Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 10 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 98
  1. #51
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Даа тази идея е много по-добра от повдигането на кантара с крик. Остава някой специалист по механика да обясни кондиката с лостчето и веригата. Докарва ми на приципа на вилката на мотокарите или палетните колички.
    Може примерно ако следиш дневния приток на всички кошери веднага да определиш процентната сила на всеки кошер спрямо отличниците.
    "Кондиката" вероятно са два успоредни вала с ъс зъбни колела, които при завъртане избутват нагоре зъбната рейка на претеглящата платформа с датчиците. Може да се направи и с ексцентрици. "Нещото" от предишния клип повече ме заинтригува, с него може да се вземе теглото на отделните корпуси, а не само на целия кошер. И ако хранилката е изцяло в покрива - и нейното, заедно с покрива. Нещо такова:
    http://www.youtube.com/watch?v=LHhpWHRvKsI
    Този пост е редактиран от agro; 25.10.2014 в 14:38.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #52
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Може примерно ако следиш дневния приток на всички кошери веднага да определиш процентната сила на всеки кошер спрямо отличниците.
    Количеството събран нектар освен от бройката на пчелите в семейството, зависи и от способността всяка отделна пчела да носи средно по-голямо количество. Медодобива има много по-голяма пряка зависимост от второто, отколкото от първото ( т.е. в по-голяма степен ще можеш да определиш не силата на семейството, а способността му да трупа запаси)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #53
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Този метод също е доста интересен. https://www.youtube.com/watch?v=oyw4eBtJIjk

  4. #54
    Автор
    Регистриран
    31.01.2011
    Мнения
    112
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Керчев Виж публикацията
    Този метод също е доста интересен. https://www.youtube.com/watch?v=oyw4eBtJIjk
    В края има адрес за поръчки, някой ако се агажира да провери колко струва, можем да направим обща поръчка.

  5. #55
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Даа тази идея е много по-добра от повдигането на кантара с крик. Остава някой специалист по механика да обясни кондиката с лостчето и веригата. Докарва ми на приципа на вилката на мотокарите или палетните колички.
    Може примерно ако следиш дневния приток на всички кошери веднага да определиш процентната сила на всеки кошер спрямо отличниците.

    Ето един също лесен начин за тези които вече си купихме ръчните везни. Тази идея на клипа има потенциал, да се преработи рамката с вилици и да вдига и целия кошер.
    http://www.abc.net.au/tv/newinventors/txt/s2570802.htm

    А това е една откачена идея. Служи за леко повдигане на кошера с няколко милиметра отзад, с лостова система и нивелация. Прецизна изработка
    При този тип идея би трябвало да има 2 вида грешки - едната е от триенето на ролката в оста. Ако няма лагери - триенето ще е голямо. Дори и да има лагери, пак ще има триене - просто ще е по-малко. Та това триене ще създаде ХИСТЕРЕЗИС, който може да достигне до няколкостотин грама. Това означава, че кантара ще застава в две устойчиви състояния, при които ще показва две стабилни, но различни тегла.

    Въпросът ми е пробва ли колко е хистерезиса, че ми е интересно. Проверява се като при повдигнат и претеглен кошер за кратко го натиснеш надолу с ръка, за да добавиш няколко килограма, и после си махаш ръката. Получаваш второ измерване, което ще е различно от първото и разликата ще е точно хистерезиса, обусловлен от силите на триене.

    Също така има ли повтаряемост на измерването? Направи ли няколко последователни измервания и показаха ли едно и също? Ако има големи сили на триене, различните измервания трябва да показват различни стойности.

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Днеска реших да пробвам един мързелив начин за установяване на медовите запаси в кошерите - чрез мерене. Пробните тегления на няколко кошера на които им знам положението показаха че резултатите са сравнително точни и надеждни.
    8372284y.jpg
    8372285i.jpg
    8372286k.jpg
    8372287S.jpg

  7. #57
    Потребител
    Регистриран
    08.02.2014
    Мнения
    58
    Какво стана с кантара? Има ли резултати или идеята да се мерят от хора е кофти?

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Цитат Първоначално публикувано от keser Виж публикацията
    Какво стана с кантара? Има ли резултати или идеята да се мерят от хора е кофти?
    Времето се развали и временно съм на друга вълна ( месене и паткетиране на питки ), но щом се оправи ще проведа теста, даже за целта купих нова висяща везна

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...бързо-бързо достигнахме до извода, че слагането на кантар на всеки един кошер е откачена идея по простата причина, че това ще струва луди пари...
    Върнах се в началото на темата, защото ме интересува следния въпрос: 100 евро на кошер /единична, а не серийно производство цена/ за интегрирана тегловна система на кабелна връзка с точност 10 грама за едно измерване, свързана с централен компютър, записващ теглото на всеки кошер в реално време луди пари ли са? Може да спести доста труд и пътуване на пчеларя, освен това прекрасно се съчетава с охранителна функция. В съчетание с данните от една метеостанция, данните от един празен кошер за сравнение, разни вътрекошерни датчици и подходящ анализиращ софтуер би трябвало да се получи добър продукт. Или само така ми се иска?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Върнах се в началото на темата, защото ме интересува следния въпрос: 100 евро на кошер /единична, а не серийно производство цена/ за интегрирана тегловна система на кабелна връзка с точност 10 грама за едно измерване, свързана с централен компютър, записващ теглото на всеки кошер в реално време луди пари ли са? Може да спести доста труд и пътуване на пчеларя, освен това прекрасно се съчетава с охранителна функция. В съчетание с данните от една метеостанция, данните от един празен кошер за сравнение, разни вътрекошерни датчици и подходящ анализиращ софтуер би трябвало да се получи добър продукт. Или само така ми се иска?
    Кой го предлага това като комплексна система? И за цена 100 евра? Би ли дал повече инфо?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 6 от 10 ПърваПърва ... 45678 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •