Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 55 от 57 ПърваПърва ... 5455354555657 ПоследнаПоследна
Резултати от 541 до 550 от общо 564
  1. #541
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Здравей колега нолков. Преди няколко месеца се сдобих с нов абрихт - щрайхмус на Якоруда модел кад 320. За съжаление все още не съм ползвал машината освен пробно за изглаждане на една две дъски , понеже доскоро си подреждах работилницата и прекарвах ел инсталация. Като цяло машината не изглежда зле. Масивна, с около стотина килограма по тежка от прехвалените английски високотехнологични брандове с производство в китай.За мен по голямото тегло , значи повече вложен материал и следователно по голяма здравина на изработка. Работата на двигателя е стабилна, няма вибраций , плотовете са полирани. Всички части по машината са произведени в заводи в България , в документите са изброени кои части от кой завод са поръчани, което пък значи , че ако нещо се счупи можеш да си го набавиш от родния пазар. За прецизност на машината няма как да говоря понеже макар и да се води настроена при доставката, ми се струва , че иска донастройване. За надежност и дълготрайност ми се струва , че ще оправдае очакванията ми. Някъде бях чел , някой да описва машините на якоруда като леко грубовати но сравнително прецизни машини. Предполагам си разбрал , че за поръчка на машина от якоруда се превежда половината сума от цената предварително и след около 35-40 дни машината ти е готова и могат да ти я пратят. Можеш да платиш останалата част от машината при доставката, която излиза около 100 лв с фирма Транспрес. Не знам какво друго да ти кажа. Като отношение и срок на изработката хората бяха сравнително коректни. За работата на машината и евентуалните проблеми, бих могъл да кажа напролет, когато трябва да съм пуснал една серия кошери.

  2. #542
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Благодаря Краси, напролет няма да е късно тъй като едво тогава ще почна да събирам оферти. На мен ми трябва за мебели за кошери си направих достатъчно със самоделни машини.
    Ще се радвам да споделиш след няколко месеца как ти се струва като точност.
    Гледах ей това и се уплаших и реших да питам.
    https://www.youtube.com/watch?v=dov1...11337080278994

  3. #543
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    И аз като си търсех машините имах идеята да не правя само кошери на тях , а да ги използвам и за направата на мебели в малки количества, първоначално любителски докато се понауча, а по нататък кой знае, може и да направя нещо за продан. Просто за сега не ми остава много време освен за направата на кошери.Днес изгладих още една дъска на абрихт-щрайхмуса. Резултатът леко ме разочарова. На места по дъската се получават язви като зачекнато, отделно се получават напречни неравности. Изглежда , че макар и нови ножовете имат някакви дефекти защото се получават и тънки надлъжни линийки на места по дъската. Не съм професионален дърводелец , но в това си състояние машината става само за гладене на греди или дъски за навеси и покриви. Надявам се със заточване на ножовете нещата да се оправят. Нека опитните дърводелци да споделят. Друго , което ме ядоса е , че линеала може да се ползва изтеглен само до средата на плота, дори по малко, понеже шината на която е закрепен и , която се застопорява в единия край с винт провисва и опира в ножовете. Не , че това не може да се оправи , но ме е яд на хората проектирали машината. Гледах клипчето с циркуляра. Доста е фрапиращо, но не разбрах на какво се дължи , прилича на крива ос. Моят циркуляр е axminster aw10bsb2 , английски бранд с производство в китай. И при него имаше доста недосмислици , но като цяло с лека помощ и дооправяне от моя страна в момента работи доволно. Надявам се и с абрихт-щрайхмуса да е така , с малко пипане тук-там да заработи добре , включително и ако се наложи да направя нещо по различно от кошер. Лошото при мен е , че не познавам майстори дърводелци и няма с кого да се консултирам или да видя как работят . Та така.




  4. #544
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Ножовете не са заточени добре или другото което е, че може и да са меки/не закалени/. Стоманата от която са направени може и да не е подходяща.

  5. #545
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    На тия дъски с чепове и разнопосочен фладер няма как да не се получат зачеквания. По принцип ножовете на якорудските машини са добри. За разлика от самите машини обаче. Да, тежки са, има много материал в тях, обаче изпълнението и настройките в заводски вариант са отчайващи. То не некадърно, ами какво да кажа, дет се вика "за хатър". Иска се голяма заигравка, за да се преведе в ред. Общо взето каквото плащаш, това и получаваш.

  6. #546
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    За надлъжните линийки дето се получават, провери дали на ножовете някъде не се е захванало парче стърготина. При мен на Габровката като се захване стърготина по ножовете някъде и ми пуска надлъжни линии. Отделно, че ножовете трябва да са перфектно заточени. Заточи ги, нищо че са нови. Пробвай да рендосаш някоя букова или акациева дъска там почти няма чепове а и самата дървесина е по-твърда и ще си покаже как рендосва.
    П.П. На абрихта като рендосваш и започне да ти трепере дъската значи е време да наточиш ножовете. По някой път започват и да подскачат дъските. Когато са наточени ножовете дъската не мърда-не трепва като я буташ по плота.

  7. #547
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Благодаря колеги. При рендосването на абрихта наистина се усещаше едно леко подскачане на дъската независимо , че се опитвах да я държа плътно. Явно ще дам ножовете да ги заточат, ако нещата не се оправят вероятно ще се наложи да ги сменя с нещо по качествено , което за съжаление означава още разходи. Когато търсех машина изборът ми в този ценови диапазон с чугунени плотове беше якоруда с широчина на плота 320 мм , axminster или jet на 260 мм, като jeta беше с 300 лв по скъп от якорудата. Лошото е , че какъвто и вариант да изберях не се знаеше какво ще получа насреща, та просто за добро или лошо избрах българското.

  8. #548
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Ножовете не са настроени за това е така. Особенно ако са три ножа е голям майсторлък да ги сложиш перфектно в една равнина. Пробвай да подаваш дъската много бавно и ако глади добре значи ножовете са добре заточени но не са в правилна настройка. Аз имам на Якоруда щрайхмус 260, перфектен нямам забележки, вала е с два ножа, много добре бяха заточени и настроени.

  9. #549
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    Благодаря колеги. При рендосването на абрихта наистина се усещаше едно леко подскачане на дъската независимо , че се опитвах да я държа плътно. Явно ще дам ножовете да ги заточат, ако нещата не се оправят вероятно ще се наложи да ги сменя с нещо по качествено , което за съжаление означава още разходи. Когато търсех машина изборът ми в този ценови диапазон с чугунени плотове беше якоруда с широчина на плота 320 мм , axminster или jet на 260 мм, като jeta беше с 300 лв по скъп от якорудата. Лошото е , че какъвто и вариант да изберях не се знаеше какво ще получа насреща, та просто за добро или лошо избрах българското.
    Значи след като подскачат дъските всичко ти идва от ножовете. Те не режат, а се бият в дъската. Трябва и ъгъла да не е много голям. От това също се получава биене/рязане насила/.

  10. #550
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Не съм дърводелец но си настройвам ножовете да са равни с плота след вала. Слагам алуминиев нивелир на плота и правя ножовете да са равни с плота. А плота откъм човека да е малко по-ниско. Колкото е стъпката на рендосване. С нови чугунени плотове не мисля, че ще толкова трудно да се настроят ножовете. На габровката с ламаринените стари плотове си е повече занимавка. Щом е комбинирана машината за щрайхмуса не знам, но мисля, че ако отгоре на абрихта са настроени би трябвало и отдолу да са точни.

 

 
Страница 55 от 57 ПърваПърва ... 5455354555657 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •