Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 41 ПърваПърва ... 16242526272836 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 401
  1. #251
    Наблюдател
    Регистриран
    08.02.2015
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    с.Бресте, общ. Червен бряг, обл. Плевенска
    Да, прекрасен нагледен пример. Явно разстоянието си е нужно.
    Взех български основи обаче които са изрязани ромбоидно и трябва да се изрязват от всички страни за да се паснат на рамките както трябва. Бе всичката работа ли ни е такава? Кошерите които поръчах ме убеждаваха, че ще ги доставят навреме (уж за 15 април), а още ги няма. Почнаха да си намират оправдания разни, а аз трябва да залагам отводки след седмица. Как да не псува човек? Само ще изчакам да видя каква ще е изработката и ще ги постна в сайта. Толкова ли е трудно да да кажеш реална дата и да си спазваш обещанията?

  2. #252
    Наблюдател
    Регистриран
    29.03.2015
    Мнения
    1
    Помисли за метчик М2 вместо материал от спица и пробивай. А защо не два метчика....... И т.н.
    Този пост е редактиран от entusiast; 26.04.2015 в 13:28. Причина: Поясняване

  3. #253
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Преди няколко дни при един колега пчелар видях рамка която ми направи впечатление. На горната летва от горната страна има канал в който каза, че така му е по-лесно да подхранва с мед. С шпакла пълни канала. Стана ми интересно и ме интересува дали някой колега използва такива рамки? Какво му е впечатлението, и какъв е ефекта (ако има такъв)?

    Поздрави, Г. Георгиев

  4. #254
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    При положение, че има толкова разнообразни хранилки, които позволяват да се използват различни по състав храни - захарен сироп, суха захар, мед... и то с достатъчно голям обем, аз не виждам смисъл от такива рамки. Колко голям би могъл да е този канал, за да събере достатъчно храна. Колкото по-голям се прави той, то толкова здравината на рамката намалява. И направата на този канал ще повиши цената на рамката. Ще имаме и повече труд, за да нанасяме с шпаклата мед в него. И имайки предвид каква би била оптималната големина на този канал, то работата с шпаклата ще е доста.На базата на тези теоретични разсъждения аз не виждам за себе си практичност в така направена рамка. Но всеки си има различен поглед и различни методи на пчеларстване...
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  5. #255
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Такова едно хранене на ниво една рамка е БЕЗРАЗСЪДНО ПИЛЕЕНЕ НА ВРЕМЕ, в което няма абсолютно никаква икономическа логика.

  6. #256
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    В интерес на истината, като ги видях останах доста учуден, точно поради същите мотиви които са изложили Тотевски и Матеев. Дори бих прибавил нещо и от мен: За да сложиш със шпаклата мед, според мен ще е необходимо да я извадиш от кошера ииии.......... няма смисъл, моето заключение.
    Благодаря за споделените мнения.

    Поздрави, Г. Георгиев

  7. #257
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Може това да е поредната измислица за борба със "зоната на смъртта".
    Имам няколко рамки при мен от пристигнали в началото когато купувах отводки, които са с триъгълна горна летва и долна летва с намалена ширина. Тяхната идея е да има изградено върху дървото и така "зоната на смъртта" да стане в пъти по малка. Може тук замисъла да е, да имат малък запас за да се осигури няколкодневно преживяване на кълбото докато премине. Идеята все пак не си заслужава.

  8. #258
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Може това да е поредната измислица за борба със "зоната на смъртта".
    Имам няколко рамки при мен от пристигнали в началото когато купувах отводки, които са с триъгълна горна летва и долна летва с намалена ширина. Тяхната идея е да има изградено върху дървото и така "зоната на смъртта" да стане в пъти по малка. Може тук замисъла да е, да имат малък запас за да се осигури няколкодневно преживяване на кълбото докато премине. Идеята все пак не си заслужава.
    А виждал ли си ЛР с ДБ рамка в центъра, че да се катерят пчелите по нея зимата Изпълнения много и всеки твърди, че неговото е най добро.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #259
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    А виждал ли си ЛР с ДБ рамка в центъра, че да се катерят пчелите по нея зимата
    По-добре това отколкото да видиш пълен корпус с мед и под него корпус с наблъскани в празните пити мъртви пчели.
    Всеки има право да търси решение на проблема.А него го има при корпусната технология и само въпрос на струпване на обстоятелства е да го видиш и наяве.
    А в идеята за по-тънки горна и долна летви на рамките има смисъл.Някога, някъде във форума беше обсъждана.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #260
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Става дума за по-тясна долна летва, а не по тънка 10/15 мм и основата монтирана да долу с лек луфт. Резултата е изградено и върху летвата естествено плитки и разкривени килийки но восък а не дърво. А горната също не е по-тънка, а е с триъгълно сечение. Така и се запазва здравината до голяма степен и пак изграждат до самото ръбче. По този начин "зоната на смъртта" уж се намалява с 30 мм което е сериозно постижение при положение че тя в общия случай е 40 мм., но не знам колко е ефективно пък и да си сменя всички рамки за мен е невъзможно за сега и не експериментирам в тази посока. Като вадя слънчогледа и ми попадне такава рамка ще я снимам и ще я пусна тук за да се види как са я изградили без да се вижда дърво отгоре и отдолу.

 

 
Страница 26 от 41 ПърваПърва ... 16242526272836 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •