Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 26 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 255
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от dackov Виж публикацията
    Представител за България на Украйнските валове за восъчни основи www.avv-100.com.ua е Петко Пенчев Сливен http://petko.penchev.info/ . Аз преди две години мойте валове ги закупих от него на изложението в Плевен.
    Звънях му.Каза,че цената е около 1300лв,но в момента в Украйна имат проблеми и не вдигат телефоните.Може би до изложението да има,но цената си е дебела и няма избиване.

  2. #22
    Наблюдател
    Регистриран
    12.10.2010
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Звънях му.Каза,че цената е около 1300лв,но в момента в Украйна имат проблеми и не вдигат телефоните.Може би до изложението да има,но цената си е дебела и няма избиване.
    Явно не сте обърнали внимание, но валовете имат разлика http://www.avv-100.com.ua/katalog/Val_cy/ Цена 570 USD отговор на мое запитване преди 2 години. За мен цена от 1300 лева за тези валове е напълно реална даже идеална.
    http://www.delovoska.narod.ru/index3.html
    Това е страницата на производителя на валовете от 13500 рубли. На мен преди време ми беше предложил вариянти за покупка и доставка.

  3. #23
    Потребител
    Регистриран
    20.09.2011
    Мнения
    80
    Тия балове за 13500 са с пластмасово покритие.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    А колко трябва да струва според теб един такъв гравьор за восъчни основи ?
    Не мога да се ангажирам с ценови анализи на производства,от които нищо не разбирам.Но след като се оправдах с това,впредвид цената на алуминий и стомана,процеса им на отливане плюс 4 бр. лагера-около 300 лв.Проблема за мен е единствено изработката/отливката/ на самите валци и тяхното правилно съосие.Ето на господата,разбиращи от бизнес,например г-н Матеев, идея за инвестиция.Вярно е,че не всеки е пчелар,но всеки пчелар ще си я купи поради независимостта си от производителите на основи и работата със собствен качествен восък.Много по-лесно е,като ти потрябва основа на пчелина,да си я врътнеш на място.

  5. #25
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз не знам защо толкова се палите по тази машина с валяците. Та тя е само част от технологията. Има нужда и от друга машина, която да прави восъка ви на плоска лента. Също така имате нужда и от специални казани с терморегулатори за топенето на восъка. Знаете ли какви пари струва всичко това?

    Също и за технологията - за да направите восъка пластичен (а не трошлив както си е чистия восък) ще се наложи да се слага нещо в него, което аз не го знам. А вие знаете ли го?

    И последно труда - има ли си някой представа колко труд ще отиде в една основа? Разтрошаване, нагряване, първо леене, обрязване, валцоване, второ странично обрязване, рязане на размер по дължина и т.н и т.н.

    Всичко това ще изисква много оборудване, познаване на технологията и много-много ръчен труд. И накрая като теглите чертата да не се окаже, че пак сте се прекарали спрямо алтернативата да дадете на някого 12-13 стотинки на основа и той да ви я направи както трябва без да се главоболите?

    Ако наистина си мислите, че ще ви излезе по-евтино от тези 13 стотинки, жестоко се лъжете. Ако вложите само 1 минута труд на основа (а вие ще вложите много повече), то това автоматично означава, че жестоко сте се прекарали. Посмятайте малко на база 5 лева на час, и ще се убедите сами.

  6. #26
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    ето и едно друго решение ако има някой които държи сам да си прави основите и иска да инвестира

    http://www.rietsche.de/index.php/en/...olling-machine
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако един пчелар иска наистина да прави ЕФЕКТИВНО и ПЕЧЕЛИВШО ПЧЕЛАРСТВО, трябва да си концентрира усилията в тези насоки, в които ще има най-голям икономически ефект. Прави се по следния начин:

    На един лист хартия се разписват всички разходи на пари, които се правят през годината за един кошер. След това се сортират в намаляващ ред, и се започва да се мисли и работи за подобряването само на първите три-четири пера, които вероятно ще включват над 80% от всички разходи. Това е съгласно принципа на Парето, който гласи че с 20% от усилията се постига 80% от резултата.

    Същото важи и за вложеното време в пчеларстването. Разбива се на операции, и след това тези операции се подреждат в намаляващ ред по консумираното от тях време. И след това се мисли за усъвършенствуването само на първите три-четири операции от списъка. Вероятно те ще съставляват над 80% от общото време и всяко едно дребно подобрение може да доведе до ЗНАЧИТЕЛНА ИКОНОМИЯ НА ОБЩОТО ВРЕМЕ.

    Опитите да се икономисва от нещо, струващо само 13 стотинки, и намиращо се на дъното на класацията, няма как да се класифицира по друг начин, освен като ПИЛЕЕНЕ НА РЕСУРСИ с нулев или дори с отрицателен икономически ефект. Или на по-прост език - докато си губите времето и енергията за икономията на едната стотинка, пропускате шанса да спечелите 100-те лева на кошер. И после се чудите защо някои хора постигат много повече от вас в този живот. Ами защото правилно разпределят времето и ресурсите си за действително важните неща, а не за дреболиите.

    Още веднъж за принципа на Парето:
    С 20% от парите, усилията, енергията, вложения труд и т.н. обикновенно се постигат 80% от резултатите (произведена продукция, печалба и т.н.). Опитите човек да се занимава с дреболии ВИНАГИ ВОДЯТ ДО ПРОВАЛ !!! За съжаление много малко хора го осъзнават това, и после се чудят защо не им вървят нещата с живота и бизнеса.

  8. #28
    Автор
    Регистриран
    01.08.2014
    Мнения
    161
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз не знам защо толкова се палите по тази машина с валяците. Та тя е само част от технологията. Има нужда и от друга машина, която да прави восъка ви на плоска лента. Също така имате нужда и от специални казани с терморегулатори за топенето на восъка. Знаете ли какви пари струва всичко това?

    Също и за технологията - за да направите восъка пластичен (а не трошлив както си е чистия восък) ще се наложи да се слага нещо в него, което аз не го знам. А вие знаете ли го?

    И последно труда - има ли си някой представа колко труд ще отиде в една основа? Разтрошаване, нагряване, първо леене, обрязване, валцоване, второ странично обрязване, рязане на размер по дължина и т.н и т.н.

    Всичко това ще изисква много оборудване, познаване на технологията и много-много ръчен труд. И накрая като теглите чертата да не се окаже, че пак сте се прекарали спрямо алтернативата да дадете на някого 12-13 стотинки на основа и той да ви я направи както трябва без да се главоболите?

    Ако наистина си мислите, че ще ви излезе по-евтино от тези 13 стотинки, жестоко се лъжете. Ако вложите само 1 минута труд на основа (а вие ще вложите много повече), то това автоматично означава, че жестоко сте се прекарали. Посмятайте малко на база 5 лева на час, и ще се убедите сами.
    Дезинфекцията на восъка може да се извърши в тенджера под налягане,за да развие 120 градуса.Това еднократно след приключване на сезона.Крайния потребител може ли да е сигурен,че производителите са го свършили?Отливката на предварителната заготовка може да стане след дезинфекцията в иноксова тавичка примерно,сгъната по зададен размер според машината,нивелирана разбира се.Тези заготовки всеки може да си ги приготви през свободното си време,зимния сезон например.А когато ти потрябва основа и си я врътнеш на вала,изрязва се за секунди чрез дъсчица по размер и с дръжка-има клипчета в чичко гугъл.Лично за мен,подобно занимание е удоволствие,което обезсмисля сметките за печалба от това.И собствения чист дезинфекциран восък най-вече,добит в подходящия момент.Защото ти например,ако ми ги правиш на ишлеме,ако дойда от София и се върна,къде ще ми излезе сметката,особено при твоите сметки за транспорт,хотел,храна,фирм ни счетоводства и амортизации на автомобила?Между другото,ако във форума има колега с познания в леярството,ще бъде добре да изкаже мнение-колко би струвало отливане на алуминиевите валове,което е трудното.

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Незнам къде в ръчната преса за основи се намират валовете?
    Няма да е лошо някой да напише нещо и по темата.Например, какъв силикон се използва?Дву компонентен с последваща термо обработка?Специален за корабни модели?Каква марка е силикона и каква цена има? Къде се намира?
    А за валовете, мераклиите с бизнес усет могат да си ги доставят и от Русия.Цената на рублата е достатъчно изгодна.А и недостигът на валута в Русия прави доста сговорчиви партньорите.
    (Модераторът може да затрие първата или втората част , зависи коя счете за не по темата.)
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от сашо 38 Виж публикацията
    Дезинфекцията на восъка може да се извърши в тенджера под налягане,за да развие 120 градуса.Това еднократно след приключване на сезона.Крайния потребител може ли да е сигурен,че производителите са го свършили?Отливката на предварителната заготовка може да стане след дезинфекцията в иноксова тавичка примерно,сгъната по зададен размер според машината,нивелирана разбира се.Тези заготовки всеки може да си ги приготви през свободното си време,зимния сезон например.А когато ти потрябва основа и си я врътнеш на вала,изрязва се за секунди чрез дъсчица по размер и с дръжка-има клипчета в чичко гугъл.Лично за мен,подобно занимание е удоволствие,което обезсмисля сметките за печалба от това.И собствения чист дезинфекциран восък най-вече,добит в подходящия момент.Защото ти например,ако ми ги правиш на ишлеме,ако дойда от София и се върна,къде ще ми излезе сметката,особено при твоите сметки за транспорт, хотел, храна, фирмени счетоводства и амортизации на автомобила?Между другото,ако във форума има колега с познания в леярството,ще бъде добре да изкаже мнение-колко би струвало отливане на алуминиевите валове,което е трудното.
    Вероятно си прав за себе си, но цялото твое разсъждение се базира на твоята убеденост, че личното ти време струва нула лева на час. Аз обаче разсъждавам така - моето лично време е най-ценния ресурс, с който разполагам. То безвъзвратно отлита и няма как да се закупи с пари. При това положение е редно това време да се използва колкото се може по-ефективно, за да получа по-голям резултат. Всеки един час, в който се занимавам с дреболии, е ПРОПИЛЯН ЧАС от малкото на брой часове, дадени ни в този живот от Господ. И ако пропилените часове станат много на брой, като цяло се получава цял един ПРОПИЛЯН ЖИВОТ.

 

 
Страница 3 от 26 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •