Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 83 от 107 ПърваПърва ... 3373818283848593 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 821 до 830 от общо 1063
  1. #821
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от ivoborisov78 Виж публикацията
    Аз
    Загряване на глицерина до 65градуса на водна баня. Прибавя се оксаловата и се загрява отново до 65 градуса. Бърка се нонстоп. Със спринцовка по 25 грама
    В торбички слагаж сгъната кърпа със спринцовката 25 грама и закопчаваш торбичката.
    Слагаж на кошер по една кърпа.
    Стои 45 дни.
    Този метод е по-добър.
    С кърпата площа на контакт с пчелите е много голям. Докато я гризат и чистят разнасят много по-добре.
    От датата на слагане 60 дни и повтаряш.
    Колега,това 25г. ли е или 25 мл./куб.Как да го четем.

  2. #822
    Потребител
    Регистриран
    11.10.2011
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Варна,Добрич,Шумен
    25 грама на кошер
    Относителната плътност на глицерина 1.26362.

  3. #823
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Не съм във форма за сметки, но си мисля : при накапване с ОК- на литър сироп- 75г. Отива за 20 кошера. За 1кошер--3.75г. При ОК + глицерин Х 25г на кошер, ОК ще е 12.5г.

    Няма ли да е много или това е поради начина на третиране.

  4. #824
    Потребител
    Регистриран
    11.10.2011
    Мнения
    76
    Пчеларски район
    Варна,Добрич,Шумен
    Това е идеята

  5. #825
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от ivoborisov78 Виж публикацията
    25 грама на кошер
    Относителната плътност на глицерина 1.26362.
    Този става ли ?


  6. #826
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от ShackM Виж публикацията
    При загравяне на ОК с глицерин се получава мравчена киселина, безмислено е цялото упражнение, по-добре си вземете готова мравчена киселина!
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E...B8%D0%BD%D0%B0
    Това, макар че е написано в Уики-то, дали е вярно? Някой може ли да посочи уравнението на реакцията на процеса? Обърнах две дебели органични химии, останали ми от студентските години, но нищо не намерих по въпроса.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #827
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    Здравейте,вчера един приятел ми донесе едно бурканче 500гр оксалова киселина на кристали, на която пише срок на годност 2012г.Не знам дали мога да я използвам за третиране на пчелите.Според мен няма какво да и стане.Сол и захар на кристали имат неограничена годност.

  8. #828
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    Божурище
    Здарвейте колеги ! Чета форума много отдавна ..не се осмелявам да давам мнение. Но за оксаловата киселина бих искал да изкажа моето менние.
    Третирам с ОК вече 6-7 години.. Определено съм доволен. Преди две години, две отводки ги пропуснах и те загинаха естествено..Смятам, че симптоми като подмор, който се установява седмично (или на две седмици с някаква пръчка или завита дълга телчица от дъното) в студено време (по продължително) се дължи главно на акара. вижда се по подмора.. Пчелите са неспокойни от акара..напускат кълбото и само няколко самтиметра от него (в студено време) се вкоченяват и накрая падат долу и мрат..
    За ОК смятам, че рецептата на Котларси (някъде 2010-11 г. излезе във вестника му) е най-правилна.
    След като искаш да унищожиш акар върху пчела (акара е 20 пъти по малък от пчелата) и ше го трепеш с киселина, ясно е, че киселинността е определяща. (рН) Киселината разтваря хитина и акара пада или мре на място.
    Пчелата страда ли...ДА естествено...и нейния хитин се поврежда..но по-малко или по-точно казано, не довежда до смърта й...
    Но и това се случва.
    ОК която се смесва с разни сиропи или/и други компоненти в разтвора,,,,не може и няма рН=2.0 (по памет) което е същественото...Е..еее, питам кога ще утрепеш акар с ОК която дава рН=7. (т.е. неутрално..)?? ПЪЛНА ГЛУПОСТ е да мешеш захар и ОК.
    Най-много да си прочистят червата (пчелите) ако е останала киселинност (<7.0), което също е положителен ефект.. но не търсения..
    Слагам 3.5 -40 гр. на литър вода...хубаво е да е без много примеси (да не е много твърда) и напръсвам с пулверизатор питите от двете страни с роса. която полепва по пчелите (вижда се , понеже те затихват за миг като ги пръскаш)..
    ТОва е ! ! НЕ обилно , да ги окъпеш.. може да се получи избиване (не дай си Боже нмайката). Аз с напръскване със спринцовка (късно..ноември) си пребих една майка преди години..
    Прилагал съм напръскване ...не съм му фен.,..С пълверизатор е баш.. ! но си е работа ..за по-малко кошери е напълно оправдано..
    Поздрави !

  9. #829
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Здравейте,вчера един приятел ми донесе едно бурканче 500гр оксалова киселина на кристали, на която пише срок на годност 2012г.Не знам дали мога да я използвам за третиране на пчелите.Според мен няма какво да и стане.Сол и захар на кристали имат неограничена годност.
    Според мен няма какво да й стане. Най-много да се е овлажнила, което може да ти обърка сметките при пропорциите.

  10. #830
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Хитинът се разтваря от много силни киселини. Според мен оксаловата киселина в количествата и процентните съдържания, в които я прилагат пчеларите, не може по никакъв начин да повреди хитина на пчелата.

 

 
Страница 83 от 107 ПърваПърва ... 3373818283848593 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 6 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 6 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •