Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 33 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 327
  1. #91
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Дамяне позволих си да ползвам твоя чертеж понеже явно не мога да обясня
    при така дадените от теб размери 470 за рамка и 15 за фалц колко остава луфта между фалца и горната летва 470 +15+15=500а това е външния размер на корпуса
    да влиза нормално рамка трябва или да намалиш рамката както е писал Матеев или фалца да не е 15 мм а 13 за да има свободно 2 мм луфт останалото е обяснено защо
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри image.jpg‎  

  2. #92
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Колега "joromainata" фалц - това е изрязаната част от страницата, в която ляга края на горната летва на рамката, а не това което си означил с 15 мм. За да се остави луфт на рамката трябва да се увеличи фалца за сметка на остатъка в дъската обозначен на чертежа с 15 мм.. Мисля, че на много от пишещите е ясно за какво иде реч, само че използваната терминология не уеднаквена и от там идват объркванията.

  3. #93
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от joromainata Виж публикацията
    Дамяне позволих си да ползвам твоя чертеж понеже явно не мога да обясня
    при така дадените от теб размери 470 за рамка и 15 за фалц колко остава луфта между фалца и горната летва 470 +15+15=500а това е външния размер на корпуса
    да влиза нормално рамка трябва или да намалиш рамката както е писал Матеев или фалца да не е 15 мм а 13 за да има свободно 2 мм луфт останалото е обяснено защо
    Да, разбрах те още вчера. Прав си, че не е точно 470, но просто няма как да го видиш на чертежа. А и аз съм на ВИЕ с чертането.
    Може да се махнат ъглите на горнота летва и ще върви още по лесно. Само дето ще ти ги напълнят с прополис.
    Сега говорим за разстоянието между страничните летви и стената на кошера. Дали да е 6мм, 9ммм или повече.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #94
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    При така дадените размери разстоянието между страничната летва и стената на кошера е 5 мм, ако се увеличи с 1-2 мм ще се получи и луфта за който пише колегата joromainata ​без да се налага увеличаването на фалца.

  5. #95
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Колеги, хайде да уеднаквим понятията и да се уточним за какво говорим.
    Видно е от чертежите на Дамянов, че същия говори за разстоянието между една от страниците / лява или дясна/ на кошера и страничната летва на рамката. Казвам страниците като имам в предвид, че кошера има четири страни - две страници /лява и дясна/ и предна и задна страни. Та колега Цеко, разстоянието за което говори Дамянов ако се увеличи или намали, това по никакъв начин няма да се отрази на луфта, който е между краищата на горната летва на рамката и предната и задната страни на кошера.
    Да се върнем на въпроса на Дамянов. Разстоянието между една от страниците / лява или дясна/ на кошера и страничната летва на рамката може да се разглежда в два варианта. Първият е то да бъде равно на разстоянието между две съседни рамки за да може пчели пълзящи по питата и такива пълзящи по стената на кошера да се движат без да си пречат.На старите модели кошери имаше закован на страницата хофманов разширител в който се опираше последната рамка.
    Втория вариант е разстоянието да е равно на половината от разстоянието между две рамки, като за него се изхожда от мнението, че пчелите нямат работа по стената на кошера.

  6. #96
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Лично аз съм привърженик на първия вариант. За това на преградната дъска, която играе ролята на стена на кошера при стеснено семейство монтирам разширител. При преглед на такова семейство наличието на пчели пълзящи по преградната дъска при запълнена с пчели последна рамка е сигурен знак за моментално разширение на семейството.

  7. #97
    Автор
    Регистриран
    21.10.2012
    Мнения
    151
    Колко е разстоянието между двете сини чертички? Това питам

  8. #98
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от joromainata Виж публикацията
    Колко е разстоянието между двете сини чертички? Това питам
    Точно това говорихме, че това разстояние трябва да е максимално възможното, но и да не пречи.
    Между двете черти разстоянието е под 1мм при мен, но може да се направи и по-голямо както каза Матеев - на 467мм или 3-4мм по-малко от разстоянието между фалцовете(470).
    Другото е разстоянието между страничната летва и стената(страната) на кошера. За него обсъждаме, че 6мм е малко, но колкото по-голямо става, толкова повече свободен обем въздух има в кошера. Все едно си сложил 1-2 неизградени рамки. И къде точно е златната среда и дали изобщо има разумен вариант.

    Ето дори направих шотове, че да стане по-ясно.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #99
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от Диян Димитров Виж публикацията
    Колеги, хайде да уеднаквим понятията и да се уточним за какво говорим.
    Видно е от чертежите на Дамянов, че същия говори за разстоянието между една от страниците / лява или дясна/ на кошера и страничната летва на рамката. Казвам страниците като имам в предвид, че кошера има четири страни - две страници /лява и дясна/ и предна и задна страни .
    Кое наричате странична летва на рамката, за мен това са вертикалните летви и те стоят до предната и задната страна, а не до страниците на кошера. Ако рамката е с уширител или разделител, то тя би трябвало да лежи плътно до страницата на кошера, друг е въпроса че е малко кофти за вадене на първата пита.

  10. #100
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Цеко Виж публикацията
    Кое наричате странична летва на рамката, за мен това са вертикалните летви и те стоят до предната и задната страна, а не до страниците на кошера. Ако рамката е с уширител или разделител, то тя би трябвало да лежи плътно до страницата на кошера, друг е въпроса че е малко кофти за вадене на първата пита.


    Ако рамката е плътно до стената на кошера, то разстоянието между питата и стената е колкото уширителя(от едната страна).
    Ние говорим за разстоянието между страничната летва и стената на кошера(нали има 4 страни/стени/лица)
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 10 от 33 ПърваПърва ... 8910111220 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •