Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 23 от 91 ПърваПърва ... 1321222324253373 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 221 до 230 от общо 901
  1. #221
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Така е,но както в пчеларството,така и във всичко останало-евтино и хубаво няма!!!Има един дълъг период в който даваш,и после може и да започнеш да вземаш

  2. #222
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337

    Re: ИМАМ ВЪПРОС-МОЛЯ ОТГОВОРЕТЕ

    Цитат Първоначално публикувано от nikban
    Здравейте,имам един въпрос!
    За да искам от кмета общинска земя за построяването на пчелин,трябва ли да съм регистриран като земеделски производител?
    Няма такова изискване!Абсолютно сигурен съм!Просто трябва да са ти регистрирани кошерите.Препоръчвам ти,да не го правиш на общинска!Много по добре е от горския фонд,а най добре е на твоя.

  3. #223
    Наблюдател
    Регистриран
    08.05.2012
    Мнения
    3
    Благодаря на всички за отговорите.
    Направи ми впечатление, че в този форум или по принцип, пчеларите тръгват да разширяват пчелина си именно с отводки и затова реших да питам, все пак лично нямаме наблюдения, което май е решаващото.

  4. #224
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от polline
    Благодаря на всички за отговорите.
    Направи ми впечатление, че в този форум или по принцип, пчеларите тръгват да разширяват пчелина си именно с отводки и затова реших да питам, все пак лично нямаме наблюдения, което май е решаващото.
    По принцип не е хубаво пчелното ти семейство да изпада в роево състояние. Затова и разширението се прави с отводки, за да се избегне роевото състояние. Но ако така или иначе имаш рой, то хващай го. В крайна сметка ако въпросът ти е- "Да правя роеве или отводки?", то отговорът е еднозначен- прави отводки.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  5. #225
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    polline,казваш,че семействата са няколко и не са много силни.Но това е било преди месец.Кажи колко са и какво им е положението сега.Все пак са минали през рапицова и акациева паша.Това мисля,им се е отразило по някакъв начин.Вярно,че отводките са добър вариант за увеличение на семействата,но аз лично не бих направил отводка в лежак.Бих направил 2-3 отвоки в системата лежак,но в никакъв случай една.Така че дай малко повече подробности за да можеш да получиш по задоволителен отговор.

  6. #226
    Наблюдател
    Регистриран
    23.04.2011
    Мнения
    16
    Пчеларски район
    тунджа

    ОТВОДКА ОТ ОТВОДКА?

    Здравейте колеги, сигурно някъде форума е разясняван този вьпрос но нищо не открих... та питам мога ли от отводки направени кам края на април и вече с сьздадени и пронесли майки да взема по 1 пита от всяка отводка и да направя още други сборни отводки които да отцелееят разбира се зимата.... рапицовата паша не е имало при мен очаквам драката до няколко дни и сльнчогледа. Благодаря Ви.

  7. #227
    Потребител
    Регистриран
    01.03.2012
    Мнения
    90
    Здравейте от няколко месеца следя форума и ми е много интересно и съм запленен от знанията ви и от тънкостите които използвате при работата с пчелите. Аз съм начинаещ пчелар от тази година. Сдобих се с няколко кошера с пчели система ДБ 12 и 10 рам.Имам питане относно една случка с един от кошерите ми ДБ12.На 17.05.12 около 17.30 часа забелязах на прелката 15-тина пчели струпани на куп доближих се и видях майката която седеше неподвижна. Попитах мой познат който се занимава с пчели и той ми каза да е прибера вътре внимателно.Прибрах,преглед ах веднага кошера и видях на една от питите заложен и захранен свещеви маточник . Казах на познатият ми пчелар и той ми отговори че това е самосмяна.Само че,защо ще изхвърлят майката преди маточника да е поне запечатан.На 20.05.12 отново прегледах семейството и вече на 3-4 пити имаше свещеви маточници около 15-20 почти половината запечатани.Майката не е видях,на следващият ден я намерих умряла пред кошера.Странно ми е това първоначално извеждане на майката пред кошера и защо при самосмяна свещеви маточници?

  8. #228
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Не си усложнявай положението,първо изимувай тазгодишните.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  9. #229
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Много е вероятно майката да е била механично наранена при отваряне на кошера преди това или нещо подобно и е била полужива, когато си я видял неподвижна на прелката. Точно заради това се е наложило маточниците да са свищеви...
    Този вариянт би обяснил положението.

  10. #230
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    А защо да е свещеви маточник.Аз при самосмяна,сам виждал мвого токива.При роине,положението е същото.Просто мисля,че не си довидял.Но така или иначе,една майка,която са я натирили,няма повече место в кошера.А и дали,това е било майка?А може и някое,малко ройче да се е мъчело да излиза.

 

 
Страница 23 от 91 ПърваПърва ... 1321222324253373 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •