста едва ли ще измръзне

  4. #624
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Обединили са две теми и затова се разбъркаха мненията. Това за търтеите не се отнася за теб.

    Стария мед го разпечатвай да стане на пило или да го преработят. Така няма да пречи и да натиска надолу семейството.

  5. #625
    Цитат Първоначално публикувано от wingyboy
    Здравейте, аз съм начинаещ пчелар с 5 кошера и много мерак обаче от 2 дни от вече 3 кошера пчелите изхвърлят мъртви търтей или те сами излизат и умират на прелката или пред кошера на какво може да се дължи това??? Мен ме убочава еден човек на 76 год и той също каза че не е виждал такова нещо пролетно време търтейте така да умират аз съм чел че това е нормално да се случва чак на есен но есента е далеч а и кошерите в които се случва това са наистина различни по сила и хранителни запаси като единият има наистина много мед вътре от зимата а другият няма повече от колограм а този с много мед започна първи да ги изхвърля ??????? Моля някой с повече опит и наблюдения да ме поуспокои !!!

    с какво си третирал за акар и кога?

  6. #626
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Моля,помогнете ми да разбера ,защо в отводка направена на 12.04 (сборна на 6 рамки от която в последствие са взимани маточници за направа на други отводки)все още има и големи незапечатани маточници(при положение,че днес е 26.04 ,,,13-14 ден от създаването и ,предполагам и от снасянето на последното яйце,а както всички знаем запечатването става на деветия ден от развитието на пчелата.Да добавя и,че на 96 час нямаше запечатани маточници).Предварително благодаря на всички отзовали се на зова ми за помощ.

  7. #627
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    ....умират на прелката или пред кошера на какво може да се дължи това??? ...

    Причините може да са много и е невъзможно от разтояние да се даде диагноза.

    Предполагам, обаче ще можем да ти помогнем да разбереш какво не е, разследвайки сам и сам стигайки до изводите.

    Поинтерисувай се дали и околните пчелари (ако има такива наблизо) наблюдават същите симптоми ( при положение че пчелите ви са еднакви). Ако проблемът е общ, тогава пъроизточника най-вероятно се намира извън кошерите.

    Ако проблемът съществува само при теб или само на отделни други пчелари, тогава, причините са отделни от външната околна среда.
    Отрежи парченце запечатано търтеево пило ( колкото повече по-добре) от всяко едно семейство, седни някъде, вземи една клечка за зъби и започни да разпечатваш и вадиш ларвите/какавидите. Каквото и да го причинява, щом търтеите са засегнати, то там ще намериш улики към правилния отговор. Оглеждай се за всяко нещо което ти се стори нередно или подозрително, дори може и да го документираш със снимка.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #628
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Цитат Първоначално публикувано от estabien6
    Моля,помогнете ми да разбера ,защо в отводка направена на 12.04 (сборна на 6 рамки от която в последствие са взимани маточници за направа на други отводки)все още има и големи незапечатани маточници(при положение,че днес е 26.04 ,,,13-14 ден от създаването и ,предполагам и от снасянето на последното яйце,а както всички знаем запечатването става на деветия ден от развитието на пчелата.Да добавя и,че на 96 час нямаше запечатани маточници).Предварително благодаря на всички отзовали се на зова ми за помощ.
    Да крадат яйца от друг кошер ?

  9. #629
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Е чувал съм за съмнения, че могат да пренасят ама чак от друг кошер ми се струва прекалено.

  10. #630
    Потребител
    Регистриран
    06.02.2011
    Мнения
    62
    Да ви попитам и аз нещо,имам около100 рамки които искам да ползвам но в някои от тях има вкиснал мед,какво трябва да направя?

 

 
Страница 63 от 91 ПърваПърва ... 1353616263646573 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •