Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 16 от общо 16
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Пчелите живеят най-кратко когато гледат пило, съответно когато топлят най-много. Наскоро ми хрумна, че всъщност краткия им живот се дължи по-скоро на това, че се амортизират от топлене на пилото а не от неговото хранене както се смята. Тази статия донякъде води в тази насока.
    Миналата зима например след високите температури смъртността беше почти нулева. Иззимуваха дори 3 рамкови отводки.
    Според мен по отношение на добива по-значително влияние оказва способността за проветрение а не количеството пчели. Повече пчели натъпкани в единица обем водят до по-голяма гъстота и по-ниска способност за вентилация в този обем.
    Винаги може по-добре.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Таблицата е същата ,явно е от Фарар.Надявам се, че вече е ясно на колегите.

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Ето цялата глава по темата от книгата на Фарар "Продуктивно пчеларство", издадена на български от Котларски през 2010. Всъщност не съм сигурен дали книгата е едно към едно с тази на Фарар или българското издание е съкратено/осъкатено - текстът ми се струва доста постен и фрагментиран за сметка на шареното оформление, което допълнително затруднява четенето. Може пък и превода да е некачествен. Като цяло книгата се чете трудно.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри 1.JPG‎   2.JPG‎   3.JPG‎  

  4. #14
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Малките семейства отглеждат повече пило на пчела. Големите събират повече мед на пчела. Приоритета на малките семейства е прашец, а на големите нектар.
    Малките семейства търтеи не гледат(правят). Недохранените ларви имат по-кратък живот, правят същия брой полети на ден, но пренасят по-малко нектар.
    Големите семейства отглеждат по-здрави пчели, младите им излизат от кошера по-късно и имат по-дълъг живот като събирачи.
    Пчелите отглеждани в слаби семейства има по-кратък живот, но само за един цикъл.
    Зимните пчели се запазват като кърмачки и процеса на остаряване спира, но започнат ли да отглеждат пило, то жлезите им атрофират и процеса на остаряване започва отново.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    ето едно клипче по въпроса https://www.youtube.com/watch?v=392K...yer_detailpage

  6. #16

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •