Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 32 от 107 ПърваПърва ... 2230313233344282 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 311 до 320 от общо 1063
  1. #311
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Не бих ползвал ОК ако по някакъв начин дефектираше майките. Дори и това да беше някакъв малък процент от всичките, то по законите на Мърфи, пострадалите щяха да са най-хубавите и най-скъпи майки ( вкл. и във финансово изражение). Някои от майките струват повече от някои автомобили, които се движат по българските пътища и очаквам от тях да живеят възможно най-дълго. По-скоро бих пожертвал 10 или 20 семейства, ако това би могло да спаси някоя ценна майка за още една година.
    Явно закона на Мърфи работи при мен.Помниш ли когато писа ,че старите майки нямат зъби и не могат да хрупат захаросан мед.Точно те -от 2012 оцеляха и се отчетоха с добив Направиха си тиха смяна перфектно.Направих и отводки с техни маточници.Скръбта е за млади майки от 2014г.Отводките направени с тях дадоха същата година-2014 по един магазин мед.Ще видим следващата напролет -живот и здраве.Един въпрос.Мога ли да ползвам твоята рецепта през ноември?

  2. #312
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Не ти ли хрумна тогава, че щом разпределението не е произволно, става въпрос за заболяване. Защо пчеларите си мислят че майките са безсмъртни?

    Един въпрос.Мога ли да ползвам твоята рецепта през ноември?
    Не знам. Предполагам стига времето да не е много студено и пчелите не са на кълбо, няма да е фатално за семейството
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #313
    Потребител
    Регистриран
    18.02.2012
    Мнения
    54
    Пчеларски район
    Свищов, В. Търново
    Аз съм доволен от твойта рецепта, но аз процедирам така като взема питите за центрофогиране и както е отворен плодника капръсквам с полверизатора отгоре рамките малко повечко 7-8 пръсквания. При МК надигам леко втория корпус и напръсквам между двата. И после връщам извъртените пити. Това го правя при всеки медозбор и 1 литър отива за 110-120 кошера. За съжаление тази година нямах липа и не съм ги пръскал тогава, но тази година като цяло акара ми се струва по малко. Сега есента третирах 50% от семействата с Herba- сръбските ленти, 30% с Екостоп и 20% Варостоп. Следя няколко контролни кошера Екостопа се справя добре, при Herba няколко часа след поставяне на лентите тичаха хаотично акари по прелката, Варостопа малко незадоволително сухи ленти,но ще видим Ноември ще има контролно опушване с ОК. Две години подред късно есента опушвам с ОК някои по 1 път други по 2 и не съм забелязал да мрът майки от това, по скоро от некачествени майки си заминават семействата. Повече смъртност имам от неопушени семейства. Пролет не третирам само обичайното напръскване с ОК при пролетния преглед.

  4. #314
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Здравейте колеги , искам и аз да ви споделя нещо ОК е безвредна за майките тогава когато е в допустимите норми, до 50мл. понеже и аз пръскам с пулверизатор и преди 3 седмици третирах 2 пъти с ОК но винаги слагам повече ,но явно на това семейство просто съм прекалил след третирането не бях отварял кошерите от близо месец ,днес почнах да правя контролен преглед на всички кошери и отводки , та за въпросното семейство беше много силно днес го отварям няма запечатано пило няма нищо гледам майката на една пита ходи по питата мъчи се да осеменява но не може яица няма пчелите се въртят около нея и това е , на какво може да се далжи това ако не на голямата доза ОК ? При положение че си беше работеща майка минало годишна. И това не ми се случва за първи път и от скоро вече дозирам със спринцовка. 1л за 13 кошера съм изразходвал и винаги имаше подмор немога да преценям с пулверизатора добре. Въпреки че тая година съм третирал с ок сигурно 5 пъти по рецептата на Дони акари в някой семейства все още има. Дори се забелязват тук там по 1 2 пчели с изядени крилца а имам и 2 3 семейства които все още отглеждат и търтеи там положението е трагично масово обезкриляване на търтеите на 30 процента. Искам да отбележа че химически акарициди не използвам от 3 години и пролет не третирам, но явно ще трябва .

  5. #315
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Трета година третирам с ОК по рецептата на Дони/август с пулверизиране, октомври с накапване/. Досега проблем с майките не съм имал, въпреки че с една доза вместо 20 третирам 17-18 семейства. Това е резултата от тазгодишното августовско третиране - ....., опаа, снимката е от миналата година, нещо не ми се получава качването на тазгодишната.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_2140.jpg‎  

  6. #316
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    Здравейте колеги , искам и аз да ви споделя нещо ОК е безвредна за майките тогава когато е в допустимите норми, до 50мл. понеже и аз пръскам с пулверизатор и преди 3 седмици третирах 2 пъти с ОК но винаги слагам повече ,но явно на това семейство просто съм прекалил след третирането не бях отварял кошерите от близо месец ,днес почнах да правя контролен преглед на всички кошери и отводки , та за въпросното семейство беше много силно днес го отварям няма запечатано пило няма нищо гледам майката на една пита ходи по питата мъчи се да осеменява но не може яица няма пчелите се въртят около нея и това е , на какво може да се далжи това ако не на голямата доза ОК ? При положение че си беше работеща майка минало годишна. И това не ми се случва за първи път и от скоро вече дозирам със спринцовка. 1л за 13 кошера съм изразходвал и винаги имаше подмор немога да преценям с пулверизатора добре. Въпреки че тая година съм третирал с ок сигурно 5 пъти по рецептата на Дони акари в някой семейства все още има. Дори се забелязват тук там по 1 2 пчели с изядени крилца а имам и 2 3 семейства които все още отглеждат и търтеи там положението е трагично масово обезкриляване на търтеите на 30 процента. Искам да отбележа че химически акарициди не използвам от 3 години и пролет не третирам, но явно ще трябва .
    При мен 3 майки така спряха да снасят а не съм ползвал ОК, дефектират без видима причина. Обезкриляването е лошо значи има доста акар.

  7. #317
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от Gavazov Виж публикацията
    Дори се забелязват тук там по 1 2 пчели с изядени крилца а имам и 2 3 семейства които все още отглеждат и търтеи там положението е трагично масово обезкриляване на търтеите на 30 процента. Искам да отбележа че химически акарициди не използвам от 3 години и пролет не третирам, но явно ще трябва .
    И при мен беше така пролетта,но след започване на третиране с БиоАпис за месец се изчистиха от безкрилието.На другия пчелин не тритирах с него и там безкрилието продължи по дълго.

  8. #318
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    И при мен беше така пролетта,но след започване на третиране с БиоАпис за месец се изчистиха от безкрилието.На другия пчелин не тритирах с него и там безкрилието продължи по дълго.
    Може ли малко повече инфо за БиоАпис, от къде го купуваш и как го ползваш, на прелката или в кошера. Четох темата и ми хвана окото.

  9. #319
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    BioApis.pdf
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Може ли малко повече инфо за БиоАпис, от къде го купуваш и как го ползваш, на прелката или в кошера. Четох темата и ми хвана окото.
    Телефона е на Борислав Александров,единия от модераторите на сайта,той го предлага.Правя си разтвор едно към едно,изворна вода и биоапис.При всяко отваряне на кошера пръскам отгоре рамките без да ми се свиди.Храня и със суха захар и вместо мед отгоре им пръскам пак от разтвора.

  10. #320
    Потребител
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    99
    Пчеларски район
    разградско
    РЕцептата на Дони 900мл/100гр/35гр е много добра но е само за пръсканее отгоре на рамките .Ако същата се накапе ,вреди на пилото .след всичкото прочетено тук и третиране от 3 години вече ще третирам по време на пило с накапване в 1 л сироп 1/1 20гр 0к а октомври ноември когато няма пило същия сироп но 35 гр ок

 

 
Страница 32 от 107 ПърваПърва ... 2230313233344282 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •