Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 41
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Понеже едни си купиха ,други си направиха да ви разкажа нещо.Когато стартираха новите производители ,си купувам два кашона и чакам сезона.Пускам през магазина ,предпоследна -голяма рамка.След една седмица -не градена.Свалям я долу пак предпоследна.След седмица ,ах -не градена.Чеша се по главата ,мигам и я слагам до открито пило ,по в центъра.На следващия преглед ,долу горе почната.След още една седмица ,изградена ,но няма снесено.От там на края на плодника.Повечето подобни отидоха брак ,защото провиснаха от меда.Тези които останаха ги ползвах на следващата година ,но майките така и не снесоха в тях.Понеже все не стигат рамки ,още премятам няколко боя .Цял кашон с основи ми стояха до скоро.Съжалявам ,че ги стопих всичките на восък ,затова няма да кажа -кой е производителя.Ако на някой му се е случвало нещо подобно нека сподели.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    19.05.2011
    Мнения
    512
    Пчеларски район
    асеновград
    Купувам основи от Пенчев и няма проблеми, ама в имам 2 познати пчелари единият с 185 кошера които си ръсят магазините с НАФТАЛИН против молеца.

  3. #13
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    ДОБРЕ! МОМЕНТ! ИСКАМ ДА МИ ОБЯСНИТЕ НЕЩО. АЗ ЯВНО СЪМ СКАРАН С МАТЕМАТИКАТА.

    Да кажем, че цената на 1кг восък е 10лв.
    За един килограм восък получавате 13бр х 72гр + доплащате 0.14лв/бр
    Така 13бр х 72гр = 936гр => губите от всеки кг по 64гр
    64гр х 0,01лв/гр = 0.64лв
    0,64 / 13бр = ~0,05лв ЗАГУБА НА ВСЯКА ОСНОВА.
    Така цената от 0,14лв за изработка става 0,19ст
    Като ви метнат с теглото защото няма такава перфектна основа 72гр, а и те се правят на луди...
    При цена на восъка 14лв/кг, то ви цакат със 7ст ЗАДЪЛЖИТЕЛНО на всяка основа и крайната ви цена е минимум 0.21лв за изработката на една основа.
    Тоест, реално вие си плащате по 0.19 или 0.21 лева за всяка основа и то ако е коректен човека и не ви мами с кантара.
    Аз ли съм тъп или някой не може да смята.
    Сега идеята да запалиш колата и да си направиш една разходка до Габрово...не е толкова лоша...а..?!??!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Много добре смяташ ,ама нали ако не са на печалба -няма да ги произвеждат.Тогава ще трябва да си ги правим сами.

  5. #15
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    не е до мамене в кантара - в самия процес на работа има едни моменти в които самата машина без да е пипана прави разлика от порядъка на 1 до 2 грама
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #16
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Много хора от форума си влагат енергията само в ТЪРСЕНЕ НА ИКОНОМИИ, дори и за дреболии, но това е ГРЕШНА СТРАТЕГИЯ от позицията на бизнеса. Икономии трябва да се търсят само за 2-3 от най-скъпите пера на разходите (20% от умствената енергия съгласно принципа на Парето) и цялата останала умствена енергия (80%) трябва да се концентрира в посока УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРИХОДИТЕ при същото ниво на разходите (или с минимална допълнителна инвестиция).
    Тук няма как да се съглася. Сума ти народ си построиха хотели от пестене на закуски. Сега и пчеларите ще забогатеят като почнат масово да си купуват от евтините видийки,а българската икономика ще дръпне рязко напред.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  7. #17
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Много добре смяташ ,ама нали ако не са на печалба -няма да ги произвеждат.Тогава ще трябва да си ги правим сами.
    Нали затова плащаме по 0.13лв за една основа, а всичко друго си е скрита цена или направо да си го кажем с истинското име ИЗМАМА!
    Всички за пари работим, но можеше да си напишат цена 0.19 или 0.21 или 0.30лв за основа, а не да се чудят как да ни плющят в кантара или с малкия шрифт.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  8. #18
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    не е до мамене в кантара - в самия процес на работа има едни моменти в които самата машина без да е пипана прави разлика от порядъка на 1 до 2 грама
    Добре, съгласен съм нормално е да има разлики.
    Но по-нормално е да дам 1кг и да си взема 1кг и да знам, че съм платил Х лева за изработка.
    За мен това граничи с измама!

    Ама...те се губели 1-2 грама, а ако бяхме в златарския бизнес?!?!
    Както казах, това за мен е измама и начин да си вземат евтин восък, че да си го продават после.
    За всеки 13 основи те си продават 1 основа на цена 1.80 или печелят по 1.80 + 13 х 0,14 = 3,62лв / кг восък.
    Печалбата от нашата поръчка е 1.82лв за кг и още 1.80 от основата дето я крадат от нас.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #19
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Но по-нормално е да дам 1кг и да си взема 1кг и да знам, че съм платил Х лева за изработка.
    това няма как да стане дори и сам да си ги правиш с ръчна преса няма как да вземеш от 1 кг восък 1 кг основи
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да ме прощават модераторите ,ама още един разказ.Добър ден майсторе ,колко ти е цената на квадрат стъкло?Цената е 8лв.Отрежи ми метър на метър.Майстора почва:Ще ти струва 12лв.Що ве?Ами гледай сега ,то има отпадък ,брак ....Добре де ,защо не ми кажеш 12лв. ,ами казваш 8лв.Останалото не го помня.Та как се казва: пазарни трикове.

 

 
Страница 2 от 5 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •