Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 98
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    09.10.2014
    Мнения
    17
    Пчеларски район
    гр.Пловдив
    Г-н Матеев.
    Преди няколко седмици и на мен ми мина през ума това с повдигането на кошерите но въпреки това ги отворих и погледнах.
    Допада ми идеята ви и мисля даже че е много добре че отворихте тази тема .
    Затова и аз ще подхвърля нещо което може да помогне ако някои реши да го направи.
    Примерно може да се закрепи за кантара пневматична възглавница подобна на тези с които пожарникарите повдигат одломкии или големи и тежки предмети като пускат във възглавницата въздух и я надуват и по този начин ще повдигате кошера без да е нужен втори човек а кантара ще го изтегли през това време после спадате възглавницата и вадите кантара,кадо го местите на следващия кошер .ще става бързо и лесно.

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Не си го представям как ще стане това с възглавницата може би защото в главата са ми моите кошери и моите стойки. Въпросът с повдигането всеки трябва да си го реши сам съобразно неговата лична конструкция кошери и стойки - при всеки са различни.

    Едно обаче вече е напълно ясно - кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ, за да може да се претегли с максималната точност на кантара. Дали претеглянето ще е с кантар, който се подпъхва отдолу или с висящ отгоре кантар - и в двата случая кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ. Следователно ако намерим лесен начин за повдигане, ще намерим и лесен начин за теглене.

    При мене вече измислих лесна и бърза технология за повдигане - използва се само един колан. Тази технология обаче изисква 2-ма или 3-ма човека. За да се свърши същата работа само от 1 човек вече ще са необходими някакви помощни средства. Някаква машина или съоръжение, което да е евтино и да се прави лесно. Като се замисли човек - нямаме много голям избор на технически решения. Или се ползва някаква количка-повдигач с монтиран на нея кантар, или се прави някаква подвижна стойка, която на ръка се мести над кошера, който трябва да се измери.

    Това с подвижната стойка ми се вижда най-лесно реализуемо. Аз си я преставям така:
    По магазините се продават различни сгъваеми разкрачващи се стълби с малка платформа в горния край. Вземат се две такива стълби с подходящата височина и се слагат от двете страни на кошера. На най-горната площадка на стълбите се слага някаква греда, която да минава над кошера. Може да е дървена или метална - прът, винкел, водопроводна тръба - абе има 1000 варианта. Важното е над кошера да има поставена здрава и корава греда, за която да се закачи висящият кантар. Нататък вече е лесно и всеки може да си развинти въображението. От долната страна на кантара например се слагат колани, които с някакви куки или по друг начин да захванат кошера отстрани и/или отдолу. Самото повдигане на кошера може да се измисли с някава тресчотка под кантара или с някаква мини-лебедка или дори с някакво ръчно приспособление за навиване на въже (както са направени кладенците). Варианти много - можем да ги обсъждаме по-нататък в темата.

    Ето линк с различни видове подходящи стълби - изборът е огромен и вариантите са много:
    http://www.krause-systems.bg/produkt...tep-stlbi.html

    Или се купува специализирана стълба, която да направи мост над кошера (модел MultiMatic), или две по-простосмъртни (Topoly XL) и между тях например една водопроводна тръба. Специално стълбите тип Topoly XL ги има в китайски вариант едва ли не във всеки един магазин за домашни потреби и цената им е буквално смешна.

  3. #33
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Не си го представям как ще стане това с възглавницата може би защото в главата са ми моите кошери и моите стойки. Въпросът с повдигането всеки трябва да си го реши сам съобразно неговата лична конструкция кошери и стойки - при всеки са различни.

    Едно обаче вече е напълно ясно - кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ, за да може да се претегли с максималната точност на кантара. Дали претеглянето ще е с кантар, който се подпъхва отдолу или с висящ отгоре кантар - и в двата случая кошера трябва да се ПОВДИГНЕ ЦЕЛИЯ. Следователно ако намерим лесен начин за повдигане, ще намерим и лесен начин за теглене.

    При мене вече измислих лесна и бърза технология за повдигане - използва се само един колан. Тази технология обаче изисква 2-ма или 3-ма човека. За да се свърши същата работа само от 1 човек вече ще са необходими някакви помощни средства. Някаква машина или съоръжение, което да е евтино и да се прави лесно. Като се замисли човек - нямаме много голям избор на технически решения. Или се ползва някаква количка-повдигач с монтиран на нея кантар, или се прави някаква подвижна стойка, която на ръка се мести над кошера, който трябва да се измери.

    Това с подвижната стойка ми се вижда най-лесно реализуемо. Аз си я преставям така:
    По магазините се продават различни сгъваеми разкрачващи се стълби с малка платформа в горния край. Вземат се две такива стълби с подходящата височина и се слагат от двете страни на кошера. На най-горната площадка на стълбите се слага някаква греда, която да минава над кошера. Може да е дървена или метална - прът, винкел, водопроводна тръба - абе има 1000 варианта. Важното е над кошера да има поставена здрава и корава греда, за която да се закачи висящият кантар. Нататък вече е лесно и всеки може да си развинти въображението. От долната страна на кантара например се слагат колани, които с някакви куки или по друг начин да захванат кошера отстрани и/или отдолу. Самото повдигане на кошера може да се измисли с някава тресчотка под кантара или с някаква мини-лебедка или дори с някакво ръчно приспособление за навиване на въже (както са направени кладенците). Варианти много - можем да ги обсъждаме по-нататък в темата.

    Ето линк с различни видове подходящи стълби - изборът е огромен и вариантите са много:
    http://www.krause-systems.bg/produkt...tep-stlbi.html

    Или се купува специализирана стълба, която да направи мост над кошера (модел MultiMatic), или две по-простосмъртни (Topoly XL) и между тях например една водопроводна тръба. Специално стълбите тип Topoly XL ги има в китайски вариант едва ли не във всеки един магазин за домашни потреби и цената им е буквално смешна.
    Взема се една най-обикновена трикрака стълба. На подпорният крак на определено разстояние, което опитно ще се установи се постава халка или нещо друго, на което ще се закачи кантарът. Стълбата се поставя над кошерът, посредством колани или въжета кошерът се закачва за кантара. Един единствен човек е достатъчен, за да дигне подпорният крак на стълбата докато кошерът увисне и да отчете показаниято на кантара. Или това е така нареченият лост от втори род.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  4. #34
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Забравих да кажа - човек не трябва под никаква форма да се докосва до кошера или до някой лост по време на измерването. Кантарите са много чувствителни и от дребните вибрации показанията им непрекъснато се променят с голяма скорост, шарейки в диапазона +/-200-300 грама. Ако искаме точно измерване с дискрета 10 или 20 грама трябва кошера да бъде оставен да виси на някаква греда поне 10-15 секунди, докато кантара се успокои.

    При мене висящата над кошера греда я държат двама човека, но това предизвиква непрекъснати малки клатения и показанията на кантара непрекъснато мърдат. Именно поради тази причина и аз мисля за някакви стойки, на които гредата да стои неподвижно.

    Повдигането на кошера също трябва да се осъществява от някакво устройство, което след повдигането да се остави неподвижно без да го докосва човек. Може да ви се струва смешно, но засега в главата ми се върти идеята за повдигащо устройство да използвам автомобилен крик. Малък е, лек е, преносим е, лесно се повдигат над 100 кг, осигурява необходимите 10 см повдигане и след това сам си държи позицията без да го докосва човек.

    http://el-instrumenti.bg/Крикове-Хид...ти-цени

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    През последния един час направих обстойно проучване на стълбите, които се предлагат на българския пазар. Търсех нещо със следните параметри:

    1. Стълбата да е една, която да обкрачва целия кошер, а не две стълби от двете страни + греда между тях
    2. Стълбата да е алуминиева, за да е лека и лесно да се носи от един човек
    3. Височината на стълбата трябва да може лесно и бързо да се регулира, защото има кошери с различна височина
    4. Височината на всеки един крак трябва също да може лесно и бързо да се регулира, за да може стълбата да ляга стабилно на всякакъв вид наклонен и/или неравен терен

    Въобще търсех идеалната и съвършенна стълба, защото от нейните качества пряко зависят загубените секунди за едно теглене. Колкото по-добра е стълбата, толкова по-малко секунди ще се губят, и с течение на времето инвестицията бързо-бързо ще се изплати. Та ето каква стълба намерих и вече я поръчах, като утре до обяд ще е при мене:

    http://www.nika.bg/teleskopichni-sty...hina-1-6m.html

    Ето и нейния проспект: http://www.nika.bg/attachment.php?id_attachment=642

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Ето една идея, която може да се доразработи, за да се вдига целия кошер, не само отделни корпуси.Застопоряването на земята може да става като пчеларя стъпи на някакви пети например(трябва да е по якичък ).
    Иначе тази идея е страхотна, както за повдигане на корпуси, с цел преглед или подпъхване на празен корпус, така и за претегляне на корпуси.
    http://www.youtube.com/watch?v=lC6zFBezEv4
    Търся майстор, който да изработи този повдигач !
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  7. #37
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Взема се един куб или една триъгълна призма. Те имат 12 или 9 ръба. Долните ръбове се премахват. Така става нещо като маса с три или четири крака. Нека нашия куб/призма е направен само от ръбове (примерно от винкел). Аз за краткост го наричам МАСА. Слага се МАСАТА над кошера да стъпи на земята. Ако кошера е на стойка, тогава цялата стойка трябва да остане под МАСАТА. Повдига се с лост стъпил (фиксиран) на единия горен ръб на МАСАТА. Кантара е фиксиран на лоста да не се плъзга. Това е лост от втори род. Като се вдигне на 20 см, се закача на нещо като чатал заварен за масата и стърчащ нагоре. В този момент човек не държи нищо. Ако лоста е дълъг 2 метра и кантара е на 50 см от единия край, то не е проблем да се теглят и кошери до 100 кг без проблем.

    Това е подобно на идеята на Тотевски, но се елиминират вибрациите. Може кантара да е закачен на чатала, а лоста да се закача на кантара. Тогава с кантар до 50 кг ще се тегли тежък кошер до 100 кг. Показанията се умножават по 2.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    12.01.2014
    Мнения
    180
    Пчеларски район
    Троянски Балкан
    Цитат Първоначално публикувано от nikola.vladov Виж публикацията
    Взема се един куб или една триъгълна призма. Те имат 12 или 9 ръба. Долните ръбове се премахват. Така става нещо като маса с три или четири крака. Нека нашия куб/призма е направен само от ръбове (примерно от винкел). Аз за краткост го наричам МАСА. Слага се МАСАТА над кошера да стъпи на земята. Ако кошера е на стойка, тогава цялата стойка трябва да остане под МАСАТА. Повдига се с лост стъпил (фиксиран) на единия горен ръб на МАСАТА. Кантара е фиксиран на лоста да не се плъзга. Това е лост от втори род. Като се вдигне на 20 см, се закача на нещо като чатал заварен за масата и стърчащ нагоре. В този момент човек не държи нищо. Ако лоста е дълъг 2 метра и кантара е на 50 см от единия край, то не е проблем да се теглят и кошери до 100 кг без проблем.

    Това е подобно на идеята на Тотевски, но се елиминират вибрациите. Може кантара да е закачен на чатала, а лоста да се закача на кантара. Тогава с кантар до 50 кг ще се тегли тежък кошер до 100 кг. Показанията се умножават по 2.
    Да, по този начин ще се елиминира държането на ръка и вибрациите по време на самото отчитане на кантара. Но основата задължително трябва да бъде от 3 крака, за да се избегне необходимостта от постоянното регулиране да краката. Защото както знаем 3 точки винаги лежат в една равнина, но 4 точки не винаги.
    Никога не знаеш колко скоро ще стане твърде късно.

  9. #39
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Продължавам да ровя из интернет вече не знам колко часа. Какво открих:

    1. На върха на стълбата може да се сложи един ПОЛИСПАСТ, като по този начин с 6 пъти по-малка сила пчеларя ще успява да повдига кошера.
    http://markita.net/makara-polispast-do-300kg.html

    2. Другата алтернатива е на върха на стълбата да се сложи една строителна макара. Например:
    http://www.tashev-galving.com/040+EM...BB%D0%BD%D0%B0
    http://www.tashev-galving.com/040+EM...BB%D0%BD%D0%B0

    След това въжето може да се дърпа:
    А) На ръка или пак с полиспаст
    Б) Посредством ръчна лебедка
    http://rudimpex.com/product/764/rach...ski-tseni.html
    http://store.emk-33.com/product/7519...bs-import.html
    В) Посредством електрическа лебедка, захранвана с 12V акумулатор
    http://vedour.com/bg/lebedki/lebedki...rice&order=ASC
    http://rudimpex.com/eлектрическа-леб...ка-и-АТВ

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Просто се кефя колко много хора се включиха в размишленията и колко много идеи за всяка ситуация. Аз за моите стойки си направих компилация която ми се вижда напълно реализируема.
    На автомобилния крик се заварява плоча на която да лежи кантара. Над нея се закрепва перманентно кантар за теглене на хора, на него се слагат пак две по-дълги греди илии тръби, които да обхващат дъното на кошера. Пъхаме крика под стойката и вдигайки кошера се самопретегля!
    Идеите за повдигане на кошера отдолу ми се виждат по-лесни за изпълнение.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      166
Размер:	25.5 KB
ID:	2268
    Винаги може по-добре.

 

 
Страница 4 от 10 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •