Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 15 от 107 ПърваПърва ... 513141516172565 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 141 до 150 от общо 1063
  1. #141
    Наблюдател
    Регистриран
    03.03.2011
    Мнения
    4
    ефекта го чакайте след около седмица,киселината попада в хемолимфата на пчелата и от там акара я смуче и си уврежда хоботчето.умира след няколко дни от глад

  2. #142
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз все съм си мислел че е заради киселинността, ОК е 70 пъти по-токсична за акара отколкото за пчелите ( доста голям марджин, дори и сравнено със синтетичните акарициди). Досега не съм намерил научнна статия която да обяснява точния механизъм на действие, но при всички случаи е контактен ( да, това поне е доказано), като по този начин е и разпростанението на между пчела на пчела, а не чрез трофилаксис, както някои спекулират.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #143
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Миналата неделя ги накапах за втори път, близо 2 месеца след първото. В петък ги проверих, имаше съвсем малко паднали акари и никакъв подмор.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #144
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Тази година ползвах рецептата на scutellator и подмор да чукна на дърво засега няма, за разлика от миналата година, когато ползвах захарен разтвор 1:1 и 75 гр ОК .

  5. #145
    Автор
    Регистриран
    07.10.2013
    Мнения
    153
    Нјаколко години насм в-рши третман с ОК.Задоволен с-м. Подмор нјамам в-опште никога на пчели, а на акара зависи, к-де како ама има помалко.
    Кристализираната киселина растварам в сироп 1:1, т.е. 600мл вода+ 600гр захар= 1л сироп, којто е потребен за да се разтвори 35гр киселина. С този раствор накапвам по 5мл по улица (между две рамки) по пчелите, само к-де има пчели.Трјабва да се работи полека и внимателно. Да не заборавим, важно е и да в-ншната температура когато се работи третман б-де от 5_10*Ц, да би са пчелите били в к-лбо. Желаем Ви успех.

  6. #146
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Вярно ли е това че след третиране с оксалова киселина, пчелите временно спират да се хранят?Срещнах такъв коментар,но не знам дали е истина.Тоест колегата искаше да каже че е несъвместимо подбудително подхранване и третиране с ОК,защото пчелите спирали да вземат сиропа.Аз не съм забелязал нещо такова.

  7. #147
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Ползвам рецептата на Scutellator 900:100:35. Почти навсякъде пише 5мл на рамка и неповече от 50мл на семейство. Интересно ми е какво правите за ЛР ако са с два корпуса. Аз накапвам и двата (махам горния). При този случай 50мл на стига. Оправям се със 70мл на семейство. Ранди Оливер дава, че превишаването на 50мл не е проблем. При мене 70мл отива само ако и двата корпуса са покрити с пчели (20 рамки). Ако майката е във втори корпус и пилото е горе, става ли само горе да се третира или е по-добре и в първия корпус да се третира въпреки липсата на пило? Мисля си, че акара е повече покрай пилото.

    Идеалното е да се дава ХХХмл на 1кг пчели. Това обаче на практика е неприложимо.
    Този пост е редактиран от nikola.vladov; 05.09.2014 в 17:10.

  8. #148
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Някой пробвал ли е този тип везни:
    http://olx.bg/nay-niska-tsena-nova-p...i-dr-i53870650
    Идеята ми е с нея да си отмервам количството оксалова киселина(35 гр.).

  9. #149
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Точно тези не съм, но трябва да ви кажа, че съм впечатлен от точността на различните видове подобни китайски везни, които съм купувал от eBay по простата причина, че са по долар-два парчето. Имам поне 5-6 вида от различни модели и периодично ми се налага да ползвам една или друга за някоя дреболия. Наскоро ми потрябваха пак заради меренето на количеството инвертаза в захарния сироп. Тогава и аз се замислих дали са добри и си понаправих малко експерименти с дребни предмети - стотинки, капачки за буркани и т.н.

    Накратко - останах ВПЕЧАТЛЕН. Всичките без изключение показваха ЕДНО И СЪЩО !!! Имаше дребна разлика само в най-младшия разряд (стотна от грама). Явно поне на този тип китайски изделя може да им се има вяра.

    http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw...0.01g&_sacat=0

  10. #150
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от delpi Виж публикацията
    Някой пробвал ли е този тип везни:
    http://olx.bg/nay-niska-tsena-nova-p...i-dr-i53870650
    Идеята ми е с нея да си отмервам количството оксалова киселина(35 гр.).
    Да, точно тази която е на първите две снимки си я купих, само че от и-бей, 7 лева с включени две батерийки ААА, и доставка. Само че моята е до 500 гр., а тази пише че е до 100. По спецификация се води джобна-бижутерийска, има капаче като на калкулатор - тефтерче.
    Аз ОК си я тегля на по-голям електронен кантар, правя я в 5 литрова туба и там +/-5гр. смятам че няма голямо значение, докато това го взех за инвертазата, че нали го дават че мери през 1/10 от грама.

 

 
Страница 15 от 107 ПърваПърва ... 513141516172565 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •