Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 21 от 91 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 201 до 210 от общо 901
  1. #201
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    252
    Ако цъфтежа наистина е факт , просто размени корпусите - долния - горе и , като почти прецъфти рапицата - центрофугирай абсолютно всички пити с мед - независимо дали са запечатани ! Преглеждай кошерите седмично и , ако запълнят корпуса изцяло с нектар - пусни 3-4 пити в центрофугата ! Успех !
    Невсичко с две бузи е лице !

  2. #202
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Ха и една питанка от мен.Чудех се къде да я пусна,и решех че тук е най подходящото място. Преи 3-4 дни си купих 6 семейства.Супер.Да ама не.Дб-12 са.Роеви мами.Наблъскали са по 10рамки с пило.Вие знаете как бучи такъв кошер.Когато ги гледах преди да ги взема,нямаше заложети матучници.Бройх им и търтиевото пило.Няма и по шамар на кошер,но това не е гаранция,че няма да се роят.Та въпроса ми е,как бихте постъпили вие?3-ранни зборни отводки,или да ги разцепя на 2 и да сформирам 3 индивидуални отводки,като при сформирането на отвотката,отнема майката от основното семейство.Тоест да ги разделя на 2. Не ме питайте,защо несъм реагирал до сега.Просто имах късмет ,че ги заведох на пчелинчето си.От тогава не е спряло да вали и духа.

  3. #203
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ами това е проблема на ДБ, че не е гъвкава системата. Тя е гъвкава, но трябват знания и умения и инвнентар и технология на работа.
    Ако ги разделиш - губиш ранната паша. Но пък увеличаваш семействата.
    Всичките ли са на по 10 рамки с пило ? Ако не са, поизравни ги. Ако ли пък не - приготви им по 2 магазина и ги слагай отгоре. Или направи 2-3 сборни отводки и на основните им създай работа да градят основи. Ако отнемеш майките на основните, пак губиш, спъваш основните. По Добричко имате много паши и то ранни. Зависи от целите ти.
    И да знаеш, не звучи добре царицата майка да се нарича - мама, мамата, мамчето и тн.

  4. #204
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Да.Вярно е за Маиката.Но това е диалектно за всеки регион.А семействата са като от калъп.Купих ги от един циганин.Миналата година е хванал 3 роя. Направил ги е 6.Просто е делил семействата на 2.Бе дива работа.Просто нямам думи.Аз си мислех за по 2 магазина,но сега ще прецъфти и ябълката,а на около няма друга паша..Имам и 1-2 отводки от миналата година,на които може да се помогне,но нещо ме спира там.

  5. #205
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Ако питаш мен вади от всичките семейства по 3 пити с запечатено пило и прави отводки, а на тяхно място сложи по 3 основи.По този начин няма да ти се роят основните семейства и ще си направиш рани отводки които ще се развият до есента като кошери.

  6. #206
    Наблюдател
    Регистриран
    06.08.2011
    Мнения
    29
    Цитат Първоначално публикувано от Жоро$73
    Да.Вярно е за Маиката.Но това е диалектно за всеки регион.А семействата са като от калъп.Купих ги от един циганин.Миналата година е хванал 3 роя. Направил ги е 6.Просто е делил семействата на 2.Бе дива работа.Просто нямам думи.Аз си мислех за по 2 магазина,но сега ще прецъфти и ябълката,а на около няма друга паша..Имам и 1-2 отводки от миналата година,на които може да се помогне,но нещо ме спира там.
    как може да купуваш от циганин

  7. #207
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Решението си е изцяло мое.Какво значение има,циганин или българин.Писах от какъв съм ги купил,защото тук се коментираше ,че циганин пчеларин няма.Не съм се впускал в обяснения?Ще кажете,чеса крадени или болни или куп там неща.Истината е,че съм виждал пчелини на българи пчелари,който са в окаян външен и вътрешен вид.

  8. #208
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Колега Lazrov,имаш едно голямо благодаря от мен.Взех по 3 пити.Направих сборна отводка от 6 рамки в ДБ-10.С другите 3-рамки ,подсилих 2 семейства.Днес отворих отводката.За 17-18 дни,хубава работа са свършили.Мед,прашец и най важното,майката е започнала да снася.А тия семейства,от който взех рамките,пак започнаха да бучат.И там погледнах.По три изградени рамки,напълнени до козирката,както се казва с пило.И сега пак питам.Сложил съм и по 2 магазина,който моментално се изпълниха с пчели.30% от рамките в магазините са за градеж.Акацията цъфна.Ще овладея ли отново за момент положението,или пак ще започнат да си мислят глупости.

  9. #209
    Наблюдател
    Регистриран
    15.02.2011
    Мнения
    2

    Подхранване

    Здравейте ,имам няколко банки с глюкоза ,мога ли да ги използвам вместо захарен сироп защото след няколко месеца им изтича срока. Благодаря предварително.

  10. #210
    Наблюдател
    Регистриран
    02.08.2011
    Мнения
    1
    Може ама на венозни вливания

 

 
Страница 21 от 91 ПърваПърва ... 1119202122233171 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •