Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 58 от 107 ПърваПърва ... 848565758596068 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 571 до 580 от общо 1063
  1. #571
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Това че контролния лист за акари НЕ НОСИ НИКАКВА ИНФОРМАЦИЯ за реалната опаразитеност на семейството и друг път съм го споделял във форума. За съжаление обаче много малко хора успяха да го осъзнаят това. Мозъкът им отчаяно се съпротивлява на ИСТИНАТА - това го наблюдавах и в разговор с различни колеги-пчеалри. Вадят вода от 1000 кладенеца поради една единствена причина - мозъкът им не иска да си признае, че е живял в самозаблуда дълги години. И че на базата на тази самозаблуда те много пъти са вземали грешни решения относно личната им технология на третиране.

    Не очаквам да ме разбереш. Точно и ясно знам, че твоят мозък също се съпротивлява на това, което го написах. По-лесно ти е да ми се разсърдиш и да обявиш, че те обиждам, отколкото да възприемеш истината. Така работи човешкия мозък - моя, твоя и на всички останали ...... Живеем в море от самозаблуди - всички ние, и аз в това число ...........
    Добре де, ето аз мисля като теб. Но моля те, кажи ни с ръка на сърцето, контролираш ли с "контролни листи" дали и колко акара падат след третиранията на пчелините ти?
    И още един въпрос. След толкова повтаряне за неефективността на контролните листи, кажи за твоят ефективен контрол. Имам идеи - пудра захар, спирт и т.н. Но в контекста на големия брой кошери и разликите на всяко семейство в естествената му резистентност, доколко ефективни са и те? Как можеш да знаеш колко акара остават във всеки един кошер?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #572
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Добре де, ето аз мисля като теб. Но моля те, кажи ни с ръка на сърцето, контролираш ли с "контролни листи" дали и колко акара падат след третиранията на пчелините ти?
    И още един въпрос. След толкова повтаряне за неефективността на контролните листи, кажи за твоят ефективен контрол. Имам идеи - пудра захар, спирт и т.н. Но в контекста на големия брой кошери и разликите на всяко семейство в естествената му резистентност, доколко ефективни са и те? Как можеш да знаеш колко акара остават във всеки един кошер?
    Е тука вече се изцепи - той човека и снимки приложи за контролите си, но почакай, той ще ти сипе след малко.

  3. #573
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от roxterox Виж публикацията
    ...Иначе търсеният отговор на въпросът ми бе: Дали да предприема третиране веднага (при тези 20 градусови температури) или да изчкам за да падне температурата и да сформира кълбо?... а не оспамване на темата
    Ами щом твърдо си решил да третираш - по-добре изчакай. То и магарето на Хитър Петър чакало да тръгне тревата на пролет за да се нахрани като хората.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #574
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Niki1313 Виж публикацията
    Е тука вече се изцепи - той човека и снимки приложи за контролите си, но почакай, той ще ти сипе след малко.

    А дали е така? Те и хората показаха снимки на акари по контролни листи, но ...

    Аз го питам (и се надявам и той да ме е разбрал) при повече от 2к кошера, колко контроли е направил? Извадката показателна ли е за всичките му кошери на всеки пчелин? Ако е спокоен за 200 проверени кошера, как спи за останалите 1800?
    Това което провокира този и предния ми пост е тоталното отричане на един метод за контрол, без да се предлага друг, с 100% ефективност. Това е.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #575
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Ами щом твърдо си решил да третираш - по-добре изчакай. То и магарето на Хитър Петър чакало да тръгне тревата на пролет за да се нахрани като хората.
    Късно е вече за съвети, магарето е обезпаразитено, ще погладува още два три месеца пък напролет ще броим дали са 9 или 10 магаретата :D

  6. #576
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Добре де, ето аз мисля като теб. Но моля те, кажи ни с ръка на сърцето, контролираш ли с "контролни листи" дали и колко акара падат след третиранията на пчелините ти?
    И още един въпрос. След толкова повтаряне за неефективността на контролните листи, кажи за твоят ефективен контрол. Имам идеи - пудра захар, спирт и т.н. Но в контекста на големия брой кошери и разликите на всяко семейство в естествената му резистентност, доколко ефективни са и те? Как можеш да знаеш колко акара остават във всеки един кошер?
    Метода за контрол вече го описах - при това няколко пъти. Вземат се проби с около 100 живи пчели от кошерите, след това пчелите се приспиват с диетилов етер, броят се акарите (те също заспиват) и това е. Акарите се убиват, а пчелите се оставят на капака на кошера да се събудят и да си ходят по живо - по здраво. Съгласно този метод съм откривал по 2, 3 или дори 15 акара в пчелини, третирани с ОК, и НУЛА АКАРА в пчелини, третирани с Чекмайт. Това е скромния ми опит до момента. Напролет ще го направя много по-широкомащабно, като дори ще правя проби по 2 пъти - преди и след третиране. Тогава, и само тогава ще имам статистически вярна информация какво е било положението преди третирането и колко акара е успяло да унищожи самото третиране.

    Бели листове под мрежестото дъно не използвам, въпреки че ги има в комплектацията на кошера. Това е така, защото те на практика не ми носят никаква полезна информация. Виждам само колко акара са паднали, но я ми кажи как тази информация да я използвам за вземане на решения? Дай ми логиката, че аз нещо не виждам такава. Дай ми конкретни препоръки от типа "ако паднат толкова акара, трябва да се направи еди какво си".

    Ако паднат 0 акара, какво означава това?
    Ако паднат 200 акара, какво означава това?
    Ако паднат 2000 акара, какво означава това?
    Ако паднат 20 000 акара, какво означава това?

    Моят отговор е "Нищо не означава. Не може да се извади никаква информация колко акара са останали в семейството". Може да са останали 5000, което е много, може и да са останали 0, което е супер. Имаш ли някакво друго мнение как може да се използва безполезната информация за падналите акари?

  7. #577
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Нали не се ядосваш като питам?

    Истината, разбира се, е по средата.
    СПОРЕД МЕН, трябва да се съчетават различни "препарати" за третиране, по различно време, да се контролират по различен начин, и тогава да се правят анализи.
    Давам пример:
    Третираше с пулверизатор с ОК, три пъти след последната паша. Контролни листи на ВСИЧКИ третирани с-ва. Анализ и действия. Там където няма паднал акар, следва тест с етер и в зависимост от резултата ново третиране или уиски с лед (ако пак няма). Където има акари на листите, да се третира и с втори "препарат" и пак тотален контрол с листи. Където има съмнителни резултати, втори контрол и съответни мерки. Накрая, ще имаш две групи семейства - които сами се справят с акара по-добре и такива които са по-податливи. Ще имаш представа за някаква резистентност и т.н. От там нататък ти си знаеш.

    Преимуществото на такъв начин на работа е, че има еднакъв контрол на всички семейства след третиране с един и същ препарат. Така може да се вадят изводи и за препарата и за пчелите и да се предприемат съответни мерки.

    п.с. Ииии безполезна информация няма... според мен.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  8. #578
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    ....... Контролни листи на ВСИЧКИ третирани с-ва. Анализ и действия......
    .........и пак тотален контрол с листи. Където има съмнителни резултати, втори контрол и съответни мерки.......
    Нали вече се съгласи, че контролните листи НЕ НОСЯТ НИКАКВА ИНФОРМАЦИЯ за броя на акарите в семейството. Не знам защо се опитваш да ги пробуташ в алгоритъма, при това два пъти. И след това пишеш, че ще правиш АНАЛИЗ на нещо, което не го знаеш колко е. При това два пъти ......

    Ето ти един по-прост и логически издържан алгоритъм:
    1. Правим избор на препарат на базата на собствените си познания, опит, предишни третирания, обсъждания във форума и т.н.
    2. Третираме с избрания препарат всички семейства в пчелина.
    3. Правим проби с етер на 5%-на извадка от всичките семейства.
    4. Ако има акар - сменяме препарата и се връщаме в точка 2.
    5. Ако няма акар или е под 1% - край на алгоритъма.

    Както виждаш в алгоритъма никъде няма контролни листи - те просто не са нужни. Точка 4 препраща към точка 2 и алгоритъма се зацикля. И циклите се въртят дотогава, докато се попадне в точка 5.

    Ако толкова ти е мерак да слагаш контролни листи, слагай ги с цел да правиш снимки и да ги показваш във форума. Друга полза от тях обаче няма.

    Ако ти е мерак да насложняваш алгоритъма и за да си по-сигурен, тогава вместо 5%-на извадка направи проби на всичките семейства. Друго насложняване обаче не е необходимо. Това с деленето на семействата на два вида съобразно количеството на акарите и след това предприемане на персонални действия на ниво кошер, според мене е неправилно. Всички действия трябва да се предприемат за всички кошери в пчелина. Ако се наложи второ третиране с друг препарат, редно е да се направи върху 100% от кошерите, дори и върху тези, които са показали 0 акара при тестовете. Това е така защото между различните третирания има период от време, през който има вероятност да се прехвърлят акари от един кошер в друг.

  9. #579
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Едно питане за технологията на прилагане на оксаловата киселина:
    Защо се ползва опушване или накапване на воден разтвор в пространството между рамките, а не например пулверизация на същия този разтвор?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #580
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Нали вече се съгласи, че контролните листи НЕ НОСЯТ НИКАКВА ИНФОРМАЦИЯ за броя на акарите в семейството. Не знам защо се опитваш да ги пробуташ в алгоритъма, при това два пъти. И след това пишеш, че ще правиш АНАЛИЗ на нещо, което не го знаеш колко е. При това два пъти ......

    Ето ти един по-прост и логически издържан алгоритъм:
    1. Правим избор на препарат на базата на собствените си познания, опит, предишни третирания, обсъждания във форума и т.н.
    2. Третираме с избрания препарат всички семейства в пчелина.
    3. Правим проби с етер на 5%-на извадка от всичките семейства.
    4. Ако има акар - сменяме препарата и се връщаме в точка 2.
    5. Ако няма акар или е под 1% - край на алгоритъма.

    Както виждаш в алгоритъма никъде няма контролни листи - те просто не са нужни. Точка 4 препраща към точка 2 и алгоритъма се зацикля. И циклите се въртят дотогава, докато се попадне в точка 5.

    Ако толкова ти е мерак да слагаш контролни листи, слагай ги с цел да правиш снимки и да ги показваш във форума. Друга полза от тях обаче няма.

    Ако ти е мерак да насложняваш алгоритъма и за да си по-сигурен, тогава вместо 5%-на извадка направи проби на всичките семейства. Друго насложняване обаче не е необходимо. Това с деленето на семействата на два вида съобразно количеството на акарите и след това предприемане на персонални действия на ниво кошер, според мене е неправилно. Всички действия трябва да се предприемат за всички кошери в пчелина. Ако се наложи второ третиране с друг препарат, редно е да се направи върху 100% от кошерите, дори и върху тези, които са показали 0 акара при тестовете. Това е така защото между различните третирания има период от време, през който има вероятност да се прехвърлят акари от един кошер в друг.

    Ееее не Матеев, при цялото ми уважение към теб, не мога да се съглася с повече от 2-3 думи в поста ти.
    НО! Поради факта, че напоследък остава впечатление, че САМО ЕДИН дава верните мнения и рецепти във форума, прекратявам "спора".

    И преди съм казвал, че според МЕН,"хватката в пчеларството" е да откриеш начина за себе си и за своите услови и да работиш така. За всеки е различно. И отричането на чуждото мнение по краен и императивен начин не прави твоята истина по-истинска.

    Желая ви успех, аз отивам на пчелина!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 58 от 107 ПърваПърва ... 848565758596068 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •