Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 66 от 91 ПърваПърва ... 1656646566676876 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 651 до 660 от общо 901
  1. #651
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз ще ти отговоря, въпреки че съм най-незнаещ в този форум. На старите пчелари сигурно им е писнало да пишат за едно и също нещо по 1000 пъти, и мога да ги разбера, че си мълчат.

    Та едно пчелно гнездо винаги си има една и съща конфигурация. Каквото и разместване да направи пчеларя, пчелите моментално запретват ръкави и започват да си пренареждат гнездото така, щото да го възстановят до старото положение. Тази особенност се използва от пчеларите, за да постигнат един или друг желан ефект.

    Стандартната конфигурация на едно пчелно гнездо е следната:

    1. В центъра на гнездото има кълбо от пило. Фигурата е обемна и всяка една пита всъщност представлява едно сечение от това кълбо. Тоест при централните пити се получава кръг с по-голям диаметър, а при по-крайните диаметъра на кръга намалява.

    2. Около пилото има венец от цветен прашец.

    3. Около венеца с цветен прашец до запълване на кошера има мед и нектар, както настрани, така и нагоре.

    4. Под пилото не трябва да има нищо. Ако се разместят два корпуса и благодарение на това под пилото се появи мед, пчелите веднага започват да го изнасят нагоре и настрани.

    5. Около прелката и около другите отвори по корпусите има празни килийки. Вероятно на пчелите им е студено и ветровито и затова нищо не слагат в килийките, близки до отворите.

    Това е основното - пчелите винаги се стараят да подредят гнездото си по един и същи начин. Ако ти го разместиш, те ще го възстановят. Нататък вече старите пчелари могат да допрецизират подробностите или да упоменат изключенията, които се появяват по един или друг повод.

  2. #652
    Наблюдател
    Регистриран
    25.01.2013
    Мнения
    43
    да ясно това го знам , просто плодника е пълен с пило на 8 рамки има само две крайни пълни само с нектар, и понеже кошерите са ми малко и няма как да прехвърлям рамки с нектар и пило в други кошери , за да освободя място на майката искам последната рамка с нектар да я сложа на мястото на 4-та рамка така малко разделям пилото и се надявам че рамката с нектара ще бъде изпразнена и качена в магазина и така да освободят питата за майката , през това време ще се излюпи пилото от последните рамки след разместването и ще започнат наново да я пълнят с нектар ,,, за това нещо питах дали се прави така ....

  3. #653
    Здравеите Колеги,имам вапрос към Вас!Кошер ДБ12 сас 8 рамки пило на 27.04 открих около 10бр. маточници,мисля че бяха роеви,отстраних ги всичките,разбърках гнездото и поставих 2бр.ВО.и сложих магазин с изградени рамки и 2бр.ВО.Днес 30.04 в магазина имаше напръскан нектар и основите бяха изградени,в плодника не надникнах,по тези признаци мога ли да смятам че съм им прекъснал лошите помисли!?П.С.Акацията в нашият раион цъфна!

  4. #654
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Към Калоян Вариантите са или отводки или вдигни по една две пити в магазините за да се качат по-лесно.
    Към Димо Съсзапочването на силна паша би трябвало роевото настроение да отшуми, но все пак не е лошо да надникнеш в кошера.

  5. #655
    5. Около прелката и около другите отвори по корпусите има празни килийки. Вероятно на пчелите им е студено и ветровито и затова нищо не слагат в килийките, близки до отворите.
    Причината е че тези килийки са най-уязвими на кражба и нападение. За това пчелите не слагат храна в тях, а само пило.

    Никой не си държи ценностите до входната врата. wink;

  6. #656
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    Здравейте!Тази вечер пчелина ми се увеличи с два нови кошера.10 рамкови ДМ единия на 9 пити с пило другия с 8 ,сложени магазини.Проблема при тях е че са зли като бесни кучета (налитат още 10-15 метра само като доближиш пчелина)То и предполагам и затова са ми ги продали.Давайте съвети има ли начин да укротя положението?Смятам още вдругиден да да ги разцепя на две (нямам сериозна паша чак до слънчогледа)това дали ще помогне?Или да мисля за подмяна на майките нататък?Но пък дали немога да им използвам силата,и да бъдат поне малко по миролюбими спрямо мен.

  7. #657
    Цитат Първоначално публикувано от dimi_01
    Здравейте!Тази вечер пчелина ми се увеличи с два нови кошера.10 рамкови ДМ единия на 9 пити с пило другия с 8 ,сложени магазини.Проблема при тях е че са зли като бесни кучета (налитат още 10-15 метра само като доближиш пчелина)То и предполагам и затова са ми ги продали.Давайте съвети има ли начин да укротя положението?Смятам още вдругиден да да ги разцепя на две (нямам сериозна паша чак до слънчогледа)това дали ще помогне?Или да мисля за подмяна на майките нататък?Но пък дали немога да им използвам силата,и да бъдат поне малко по миролюбими спрямо мен.
    Сменяй майките и след месец само ще си спомняш за лошотията на твзи кучета. :D
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  8. #658
    Наблюдател
    Регистриран
    11.03.2013
    Мнения
    5
    днес си погледнах отвотките теса две на 5ти ден едната има 12 а другата 14 маточника няма запечатани какво да правя да махнали половината

  9. #659
    Aз чакам седмица и оставям 2 или 3 най големите маточника останалите ги унищожавам
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #660
    Наблюдател
    Регистриран
    19.06.2012
    Мнения
    34
    здравейте колеги не знам да ли е подходящо местото но и аз искам да с включа с няколко въпроса.
    Миналата година се сдобих с три пчелни семейства, които са със стари, черни и изкривени пити и поради тази причина реших да започна да ги подменям. Сложих рамки с ВО и пчелите започнаха да градят. Изграждат средната част а по краищата или въобще не са започвали или са изградили по малко. Във средната част пък майката започна да осеменява и дори има запечатано пило. Та въпроса ми е това нормално ли е и кога мога да слагам друга ВО за градеж?

 

 
Страница 66 от 91 ПърваПърва ... 1656646566676876 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •