Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 58 от 91 ПърваПърва ... 848565758596068 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 571 до 580 от общо 901
  1. #571
    Потребител
    Регистриран
    25.03.2013
    Мнения
    99
    Много си прав Nik_m!Като се има предвид че,съм горд собственик на 4 кошера само от 15 дни,иска ми се нон стоп да проверявам какво става вътре!Незная как е било при вас но много се шашкам да не объркам нещата фатално!

  2. #572
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    На мен ли говориш, и аз съм така, но поне не се притеснявам толкова защото 2те ми семейства ги взех ноември и ги бях отписал.
    Но като взема 10те нови ще ми е по притеснено.

  3. #573
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Няма нищо фатално, всички грешки през този сезон, ще ги оправите през следващия. :D
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #574
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Гената е прав.То е като първото гаже , бутайте навсякъде, иследвайте, учете се.Хвърляйте книгите и практиката му е майката!. Питайте от време на време
    " батковците" и ви гарантирам дълъг " брак " с пчелите :D :D :D
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  5. #575
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.05.2011
    Мнения
    282
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov
    В момента зацъфтяват джанките, овошките, жълтурчето е в изобилие, има вече приток на нектар. Не хранете допълнително или ако го правите, то само на тези семейства които нямат запаси и на тези семейства, които са слаби.
    А при мен всичко от горното прецъфтя,черешата и тя приключва ,рапицата започна изградиха по 2 основи ,дръпнах по някоя рамка от най-силните за сборни отводки и поставих магазините ,хубавото на рапицата при мен е ,че е саморасла насред житото и кориандъра и няма да я пръскат и не могат да я разорат а е адски много :D

  6. #576
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Честотата на "бърникане" зависи от системата, периода от годината, както и от времето на пчеларя.
    Аз работя с ДБ и мога да отделя един ден седмично,при извънредни ситуации- допълнителен ден отпуск :D .
    Конкретно пролетта, след стесняването на семействата, се налагат ежеседмични прегледи.След преминаване на критичния период-началото на април, когато семействата започнат своето интензивно развитие и се налага разширяване на гнездото, прегледите са частични и бързи.Отварям, измествам таблата-има ли пчели по нея, значи разширението е наложително.Крайната рамка(обикновено мед и прашец)също отмествам.Ако втората рамка е с пило и междурамията са с достатъчно пчели, разширявам с една рамка, до последната с пило и приключвам.При положение, че втората няма пило, продължавам навътре.Търся причината-слабо семейство, малко пчели, задръстена майка и действам според ситуацията.Когато времето се позатопли трайно, разширението се прави с рамка между пилото или с основа.Така до акацията.Идеята е до началото на цъфтежа на акацията, семействата да са усвоили поне 10 рамки.
    Остава времето да е добро, акацията да отделя нектар!
    Ако някое от последните две неща не случат- настъпва друг филм :D !

  7. #577
    Ако някое от последните две неща не случат- настъпва друг филм
    Миналата година го играх.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  8. #578
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Ами разкажете, че и ние да не го играем wink;

  9. #579
    По времето на акацията семействата бяха вече силни, времето дъждовно а аз на работа. Колкото пъти изгрееше слънце толкова пъти имаше готов за излитане рояк. Но естествено основната вина си беше моя.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  10. #580
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Филма е справяне с роевия нагон.Всички средства са позволени :D .По трудно е с ДБ-та.Ако се очертае такава вероятност, ще правя отводки, още преди да са си помислили за роене.Следя дългосрочните прогнози и доколкото може да им се вярва,времето в периода на очаквания цъфтеж на акацията ще е добро, ама колко пъти ще го променят дотогава...

 

 
Страница 58 от 91 ПърваПърва ... 848565758596068 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •