Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 24 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 235
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Матеев, поздрави за поста! Рости, тази година единия ми пчелин, беше само отводки, на 4-5 рамки ДБ. Храна около 6кг, от февруари около 15-то число, тесто до 1 април след което тесто и сироп, до цъвтежа на акацията. Като от средата на март тестото беше по два кг. Взех 1 магазин и направих по две отводки от кошер. Като нямаха никакви изградени магазинни пити, плодникови февруари 4-5 бр. Като се има в предвид дъждовете които валяха, смятам че меда ще ше да е доста повече!

  2. #22
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Да, 5 кг са достатъчни, но ако са разположени по перфектен начин, щото ако не са, може и при 10 кг пчелите да загинат от глад.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Вълчан поздрави за успеха, но тази година не беше показателна. Просто нямаше зима и много от рано се възпроизведоха първите пчели, а и смъртността беше почти нулева.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Да, точно така е.Всяка година е различна и затова според мен , пчеларството не е точна наука.За запасите - народа е казал : за да стигне ,трябва да остане.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    За запасите: Някой замислялли си е, колко мед събира един рой и колко пити изгражда. След като излезне и се захване за; клон, хралупа, тръвна и т.н. Как оцелява, до пролет и се развива, като няма кой да му налива сироп, меси "погачи". Не казвам че ще има голям добив на мед, но оцелява!

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Когато в пчеларството се говори за някакви познания или за някакви цифри, обикновенно се има предвид МАСОВИЯ СЛУЧАЙ, а не положителните или отрицателните крайности. Например ако се изкаже твърдение че ХОРАТА ЖИВЕЯТ 65 ГОДИНИ, то това твърдение е ВЯРНО за масовия случай, но всички знаят, че има някакво малко количество столетници, или пък такива, които умират още в детските години.

    Почти всяко едно събитие/явление има НОРМАЛНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ, което представлява камбановидна крива. В двата края на кривата са отрицателните или положителните крайности, а в центъра е концентриран МАСОВИЯ СЛУЧАЙ. Той се смята със средноквадратични отклонения и си има доверителни интервали, но това вече са подробности. Важното е да знаете, че около 90-95% от всички стойности/събития са концентрирани в централната част, и центъра на тези 90% се приема за МАСОВ СЛУЧАЙ и неговата стойност (числото на центъра) се цитира в разговорната реч като СТОЙНОСТ на информацията.

    Например:
    - Хората живеят 65 години
    - Пчелите живеят 36 дена
    - Една пчела се нуждае от 4 милиграма захар на ден, за да живее
    - През декември пчелното семейство изяда 1 килограм мед
    - Пчелата-работничка събира мед в зона от 3 километра
    - И т.н и т.н.....

    Всяко едно число от цитираните твърдения трябва да се разглежда през призмата на НОРМАЛНОТО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ, което означава че всъщност това число представлява цяла ЗОНА от числа ОТ....ДО, и тази зона включва 90% от случаите, но има и малък процент крайности, различаващи се от основното число 10 или дори 100 пъти.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Много академично изложено.Не е за моя мозък.Не съм виждал на живо как оцелява див рой.Аз лично се стремя не само да оцелеят семействата ми , а и да се развият добре .Доброто развитие знате какво дава.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Така е, но незнанието на някои числа (или пренебрегването им) може да накара пчеларя ДА СЕ ПРЕСТАРАЕ или точно обратното - ДА НЕ ПРЕДПРИЕМЕ необходимите мерки. Например ако на 27 март семейството е на 4 междурамия с пчели и 2 пити с пило, запълнени на 60% - това добре ли е или зле? Да подхранваме ли или не, при положение че искаме към 6-ти май семейството да е достигнало до 60 000 пчели (два пълни с пчели рутови корпуси)?

    Точно тази математика не ми дава мира ден и нощ. На мене ми се иска да КОНТРОЛИРАМ НЕЩАТА, а не да се оставям превратностите на съдбата да ме подхвърлят насам-натам. Ясно осъзнавам, че повечето пчелари подхождат СУБЕКТИВНО по тези въпроси (чешат се зад врата и гледат в тавана). На мене обаче ми се иска да имам един малко по-точен критерий, за да знам какво да правя. Нещо, което да мога да го премеря (тегло на кошера, междурамия с пчели, площ на пилото и т.н.), и после на база на премереното и една-две прости сметки да взема вярното решение.

    По подобен проблем работим и в момента с Дамян. Въпросът е "На коя дата да започна подхранването, щото в еди-коя си паша (рапица, акация) да вляза със силни, но нероили се семейства?". Гледаме данните с минимални и максимални температури през месеците февруари и март за последните 7-8 години и се чешем зад врата, мъчейки се да намерим някаква логика или зависимост.

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Вълчан Виж публикацията
    За запасите: Някой замислялли си е, колко мед събира един рой и колко пити изгражда. След като излезне и се захване за; клон, хралупа, тръвна и т.н. Как оцелява, до пролет и се развива, като няма кой да му налива сироп, меси "погачи". Не казвам че ще има голям добив на мед, но оцелява!
    А някой замислял ли се е колко от тия роеве оцеляват, някой изземва ли им меда в края на лятото, провеждал ли е някой наблюдения с какви запаси зимуват... ?

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Когато в пчеларството се говори за някакви познания или за някакви цифри, обикновенно се има предвид МАСОВИЯ СЛУЧАЙ, а не положителните или отрицателните крайности.
    Точно така, едно повратно застудяване в края на януари и масовият случай ще е гибел на семействата.
    Извинявайте, Г-н Матеев, но свеждайки пчелната колония до един математически модел си е чисто профанизиране на въпроса. В кошера има не само математика и електроника, а има също така биология, екология, етология...
    Какво казват Вашите математически уравнения по въпроса за разпределението на тези 5 кг мед - по колко кг се падат на една пита... да кажем, в един двукорпусен 10-рамков ЛР кошер?
    Междувременно, започва да ми убягва целта на Вашата октомврийска офанзива по запасяване на семействата с храна? Може би е било, за да се избегнат тези евентуални 2-10% загуби (съгласно Вашия модел), или пък заради пролетното развитие?
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не - просто исках да съм сигурен, че семействата ще изкарат до първи март без моя намеса. Така икономисвам новогодишното подхранване със скъпи питки с цена 3-4 лева килото и го заменям със сироп с цена 1.20. Също така икономисвам зимния труд при тежки метеорологични условия, както и транспортните разходи. Сумарната икономия е около 20 лева на семейство, което е огромна сума предвид броя на семействата ми. Разходите за заплати на пчеларите пак ще си текат, но срещу тях ще получа по-полезни неща - рамки, основи, нови корпуси, нуклеуси, оплодни сандъчета и т.н.

    За съжаление всичко е въпрос на математика, колкото и да не ви се иска да го признаете този факт.......
    Използването на математика позволява вземането на ПРАВИЛНИ РЕШЕНИЯ, защото различните алтернативи си имат различно ЦЕНОВО ИЗРАЖЕНИЕ, и избора на най-добрата от тях става лесно и бързо. Когато няма математика, има СУБЕКТИВИЗЪМ, а той често води до ЕМОЦИОНАЛНИ и НЕПРАВИЛНИ решения.

    Не съм против субективните решения, още повече че много пчелари ги използват в практиката си, но крайният резултат от всичко това ПАК Е МАТЕМАТИКА, и тя НЕЯВНО се проявява в СУМАТА ПАРИ, които остават в джоба на всеки един пчелар след продажбата на меда. И ако тази сума не му хареса, тогава какво трябва да направи този пчелар? Да започне да оплюва държавата, законите, изкупвачите или ланшния сняг? Това ли е верния път според тебе - винаги да си търсим виновник за собствените си грешки? Не е ли по-добре вместо това да започнем да си правим по-добре сметките, използвайки малко математика поне там, където е възможно?

 

 
Страница 3 от 24 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •