Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235

    Относно облитане на майката

    Вчера бях на пчелина,времето беше сланчево и топло за декември,естествено и страхотно облитане.Гледайки облитането на пчелите се замислих,майката освен при брачен полет прави ли очистително облитане.От дълги години съм пчелар и никаде не съм срещал информация за това и ми стана интересно,ако някой знае да сподели,може и за други да е интересно!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана

    Exclamation

    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Вчера бях на пчелина,времето беше сланчево и топло за декември,естествено и страхотно облитане.Гледайки облитането на пчелите се замислих,майката освен при брачен полет прави ли очистително облитане.От дълги години съм пчелар и никаде не съм срещал информация за това и ми стана интересно,ако някой знае да сподели,може и за други да е интересно!
    Това го пише във всяка книга, не знам от колко години си пчелар, но ми се струва нелогично да задаваш подобен въпрос.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Обикновено 3 - 5 дена след излюпването ѝ пчелата напуска за пръв и единствен път кошера с цел да бъде оплодена. Това става в слънчеви и тихи дни високо във въздуха. При невъзможност да излети поради лошо време повече от 25-40 дни младата майка става негодна за оплождане.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    напуска за пръв и единствен път кошера с цел да бъде оплодена.
    Това по книгите ли го пише?

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Вчера бях на пчелина,времето беше сланчево и топло за декември,естествено и страхотно облитане.Гледайки облитането на пчелите се замислих,майката освен при брачен полет прави ли очистително облитане.От дълги години съм пчелар и никаде не съм срещал информация за това и ми стана интересно,ако някой знае да сподели,може и за други да е интересно!
    Майката не се облита. Каквото прави, ако го направи, пчелите го почистват. Затова не и се налага. А и риска да изчезне в някоя човка се свежда до минимум.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Да допълня, напуска кошера при роене. С първият рой излиза старата майка.

    Поздрави, Г. Георгиев

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    По скоро намека на s3s3s3 беше заради думичката ЕДИНСТВЕН ........ Спорът наистина е дали майката прави ЕДИН ЕДИНСТВЕН брачен полет или НЯКОЛКО брачни полета в няколко последователни дни. Аз лично наистина съм срещал книжки, в които пише че майката може да излети на брачен полет НЯКОЛКО ПЪТИ, ако предишните полети са били неуспешни или ако сперматеката не е била напълнена достатъчно.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от icofly Виж публикацията
    Вчера бях на пчелина,времето беше сланчево и топло за декември,естествено и страхотно облитане.Гледайки облитането на пчелите се замислих,майката освен при брачен полет прави ли очистително облитане.От дълги години съм пчелар и никаде не съм срещал информация за това и ми стана интересно,ако някой знае да сподели,може и за други да е интересно!
    Колегата коректно е попитал "прави ли очистително облитане" и отговора е не.Поне до сега не съм наблюдавал майки литящи през зимата около кошерите.Ако някой колега успее и да заснеме подобно нещо, вярвам , че ще събуди интереса на много пчелари.А може би и учени.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    392
    Пчеларски район
    Троянска община
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    По скоро намека на s3s3s3 беше заради думичката ЕДИНСТВЕН ........ Спорът наистина е дали майката прави ЕДИН ЕДИНСТВЕН брачен полет или НЯКОЛКО брачни полета в няколко последователни дни. Аз лично наистина съм срещал книжки, в които пише че майката може да излети на брачен полет НЯКОЛКО ПЪТИ, ако предишните полети са били неуспешни или ако сперматеката не е била напълнена достатъчно.
    Миналата година наблюдавах една майка, как 3 дни под ред излизаше за да се оплоди. Дъната са ми изцяло мрежести и всеки път, когато се връщаше от полет тя се опитваше да влезе в кошера от към мрежата на дъното. Първите 2 дни нощуваше на мрежата, като пчелите правеха кълбо около нея. Сутрин я вкарвах в кошера, а тя след обяд излиташе от него. Наложи се на третия ден да затворя мрежестото дъно и нещата се оправиха.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.08.2014
    Мнения
    235
    Колега s3s3s3 и трите пъти ли видяхте семенници отзад на майката?Това за ЕДИН ЕДИНСТВЕН ПЪТ е от уикипедия за майката!Аз лично за 32год. съм видял еди единствен път двугодишна майка/белязана,не роева/да каца на прелката.При това ,че не съм постояно на пчелина си,а иначе при преглед многократно ми се е случвало да гледам как майката се отдалечава от питата която съм вдигнал,но много рядко се е губила,на следващия преглед е там.От 5год практикувам изкуствено задържане на майката и съм много доволен,а и не бележа майки/първата година половин крилце,втората година половината на другото,после антенката и самосмяна/така работя с до двегодишни майки!

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •