Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 26 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 255
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз пък мисля че в края на краищата спор няма, просто има различна гледна точка на едно и също нещо. От постовете през последите дни излиза най-малкото че има пазар за биологични основи.
    Лично аз не бих препоръчал на някого да си прави сам основите със ръчна преса, освен ако финасовия резултат не е критерий. Ако човек си даде восъка да му направят основи от неговия си восък, и ако пожелае да вземе същото количество основи като при ръчната преса за килограм, икономията на восък ще му плати разходите по изработката им.
    Нещо не разбирам къде ще се изгуби восъка при отливането с ръчна преса?Това което не стане от една серия основи отива за претапяне за следващата.Дори да остане част от восъка неупотребена при едната серия отливания , то остатъка се прибира и остава за по-късно.Технологично восъкът не се изпарява и не изтича в мивката.Ако основите излизат по-дебели , та нали има и "тежки" основи.Дори и да са по-дебели восъкът не се губи, а остава в кошера и кръговратът продължава.Какво и къде се губи?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #42
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    всъщност се губи - според вида на восъка до 10 % процента
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    всъщност се губи - според вида на восъка до 10 % процента
    Конкретизирай , ако обичаш.Изпарява ли се? Изтича ли? Къде отива?Чисто физически какво се случва с восъка?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #44
    Наблюдател
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    13

    Wink силиконова преса

    https://www.youtube.com/watch?v=ge2ECLit3-w Колко основи направи за 2м.30сек....?

  5. #45
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Ето един клип как се правят основи, а важното в него е че се теглят накрая.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    И в двете технологии се ползва вода за отлепване.Никой не суши преди да мери и си купуваме и водичка.Колко % е водата? И колко струва? Май е най-скъпата вода?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #47
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ice_1963 Виж публикацията
    https://www.youtube.com/watch?v=ge2ECLit3-w Колко основи направи за 2м.30сек....?
    Пресата е с водно охлаждане. Такава преса ще струва доста повече от 600 лв.

  8. #48
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    И в двете технологии се ползва вода за отлепване.Никой не суши преди да мери и си купуваме и водичка.Колко % е водата? И колко струва? Май е най-скъпата вода?
    Не само вода, но в нея има и сапунен разтвор, за да не залепват основите за валяка. Аз лично използвам Perwoll, защото така ми е казано, че е технологията. Една капачка Perwoll (около 20 g) стига за 5-6 хиляди основи. И аз лично оставям основите една нощ да изсъхнат, преди да ги сложа в кашоните. Освен това на дъното на кашона слагам една плоча от фазер, за да не се кривят основите от ръбовете на кашона. И последно - аз съм си направил кашоните да събират по 50 основи, а не по 100.

  9. #49
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ice_1963 Виж публикацията
    https://www.youtube.com/watch?v=ge2ECLit3-w Колко основи направи за 2м.30сек....?
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Пресата е с водно охлаждане. Такава преса ще струва доста повече от 600 лв.
    Като гледам точно тази преса от клипа, е доста сходна с пресата на Георги Вавов от Сливен, която до преди няколко години, той лично продаваше за около 400лева, с изходи за водно охлаждане, трябва ти само някаква помпичка и охладителен съд да си приспособиш, един познат си е направил точно такова циркулиращо охлаждане и е "набарал" точната температура на восъка 80-85градуса, а на водата - 20градуса и постига доста висока производителност.

    http://www.sliven.net/web/gvavov/index.php?see=home

  10. #50
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Преди повече от година се опитах да си купя такава преса от тази на клипа. Цената вече беше 600 лева (затова и казвам толкова), но нямаше налични. А за сроковете да ми я направи получих отговор от типа "Ами хък мък, то такова, разбираш ли ...". И с това приключи моя мерак за такава преса. Повече не съм го и търсил.

    Освен това засичах и минутите за направа на восъчна основа от неговия клип, както и направих изчисления за загубеното време. Тези изчисления се оказаха много кофти. Вече не си спомням, но цената на загубеното време за една основа се оказа много голяма.

 

 
Страница 5 от 26 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •