Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 37 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 363
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Вярвам, че много добре ме разбираш...
    Ами нали затова го казах. Че аз от 240 сандъка имам всичко на всичко 3 купени.
    По темата искам да похваля едни питки от които преди 2-3 години останах изумен. Те са разработка на пчеларски център южен-стара загора. Тяхно производство са и се ядяха светкавично. Половин кило питка изчезваше за ден!
    Съдържат глюкоза, фруктоза, захар, соев протеин, малко сухо мляко, няколко витамина и прашец. Давах ги заедно с жълтите питки с прашец на Апитом и ги вземаха поне 10 пъти по-бързо от апитома. Въпреки това обаче ги давах само една година поради страха от използвания прашец. Така и не съм ги питал дали е обеззаразяван по някакъв начин. Струваха около 4.70 килото.
    Винаги може по-добре.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Колега, ако нещата бяха като в САЩ то:
    Аз никога не бих тръгнал кошери да си правя. Просто цената е в пъти по-ниска, а тези пари трябва да ги извадя от джоба си и не съм се наредил на опашката за помощи пред МЗХ.
    Ако имаше добри добавки и храни за пчелите на пазара, то сега нямаше да го говорим това.
    Ако имаше добри търговци, то Матеев нямаше и да се замисли сам да си внася захар и кабзи.
    Ако имаше държавна политика, то Дони щеше да си продава майките с хилядите и щеше да внася пари в хазната.
    Ако имаше отново добра държавна политика, то нямаше колеги да седят по 12 часа на улицата и да си продават меда...Това е жалка картинка, но е реалността.
    Ако имаше добра цена на продукцията, то нямаше толкова да ни мачка зимната смъртност.
    ТАКАВА Е СРЕДАТА и ако искаш да оцелееш, то трябва да си готов да направиш нужното. Най ми е кеф да си платя и да не се занимавам с глупости, но ако го направя, то целия ми бизнес план отива в коша.
    Вярвам, че много добре ме разбираш.

    Темата е важна, защото с информацията можем да постигнем по-добри резултати. Матеев го обясни, как едни мижави % правят печалбата двойна.
    Дамяне, съгласен съм със всичките твои доводи започващи с АКО..........Това е истината и самата действителност.Аз не очаквам, че държавата ще помогне/разбирай както на зърнопроизводителите/на пчеларите в близките 30–50 години,затова през сезона есен–зима храня само със мед ,ако има нужда, пролет–лято давам захарен сироп,неинвертиран,ако има нужда.Прашец има в кошера,дори сега/миналата седмица/ имаха по 2 рамки запечатан с мед и се чудя ,че колеги се оплакват от техните пчелни с–ва,че нямат прашец.Темата е нужна–съгласен съм, но не съм съгласен да правим пчелите на напомпани културисти с анаболи,хр. добавки и др. такива набухватели.Ще направим КОЛОС НА ГЛИНЕНИ КРАКА.Ще рухне при първия дъжд т. е. при първото заболяване.Цената на меда е5лв.–3.5=15лв.Това е цената за едно с– во.Това е при положение ,че на есен си ги изтискал максимално/оставил си ги на 5–7кг. мед/ Така мисля аз,затова и така подхранвам–ако има нужда.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    За прашеца.На тези ,които се чудят ще кажа.Имах пчелин в гора 8г.Имаше дрян ,глог ,мекиш ,клен ,божур ,минзухар ,сигурно и други.На първи май имах новоизградени и засемнени пити.На мястото където съм сега няма градеж преди 25 май ,въпреки подхранването.Няма ги и изброените разтения.Когато при вас има ,не мислете ,че има навсякъде.

  4. #34
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ами нали затова го казах. Че аз от 240 сандъка имам всичко на всичко 3 купени.
    По темата искам да похваля едни питки от които преди 2-3 години останах изумен. Те са разработка на пчеларски център южен-стара загора. Тяхно производство са и се ядяха светкавично. Половин кило питка изчезваше за ден!
    Съдържат глюкоза, фруктоза, захар, соев протеин, малко сухо мляко, няколко витамина и прашец. Давах ги заедно с жълтите питки с прашец на Апитом и ги вземаха поне 10 пъти по-бързо от апитома. Въпреки това обаче ги давах само една година поради страха от използвания прашец. Така и не съм ги питал дали е обеззаразяван по някакъв начин. Струваха около 4.70 килото.
    Не съм се изразил много правилно, но не е важно.
    Виж зоо форума и в един друг бях срещал UV обеззаразяване-направи си сам. Мен ме интересува за обеззаразяване на инвентара, но това е друга тема и не и е времето.
    Според мен трябва да гледаме какво има в пергата, а не в прашеца. Разликата е голяма. Пример: Мляко на прах и кисело мляко.
    Ако имаш нещо по темата пускай

    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Дамяне, съгласен съм със всичките твои доводи започващи с АКО..........Това е истината и самата действителност.Аз не очаквам, че държавата ще помогне/разбирай както на зърнопроизводителите/на пчеларите в близките 30–50 години,затова през сезона есен–зима храня само със мед ,ако има нужда, пролет–лято давам захарен сироп,неинвертиран,ако има нужда.Прашец има в кошера,дори сега/миналата седмица/ имаха по 2 рамки запечатан с мед и се чудя ,че колеги се оплакват от техните пчелни с–ва,че нямат прашец.Темата е нужна–съгласен съм, но не съм съгласен да правим пчелите на напомпани културисти с анаболи,хр. добавки и др. такива набухватели.Ще направим КОЛОС НА ГЛИНЕНИ КРАКА.Ще рухне при първия дъжд т. е. при първото заболяване.Цената на меда е5лв.–3.5=15лв.Това е цената за едно с– во.Това е при положение ,че на есен си ги изтискал максимално/оставил си ги на 5–7кг. мед/ Така мисля аз,затова и така подхранвам–ако има нужда.
    Всяко едно животно(прасе, пиле, говедо и т.н) се тъпчат с къде-къде по-злобни химии. Тук говорим за захар, протеин и витамини, а не става дума за стимуланти, хормони и т.н.
    Ако искаме да сме с пчеларство с мащабите на САЩ, то нашия модел трябва да е близък до техния. Това е! - Капитализъм...какво да го правиш!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да аз също пиша прашец ,но май вярното е перга.

  6. #36
    Потребител
    Регистриран
    12.07.2012
    Мнения
    74
    Аз практикувам като през декември и януари, ако се наложи давам на семействата питки с мед и пудра захар, а началото на февруари прибавям към питките и пчелен прашец. Не виждам за нужно да търся заместители на прашеца (соево брашно, сухо мляко, извара, кобалт, витамини и т.н) за да ми излезе с няколко лв по евтино. Колкото и да се опитваме няма как да успеем да заместим прашеца и пчелите да получат на 100% неговите съставки.
    Много хора пишат, че не подхранват с техен мед и прашец, защото ги е страх от зараза, а в същото време се хвалят колко силни и здрави семейства имат. А не се притесняват като купуват готови питки в който дори нз какво има !?

  7. #37
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Понеже съм от по старите пчелари,моето виждане по темата е следното:За мен ако семейството има нужда от подхранване зимата,то да се направи с мед!Чета тука,че ако се дава мед и прашец се разпространява заразата/да така е,но нали този мед и прашец са от вашите семейства/Нали всички гледаме здрави и силни семейства/поне такава е една от целите ни/а същевременно ви е страх,да ги подхраните с мед,който те са събрали.За мен даването на добавки,протеини и витамини е излишно.Така по изкуствен начин поддържаме имунната система и не мисля,че е по добре за пчелите,по скоро е успокоение за пчелари/които по рано не са си свършили работата/.
    А ХМФ него все го забравяме и за това как влияяе на семейството в развитието му...
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Колеги,мен и друго ме вълнува - каква е усвояемостта на суровия прашец ,този който слагаме в питки без значение как е обработен, и усвояемостта на пергата.Въпроса се е повдигал във форума - ядат ли пчелите пресен прашец събран току що и ако не,защо.Какви промени настъпват при ферментацията докато се превърне в перга?
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ровейки се из интернет в търсене на информация по темата открих още едно МНОГО ВАЖНО НЕЩО. Оказва се, че за правилното функциониране на организма той се нуждае от аминокиселини, част от които са НЕЗАМЕНИМИ !!! Тоест организма не може да си ги синтезира сам, в резултат на което сме ДЛЪЖНИ ДА СИ ГИ НАБАВЯМЕ С ХРАНАТА !!!

    За възрастния човек незаменими са 8 аминокиселини - валин, изолевцин, левцин, лизин, метионин, треонин, триптофан и фенилаланин.
    За децата допълнително има още 2 незаменими аминикиселини - аргининът и хистидинът.

    Източник: http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%...B8%D0%BD%D0%B8

    За пчелите може да се предполага, че незаменимите аминокиселини са всичките 10, тъй като техния организъм е по-несъвършен от човешкия (по-нисък етап от еволюцията). Ако това е така, то тогава ние вече имаме абсолютно доказателство, че има добавки към питките и към захарния сироп, които са АБСОЛЮТНО ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ !!! Тоест веднъж завинаги е разбита теорията на Solaris60, че не трябва да има никакви добавки.

    В добавката за пчели Feedbee присъствуват всичките 10 незаменими аминокиселини, което е доказателство, че западната наука е достигнала до същия извод.
    http://www.de.feedbee.eu/feherje.php

    Лятно време пчелите си ги набавят тези незаменими аминокиселини от прашеца и дори ги слагат в меда за зимата. Когато обаче този мед е недостатъчен или некачествен (правен с ударни дози есенен сироп), ние трябва да слагаме питки, в които ЗАДЪЛЖИТЕЛНО трябва да добавим като минимум поне тези 10 незаменими аминокиселини. Същото важи и за пролетния сироп за тези пчелари, при които има дефицит на прашец през пролетта.

  10. #40
    Наблюдател
    Регистриран
    21.05.2014
    Мнения
    14
    Пчеларски район
    първомай
    В добавката за пчели Feedbee присъствуват всичките 10 незаменими аминокиселини, което е доказателство, че немската наука е достигнала до същия извод.
    http://www.de.feedbee.eu/feherje.php
    ако не се лъжа тази добавка е канадска създадена от индиец

 

 
Страница 4 от 37 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •