Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 15 от общо 15
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    18.11.2010
    Мнения
    111
    1.Кои кошери са за предпочитане с первази на корпусите или без такива.
    2.Какви трябва да са отворите на прелките на лангстрот-рут корпусите кръгли или правоъгълни.
    3.Какви да са прилетните дъски на прелките дървени на панти и с райбер или не са необходими такива, а само капаче от тези кръглите пластмасови, които се въртят и затварят прелката.
    4.Какво трябва да е дъното изцяло мрежесто или не, дълбоко дъно или друго.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Моето мнение на тези въпроси е:
    1.Без первази
    2.Кръгли-25мм
    3.Кръглите,пластмасови с 3-те позиции
    4.Плитко,с мрежест отвор в предния край на дъното

  3. #13
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Цитат Първоначално публикувано от buci59
    Моето мнение на тези въпроси е:
    1.Без первази
    2.Кръгли-25мм
    3.Кръглите,пластмасови с 3-те позиции
    4.Плитко,с мрежест отвор в предния край на дъното
    Съгласен съм,с едно изключение:дъното трябва да е изцяло с мрежа,която не се затваря целогодишно!(правя уточнение,че става въпрос за ЛР и задължително зимуване на поне 2-ва корпуса)
    Преди 4-5 дни слагах лентите и установих,че най-много пило имат точно тези кошери(около 32-35бр.,като между тях има и 4-ри,които са с френско дъно ХАПИКЕР.)Най зле бяха тези с плътно(без отвори) дъно(4бр.)Тази закономерност съм я забелязал от няколко години и затова гледам да махна всички дъна без или с малки отвори.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    При мен половината кошери са ми с 1/3 от дъното с мрежест отвор в предната част, другата половина са с кръгъл отвор в средата на дъното. Не съм ги затварял зимата и сега са отворени. Не забелязвам разлика в пилото. Семействата не са ми от най- силните. Може би има значение силата на семействата, климатичните условия и разположението на пчелина, дали е слънчево и дали е заветно мястото.

  5. #15
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Да правилно,така е редно - грешката е моя,защото просто ми е нетипично да питам кажете какви кошери да си взема,без да знам и да съм се интересувал по-подробно.Така съм и при моторите - все се чудех на хора,как влизат във форумите и казват "искам пистов мотор кажете ми какъв да си взема,600цц,1000цц или по-добре 750цц,сузуки ли да е или хонда,ама и кавазаки харесвам,но не отказвам на Р1" ...... примери много,грешката е в моето мислене,извинявам се,да не разводнявам темата.

    За ЛР кошери съвет не мога да дам - за дъното съдейки от това,което съм прочел,но без опит от собствена практика и моята препоръка е плитко/нормално дъно със цяла мрежа.

    Первазите и според мен можеш да си ги спестиш.

    п.п.но по принцип тя темата е почната от друг участник - na4inaesht ... както и да е

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •