Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 11
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    09.11.2010
    Мнения
    33

    РАЗЛИКА МЕЖДУ НОВ И СТАР КОШЕР

    Въпроса ми е следния,има ли отражение в развитието или в добива на пчелното семейство от това дали кошера е нов или стар.Не става въпрос за заразен или раскован кошер пълен с мухъл а все едно едно и също семейство в стар и в нов кошер?Питам защото кошерите са ми стари и семействата са ми много добри, та ако подновя кошерите ,ще се подобри ли нещо,добив или друго освен че няма всяка година да ги приковавм?Естествено всеки пчелар иска чисто нови (прекрасна гледка)но уви..... Надявам се да сте ме разбрали правилно.

  2. #2
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Освен ако не натичат и не влиза влага и не се създава мухъл, пчелите едва ли ги е грижа за външния вид на кошера. Кошера не прави мед, и със златен обков да е и в такъв със въртящи се рамки да ги сложиш, добива няма да се покачи ако семейството не го бива.
    Стига да има достатъчно обем, не виждам причина да го сменяш. В Бъкфасткия манастир най-новите кошери са чак от 1930 г. За съжаление от липса на подръжка в последните 10-ина и повече години, някои от тях са в окаяно състояние.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Май темата се изсчерпа... :D
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Абцолютно! Хубаво е когато авторитет се намеси навреме, макар и за дреболия.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    Пролетта,лятото,дори и зимата не е толкова важно дали кошера има някакви цепки и пролуки,но към края на лятото, есента след пашата положението е съвсем друго,риска от нападение на по-слаби семейства се увеличава и ако кошера не е добре прогонен,ако има пролуки през които може да мине пчела вероятноста да бъде ограбена е значителна,особенно като подхранваш.Но като гледам новите кошери на пазара са по-зле от старите.Само след един сезон на полето така се разсъхват,че не пчела а котка ще влезе.Съвета ми е ,като даваш пари да търсиш качество,кошери от сух материял и без чепове на важни места.

  6. #6
    Потребител
    Регистриран
    20.04.2012
    Мнения
    55
    Според мен ще е добре да ги сложиш в нови,но с добре спазени размери,защото
    аконе са спазени добре размерите,ще са по зле отколкото в старите.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    13.12.2012
    Мнения
    86
    И още нещо,ако си на подвижно новите са за предпочитане защото по-безопасно е,не само за теб,но и за околните.Аз лично се притеснявам когато минавам през селото с платформите,особенно където е по-светло.Всички кошери по ремъркетата са ми нови,като поостареят ги оставям на стационарния пчелин и си правя нови.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Колеги най-добре е да имате по два-три резервни сандъка.Може да ги ползвате като прехвърляте в тях семействата на които сандъците са за ремонт,както и за настаняване на уловени рояци.Така ще имате време сандъците които се нуждаят от ремонтно-възстановителни да бъдат приведени в прилично състояние и всичките ви сандъци да имат добро състояние и външен вид.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    950
    Цитат Първоначално публикувано от freddie46 Виж публикацията
    Колеги най-добре е да имате по два-три резервни сандъка.Може да ги ползвате като прехвърляте в тях семействата на които сандъците са за ремонт,както и за настаняване на уловени рояци.Така ще имате време сандъците които се нуждаят от ремонтно-възстановителни да бъдат приведени в прилично състояние и всичките ви сандъци да имат добро състояние и външен вид.
    Два-три резервни, когато населените са 2-3-5. Най-доброто съотношение резервни:действащи е = 1:1.
    Working....

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Колега,твоето предложение е много приемливо, но има хора които имат по250-300 та дори и по повече кошери.Затова е необходимо всеки да си прецени сам колко резервни сандъка да има в зависимост от големината на пчелина.Аз само дадох пример как може да се действа за да може сандъците ни да са в добро състояние.Надявам се до си ме разбрал правилно.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •