Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 63
  1. #1
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово

    Подхранване,кога и докога.

    Здравейте извинявам се за глупавия въпрос за повечето от вас може би,но за първа година ще се занимавам с пчели и сега ми предстои да взема отводки и знам,че трябва да ги подхранвам с захарен сироп,но докога трябва да продължи подхранването,докато се развият напълно ли,смисал докато изпълнят целият корпус с пчели и рамки,защото ме е страх да не блокирам така майката,като запълнят всичко с мед и тя няма къде да снася.Общо взето въпроса ми е от кога започва подхранването,и кога горе-долу приключва.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ще подхранваш с малки дози през ден или още по малки всеки ден. По мои наблюдения, на ден отводка от 6 ЛР рамки консумира без да натрупва сиропа около 100 грама, но така живее в лек недостиг така, че и трябва малко повече. Храненето се дели на стимулиращо и за запасяване. По време на главната паша спираш да храниш и после преценяваш как са запасите и си правиш така сметката, че до 01.09 да си дал толкова, че да си осигурил запасите за зимата. Ако главната паша е по-рано храниш подбудително до началото на август и после за запас , но пак до 01.09.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз мината година взех отводките на 20ти май на 5 рамки и ги храних до като не станаха на 15 рамки (изградиха по 10 основи).
    По време на слънчогледа изградиха по още 5 рамки и заредиха даже пре заредиха с запаси за зимата даже и мед вадих.
    Всичко зависи от пашата.
    От начало докато е слаба отводката храниш по малко защото по трудно го вдига след това може и по повече, но гледай да не блокираш майката.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2013
    Мнения
    83
    Добрият пчелар подхранва и през най усилената паша

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово
    Благодаря за бързите отговори,значи ще подхранвам с по-малки дози и по-продължително време,защото при мен пашата е малко по-късна понеже съм в планински район.Да се надявам да се справя и да не блокирам майката.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ако нямаш рапица,акация,липа на големи площи няма опасност от блокиране. Освен сироп ще ти е нужен и стартер.

  7. #7
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    79
    Пчеларски район
    Общ.Чепеларе с.Косово
    Нямам такава паша предимно планинска и ливадна е пашата при мен,приготвил съм си и стартовит,ще го смесвам със сиропа и на малки дози ще го давам,докато съм по-свободен сега и имам възможност да съм всеки ден на пчелина,а после на по-големи дози и през няколко дена.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Oсвен стартовит, който между впрочем е 4.5г.в пликче захар.За мен доста скьп продукт.Може да добавиш и мая за хляб, която, задьлжително е вряла 0.30ч. На литьр сироп 100-120г. Ефекта е поразителен.

  9. #9
    Автор
    Регистриран
    21.07.2013
    Мнения
    127
    Цитат Първоначално публикувано от argilov Виж публикацията
    Oсвен стартовит, който между впрочем е 4.5г.в пликче захар.За мен доста скьп продукт.Може да добавиш и мая за хляб, която, задьлжително е вряла 0.30ч. На литьр сироп 100-120г. Ефекта е поразителен.
    Я кажи това с маята как става,колко грама мая в колко вода трябва да ври,за да се сложи в сиропа?
    Благодаря предварително.

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.02.2014
    Мнения
    249
    Ako cиропа ще бьде 10л.примерно 120-130г.Размива се предварително в хладка вода маята, и трябва да ври 30минути поне ,за да убие дрождите.След това се смесва сьс сиропа. Добре е ,да се даде поне два три пьти през три пет дни.Успех.

 

 
Страница 1 от 7 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •