Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 37 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 363
  1. #111
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Някой знае ли защо Кобалтът стимулира майката да снася и семейството да отглежда пило? Причината е завишения синтез на Б12! Другото име на Б12 е КОБАЛАМИН поради причината, че център на молекулата на Б12 е кобалтовия йон! Това, което знам от биохимията е, че всички витамини от група Б са свързани с въглехидратната обяна. Имат и много важно отношение към метилирането, а от там с деленето на клетките и изграждането на нови тъкани. Повече кобалт->повече Б12-> делене на клетките, предаване на гени->повече пило (поколение).

    Според мен по-добре е да даваме Б12 от колкото да купуваме кобалтови соли, които са скъпи и не се знае в какъв процент се усвояват от пчелите и дали въобще се превръщат в Кобаламин. За пример ви давам човека. Всеки е слушал рекламите за магнезий по телевизията. Евтините продукти с магнезий са с магнезиев оксид. Малко хора обаче знаят, че това съединение почти не се усвоява от човека и ако пият от него си хвърлят парите на вятъра. Това, което искам да кажа е, че много соли не се усвояват добре от живите организми и не си струва да рискуваме с приемането им. Същото е и при пчелите.

    Б12 също има няколко различни форми. Едни от тях се усвояват по-лесно, други по-трудно. Най-усвоимия (за човека, а може би и за пчелите) е
    Метил-КОБАЛАМИНА (Метил Б-12)
    . Той дори има добавена метил група, което още повече ще стимулира майката и отглеждането на пило.

    От къде да си го купите?!?
    Понеже много отдавна се интересувам от биохимия, спорт, здраве, хранителни добавки ... съм намерил най-евтиния вариант. Казва се iHerb - един от най-големите магазини за хранителни добавки В СВЕТОВЕН МАЩАБ! Пазарувам хранителни добавки от него почти всяка седмица, в продължение на 6 години и нямам нито една не пристигнала пратка. Цените са около 2 ПЪТИ ПО-ЕВТИНИ от тези на същите продукти в БГ! Доставката пристига за около 10 работни дни. Ако поръчката е до 30 лв. си я вземате директно от пощата. Цената за доставка на такива пратки е от 2,2$ до към 8,9$ в зависимост от теглото (средно около 4$). Ако правите поръчка за пръв път може да ползвате код NOV505 и ще получите 5$ отстъпка (тук може да прочетете как става това). Ако някой иска да помагам с поръчки от сайта , не разбира английски, не пазарува онлайн, да ми пише на лично съобщение или на фейсбука. Ще му поръчам и ще му ги изпратя по Еконт или ще му помогна сам да си поръча.


    Други добавки, които биха ви били полезни за пчелите:

    -Пробиотици. Най-евтините и тези, които аз си купувам, в които има няколко вида щамове
    -Мултивитамини и минерали (еквивалент по съдържание на Центрум, но в ПЪТИ! по-евтини)
    -Течни колоидни минерали с голяма усвоимост - мерцедесът на минералите. Тези минерали за хелирани т.е. към тях е прикрепена аминокиселина, което повишава усвояването им от 300% до 1000%
    -Метил Б12
    -Витамин Б6
    -Б комлекс, в пъти по-силен от продавания по аптеките
    -Етерични масла от Lemongrass и Palmarosa за имитиране на Насонов хормон и ловене на роеве. Смесват се 2:1 в полза на лимоновата трева.
    -Незаменими аминокиселини, BCAA

    Подбрал съм ви продуктите, които са най-на сметка. Някои от тях не са най-евтините , но са близки по цена до евтините. Избрал съм ги, защото разликата в цената е малка, но за нея получавате доста по-голямо качество.

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Браво колега, чудесна информация. По принцип логиката когато се дава нещо в организма се получава обратна (защитна) реакция в резултат на което се вдигат нивата на неговата "противоотрова". Може връзката между кобалта и повишената генерация на витамин Б12 да е по тази причина.
    Например повече естроген - повече вителогенин. Повече танин - повече синтез на аминокиселини.
    Винаги може по-добре.

  3. #113
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Прочетох в сайта на Ламонс обяснението им за продукта и не открих нещо да се споменават пчели, продукт предназначен за обща употреба за всички живи организми. Колега Kapanec искам да ми покажеш сертификат от производителя или вносителя за състава и за какъв вид животно е предназначен премикса, тогава ще го приема че е разработен специално за пчели. Качвам примерен сертификат за премикс които съм закупил и ползвал за пчелите въпреки че е за свине. Преди 5 години съм говорил със специалистите по хранене от Зоохранинвест и тогава нямаше премикс спецално за пчели в света. Ще се радвам някой да го е създал. Всичко се доказва с официални документи- срок на годност, номер на партида и т.н. , а не с картинка на етикета. Както писах в преден пост, витамините са нетрайни вещества, на този свинския, срока за употреба е само 180 дни, как мога да купувам премикс ако няма сертификат ?
    Прикачени файлове Прикачени файлове

  4. #114
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Тъкмо ще проверим дали резултатите от експеримента, направен при Ранди Оливър с различните хранителни добавки са били валидни.
    Дано да ми стигнат семействата.Ако видя,че търтеите почнат да заглеждат работничките,ще променям пак рецептите.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Незнам от тук дали няма да намерите нещо полезно 5. СЪСТАВ И СВОЙСТВА НА МЕДА VSE_NA_PCHELEN_MED_Gl_as_Dinko_Dinkov_VMF_2013.pdf

  6. #116
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Добро утро на всички. Четейки пучителния и изчерпателен пост на колегата "freelancer_bg" се сетих че имам амино киселини БССА около 100 бр. който не ги ползвам и са в срок на годност. Замислих се дали би било удачно да ги пласирам на пчеличките? Но си задавам въпроса в какво количество да добавям от тях на 1л. сироп или на 1 кг. медени питки? Ще съм благодарен за помощ от ваша страна. Лек ден на всички ви.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	_BCAA-9K-Mex-Sostav.PNG
Прегледи:      554
Размер:	15.6 KB
ID:	3017Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	_vyrn_698MEX-BCAA-9K-180-Tabliet.jpg
Прегледи:      552
Размер:	86.4 KB
ID:	3018

  7. #117
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    копирано от сайт по точно от потребител

    Хайде да ви открехна малко на тема белтъчини ,които са много важни и сега са най- нужни за пчелите а още ги няма в природата!
    Според мен успешните варианти са 2

    1 . Да сте си събрали прашец и да го сложите в питката с пудра захар и мед,което ще е супер за пчелите!

    2. Варианта който аз го практикувам е да си купите от Агро Аптеките – ХИДРОПРОТ
    трудно се намира но го има . това са белтъчини извлечени от костите на животни. много е ефикасен да се слага и в сиропа на 10 л -100 г.хидропрот Майките се сцепват са снасят, Стартовит и др. подобни пасти да ядат
    Аз в кърмовата маса го слагам към 50-60 мг. на 1 кг. ако сложите повечко няма да вдигат питката с охота, в сиропа не е проблем. Пробвайте с 1 от вашите кошери и ми се обадете да почерпите
    ВНИМАНИЕ!
    Трябва да се дава умерено,
    прекаленото му даване пчелните семейства се развиват прекалено бързо да не се изпадне в роево състояние.

    Ако някой го е правил това да каже имали нещо вярно в това!!!

  8. #118
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има една тънкост при белтъчните добавки, за която не знам дали сте се сетили. Тя е свързана с тяхното тегло и/или с техния обем. При даването на заместители на прашеца НЕ Е ВЪЗМОЖНО постигането на такава рецепта, при която едновременно да са изпълнени изискванията за ОБЕМ (ТЕГЛО) и КОЛИЧЕСТВО на полезните аминокиселини. Ако обема е същия, то аминокиселините ще са по-малко спрямо аналогичните в прашеца. Състава също ще е различен. Може да се направи приблизително същия състав, но обема (теглото) ще станат повече, и не се знае пчелите дали ще са съгласни да ядят повече (да преяждат като прасета) ....

    Има още един тънък момент. Дори и да успеем да създадем белтъчна храна с тегло, обем и съставки, аналогични на пчелния прашец, то дори и тогава ще имаме проблем с НЕЙНОТО УСВОЯВАНЕ от пчелния организъм. Не че нещо ще го натровим - това е почти невъзможно. Със сигурност обаче ще имаме някакъв процент на НЕПЪЛНОЦЕННО УСВОЯВАНЕ, при който неусвоените съставки ще пълнят дебелото черво на пчелите със завишен процент изпражнения.

    Като цяло най-доброто постижение, което са успявали да направят учените, с голям зор едва успява да достигне до ниво 50% на полезност и усвояемост спрямо цветния прашец.

    Основни изводи:
    1. Няма по-добра белтъчна (протеинова) храна за пчелите от пчелния прашец.
    2. Каквито и опитити да се опитваме да правим с изкуствени заместители, трудно ще достигнем 50% хранителни свойства и усвояемост.
    3. Въпреки това си струва да пробваме, ако нямаме наличен собствен прашец, за който да имаме поне малко от малко някаква сигурност, че в него няма някакви зарази.

    Ако отчетем факта, че зимно време пчелите не се нуждаят от белтъчни храни, а пролет, лято и есен в природата има достатъчно прашец, то тогава храненето с белтъчни храни почти се обезсмисля. То би имало някакъв минимален ефект само за пчелини, намиращи се в бедни на прашец региони. Например ако са разположени в центъра на хиляди декари, промишлено засяти с една единствена култура. Докато тя цъфти е добре, но преди и след това трябва да се дават белтъчни храни, иначе семейството няма да иска да гледа пило.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Има една тънкост при белтъчните добавки, за която не знам дали сте се сетили. Тя е свързана с тяхното тегло и/или с техния обем. При даването на заместители на прашеца НЕ Е ВЪЗМОЖНО постигането на такава рецепта, при която едновременно да са изпълнени изискванията за ОБЕМ (ТЕГЛО) и КОЛИЧЕСТВО на полезните аминокиселини. Ако обема е същия, то аминокиселините ще са по-малко спрямо аналогичните в прашеца. Състава също ще е различен. Може да се направи приблизително същия състав, но обема (теглото) ще станат повече, и не се знае пчелите дали ще са съгласни да ядят повече (да преяждат като прасета) ....
    Не знам откъде стигна до този извод. Прашеца има само 25-30% протеини. Ако вземеш добавките за културисти там е бъкано с протеини изолати от 80% нагоре белтъци.
    Ето моята формула която ще пробвам на пролет, пък да видим какво ще излезе. Данните не са съвсем пълни, но толкова намерих. Съставките естествено съм ги скрил. Цената за килограм е долу горе поносима. Червените клетки са на 2 аминокиселини под желания праг.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      549
Размер:	132.4 KB
ID:	3032

    П.С. Все пак има едно хипотетично предимство ако намериш и даваш добър протеинов заместител. Ще имаш по-голям процент на пчели събиращи нектар а не прашец. Пък кой знае това може да са заветните 20% печалба
    Винаги може по-добре.

  10. #120
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Матеев, прав е m_pchelari. Точно обратното е. БЦАА , които съм линкнал в предния ми пост са много повече в единица обем от аминокиселините (протеините) в пращеца.

 

 
Страница 12 от 37 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •