Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 56 от 57 ПърваПърва ... 64654555657 ПоследнаПоследна
Резултати от 551 до 560 от общо 564
  1. #551
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Към машината ми дадоха едно ламаринено шаблонче за настройка на ножовете , предполагам , че с негова помощ настройката трябва да стане малко по лесно. Ъгълът на ножовете не е ли фиксиран в самата глава или има опция и това да се регулира ?

  2. #552
    Автор
    Регистриран
    17.10.2012
    Мнения
    136
    Пчеларски район
    Троян
    И моят абрихт-щрайх Бернардо ги изкарва така,въпреки ,че е нов.Според мен има значение влагата на дървото.Пробвай някоя суха дъска-при мен сух чам го изкарва гладък/гладък,гладък колко да е гладък?Все си има нужда от шкурка.../Първо изпробвай различни варианти,а след това бърникай ножовете.И ножовете трябва да са HSS.

  3. #553
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    Към машината ми дадоха едно ламаринено шаблонче за настройка на ножовете , предполагам , че с негова помощ настройката трябва да стане малко по лесно. Ъгълът на ножовете не е ли фиксиран в самата глава или има опция и това да се регулира ?
    Ъгълът на ножовете не се регулира. Това шаблонче не знам дали ще свърши работа. Викни някой дърводелец, ако има наблизо, да я погледне преди да правиш каквото и да било. И не бързай да презаточваш новите ножове, че да не станат за хвърляне.

  4. #554
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Дъската на която е правен експеримента е отвратителна и изключително неподходяща. Въпреки това се виждат доста проблеми. За мен резултата е потресаващо зле за такава машина. Най- много ме притесняват напречните вълнички по дъската които забелязвам дори и отваряйки снимките през телефона. Докато другите проблеми могат да са решат с заточване и настройки то тези вълнички почти със сигурност означават ниски обороти, оправянето на което си е ...... Има вероятност единия нож да "стърчи" повече от вала и за това да се получават и заради това и да подскача дъската. Този "дефект" се установява много лесно. Слагаш нивелчето бележиш крайчето и завъташ вала на ръка докато премине единия нож. Нивелчето се премества от ножа и бележиш пак крайчето. Повтаряш с другия нож и ако разстоянието на преместване на нивелчето е различно значи иска настройка ако е еднакво търси начин да им я върнеш тая машина.

  5. #555
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Тези напречни вълни, които се виждат ми се струва, че са само около чеповете. Ако е така мисля, че е нормално, защото чепа е като камък и когато той минава има доста силни вибрации.
    Надлъжните линии се получават ако някой от ножовете има ударено, макар и леко ръбче ще ти направи надлъжни черти.
    П.П. Тези дъски да не би да са кофражни?

  6. #556
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Имам петоперационна машина на Якоруда. Не са променили много конструкцията. Абрихта е с три ножа. Не съм Профи, но с малко помощ от нета я вкарах в релси. Оборотите са достатъчни. Въпреки това, при бързо подаване на материала се получават вълнички. За ориентир вижте скороста с която щтрайхмуса придърпва дъските. Ако и при щтрайхмуда има вълни, вероятно някой нож стърчи. Ако ножовете са добре, при щтрайхмуса излиза гладка дъска.

  7. #557
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Според мен е по-вероятно един от ножовете да е по-нисък. Не съм обърнал внимание какви са предавките, но дъската търпи удари = оборотите на вала по 3/Мин.. Едва ли са малко.

  8. #558
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Аз като непрофесионалист също бих казал, че оборотите са малко, но виждам, че споделяте, че може причината да е и в издаден нож на вала спрямо другите.
    Скоростта на подаване е важна, пробвай по-бавно, също и заточването. Има едни нови глави с индивидуални пластини - https://www.youtube.com/watch?v=FVNWrF8XzpA

    Тъй като въпросът ми бе към всички може ли някой да сподели за циркуляр и фреза дали и какъв опит има с машина на Якоруда или

  9. #559
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Умишлено избрах по кофти дъска за проба, за да видя какъв ще е резултата при нея. Предполагам че една качествена машина би изгладила сравнително добре подобна дъска. Имам няколко дъски дюшеме в работилницата, и днес нарочно пуснах една чудесно изгладена дъска , за да видя до колко ще се развали. Резулатът беше леко по зле от първоначалното състояние на дъската. Имаше повечко напречни вдлъбнатини , за които споменахте , че вероятно се получават от по-издаден нож. По спецификация на машината оборотите на вала са 5200. Май наистина ще се наложи да търся някой дърводелец наблизо да удари едно рамо с настройката. За връщане на машината ми се вижда прекалено нереалистично при положение , че знаем къде живеем.

  10. #560
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    При 5200 оборота трябва дъската да излиза гладка като стъкло.

 

 
Страница 56 от 57 ПърваПърва ... 64654555657 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •