Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    02.03.2011
    Мнения
    20
    Пчеларски район
    Варна

    търся да купя декристализатор за мед

    Търся да купя декристализатор на мед. Да побира 1-2 тенекии. Трябва да може да му се регулира температурата.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Направи си . Става лесно.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    214
    и как става

  4. #4
    Наблюдател
    Регистриран
    05.01.2014
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    varnna varna
    мога да продам за 200лв, тел 0888817837

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Стар/или какъвто има/фризер, лампа за нагревател, реле за температура и си готов .

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от simo Виж публикацията
    Стар/или какъвто има/фризер, лампа за нагревател, реле за температура и си готов .
    Безопасното декристализиране на меда не е чак толкова проста работа. При нагряване нараства ХМФ-то, а при по-високи температури се разграждат и ензимите, и това което остане в тенекията вече е всичко друго, но не и мед. Простото слагане на лампа в някакъв затворен съд е грешна концепция. Една част от меда (тази от към страната на лампата) ще се нагрее много над 40 градуса и ще се получи точно това, от което ни е страх - ХМФ и разградени ензими.

    За да направим безопасна декристализация, трябва да се грижим температурата на нагревателя да не надвишава 40-42 градуса по Целзий. Това се постига или като сложим тенекията във водна баня, и регулираме температурата на водата, или като изнесем нагревателя далеко от тенекията, затворен в някакъв съд, и след това организираме движение на вече терморегулирания въздух.

    От енергийна гледна точка за декристализирането на една тенекия с мед се нуждаем от около 400-500 Wh топлинна енергия (при делта Т = 30 градуса, маса 25 кг и специфична топлоемкост около 2000). Предвид нуждата от бавното темпериране е добре цялата тази енергия да се подава на малки порции в продължение на 2 денонощия. Следователно топлинната мощност за декристализиране е само 500/48=10 W. Ако се иска декристализиране само за 1 денонощие, мощността се вдига на 20W. Естествено трябва да се сложи малко по-голяма мощност, за да се компенсира загубата на енергия през стените на топлоизолирания съд (хладилника или камерата). Например още 5 или 10W или общо 25-30W. В никакъв случай не трябва да се слага по-мощен нагревател от тези 30W, за да не се получи гафа с ХМФ-то или загубата на ензими.

    И още веднъж - най-добро, безопасно и бързо декристализиране се получава във водна баня с терморегулирана вода на ниво 40-42 градуса.

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Аз отдавна си мисля за следния любителски вариант - кутия от фибран за топлоизолация,в него съда с водата - висок леген или нещо подобно в което да влиза тенекия с мед,нагревател за аквариум,потопяем.Температ урата която съм постигал е около 38-40 градуса лятото при инвертиране на сироп.Фибрана в случая ще намали загубите.За няколко дена мисля,че ще е готов.Нагревателите са по 30 -40 до 150W.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Аз съм го направил от хладилна витрина за безалкохолни със стъкло отпред,вътре съм поставил една крушка 75w и един термометър да гледам температурата.Крушката е отдолу, а тенекията е дигната на около 15-20 см от крушката.Термометъра е наравно с най-долната точка на тенекията.За 2 дена тенекията се де-кристализира като температурата в долната точка на тенекията не надминава 35-38 градуса.

    P.S: През останалото време си я ползвам по-предназначение.
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Както казаха колеги - добре изолиран " съндък", а регулацията да е плавна. Аз съм я нарпавил с лампа и регулатор на напрежение. Пускаш малка мощност и следиш температурата. Трябва да се внимава с тези самоделки да не се предизвика пожар.

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Извинявам се, че се намесвам.

    Сушилнята за прашец е идеален декристализатор.
    Можеш да си го направиш с двойно предназначение.

    Просто идея!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •