Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 120
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Не ми се вярва да имаш 15 000 лв. разходи за 100 кошер.
    Радо, то ставаше на въпрос дали след приспадане на разходите падам под годишната заплата на пчеларите на Матеев. Думата "загуба" беше използвана в този смисъл. Естествено, че разходите ми не са 15 000. То това за разходите по един пчелин е за отделна тема, която предполагам също ще стане интересна.
    Винаги може по-добре.

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    [QUOTE=m_pchelari;53939]Радо, то ставаше на въпрос дали след приспадане на разходите падам под годишната заплата на пчеларите на Матеев. Думата "загуба" беше използвана в този смисъл./QUOTE]
    Как очакваш такава заплата като на неговите пчелари се падат да обслужват повече от 100 кошера, ако използваш своя максимум в това отношение и обслужваш 150-200-250 кошера тогава може и да очакваш голяма заплата.При 100 кошера трябва подвижно или много богат район с няколко паши за да успееш да постигнеш добри резултати с малък труд, защото 100 кошера за 1 пчелар не е кой знае какво.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    100 кошера наистина не са кои знае какво,но като приходи от тях човек може да върже двата края и да му остане някаква скромна сума за настрана.Друг е въпросът ако се случи нулева година,какво прави тогава.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    100 кошера наистина не са кои знае какво,но като приходи от тях човек може да върже двата края и да му остане някаква скромна сума за настрана.Друг е въпросът ако се случи нулева година,какво прави тогава.
    Личното ми мнение е, че за добрия пчелар (какъвто аз все още не мога да се нарека), нулева година няма. Освен ако не му се натресе някаква страшна болест...
    Да чукаме на дърво...


    По повод на цената на труда. Имам въпрос към тези които го оценяват примерно на 5лв/час. Кога трудът струва 1-5-10лв (сумата е произволна)?
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    Аз ако имам 100 кошера, няма да си помисля да работя за някого, защото ако работя за него за 800-1000лв месечно примерно, той така ще ми уплътни раб.време през тия 12 месеца, че още на втория месец ще избягам и ще си отида на моя пчелин, освен това човек разполага сам с времето си, ако си е сам началник, в пчеларството има 3 макс.4 месеца усилена работа, през останалото време по-полечка, 100 кошера могат да докарват доста добри доходи мисля

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Илиев Виж публикацията
    Аз ако имам 100 кошера, няма да си помисля да работя за някого, защото ако работя за него за 800-1000лв месечно примерно, той така ще ми уплътни раб.време през тия 12 месеца, че още на втория месец ще избягам и ще си отида на моя пчелин, освен това човек разполага сам с времето си, ако си е сам началник, в пчеларството има 3 макс.4 месеца усилена работа, през останалото време по-полечка, 100 кошера могат да докарват доста добри доходи мисля
    Ако работиш за 800-1000 лв. на месец през цялата година и те осигуряват на тези пари изобщо не се занимавай с 100 кошера.Е ако не ти се работи по 8 часа на ден 5 дена в седмицата тогава е друга работата.

  7. #37
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    ... По повод на цената на труда. Имам въпрос към тези които го оценяват примерно на 5лв/час. Кога трудът струва 1-5-10лв (сумата е произволна)? ...
    Всеки сам си оценява цената на собствения си труд, като се опитва да бъде максимално реалистичен и честен пред себе си. Например ако в момента работи някъде като наемен работник, дели заплатата си на броя на часовете в месеца, и така получава за колко лева на час си продава труда. Това е едната алтернатива. Другата е да се възползва от цитираните от мене цифри - 4 или 5 лева на час. Логиката е че, в момента в България всеки един човек сравнително лесно може да си намери някаква работа за 4 лева на час. А ако е кадърен и има и компютърна грамотност (хората във форума имат), може да си намери и за 5 лева. Тези две цифри към днешна дата могат да се приемат като абсолютен минимум.

    Логиката за използване на тези цифри е следната:
    1. След като за всеки има сигурна алтернатива от 4 лева на час, не си струва да се занимава с пчеларство, ако не може да постигне същата цена на вложения труд.
    2. Ако все пак цената на вложения в пчеларството труд е по-нисък от базовата алтернатива (4 или 5 лева), то тогава пчеларя има пред себе си една от следните възможности:
    - Подобрява си пчеларската технология в посока по-малко вложен труд
    - Подобрява си пчеларската технология в посока по-много приходи при същия труд
    - Признава пред себе си, че пчеларството за него е хоби (развлечение) и гледа да го ограничи само в почивните дни, а в работните работи някъде за по-много пари
    - Отказва се от пчеларството и отива да работи някъде за 4 (5) лева
    3. След като човек всяка една година си смята цената на собствения труд, по нарастването или намаляването на цифрата може да следи доколо успешни за него са новите пчеларски технологии, които се опитва да прилага. Това важи само за ученолюбивите пчелари, търсещи начин за подобряване на технологията си.
    4. Целта на всеки един пчелар, който се самоопределя като бизнесмен, е непрекъснато да търси начини да повишава цената на собствения си труд. Тоест да се опита да го продава за 5, 6, 10, 20 и нагоре лева на час. Дели се годишната печалба на вложеното време за нейното постигане, и това е цената на труда на един бизнесмен.

    Цената на личния труд на Бил Гейтс и Уорън Бъфет е някъде около 5 милиона долара на час - смятал съм го. Ха-ха .... това число би могло да се приеме като максималната горна граница, която един човек е в състояние да постигне.

  8. #38
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Преди време бях трьгнал да робувам на бройката, но сега имам други интереси. Тьрся здрави семейства и увеличаване на добива от кошер. Ако можех да настигна онзи колега за когото говорят, че вадил по 100 кг. ще е добре за начало

    Имам познати дето вадят по 3 тона от 300 кошера и се скапват от работа. Вадят меда януари на печка щото не смогват лятото.
    Винаги може по-добре.

  9. #39
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    При нас тук по-скоро е 3-3,50 лв. на час при минимално заплащане на час за 2015 - 2,20 лв.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  10. #40
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Имам познати дето вадят по 3 тона от 300 кошера и се скапват от работа. Вадят меда януари на печка щото не смогват лятото.

    това е някаква шега предполагам
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

 

 
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •