Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 98
  1. #21
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Как точно прецени, че ъгъла винаги е точно толкова, колкото при този кошер(дето си му взел мярката 1.1).
    Само 1мм прах или набъбнало дърво не само че ще ти даде грешка, но и тя може да е много повече от тези 10% при по-широк кошер.
    И този коефициент 1.1 при всеки кошер би трябвало да е различен как си го измерил същия нямам идея.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ами на мен кошерите ми са абсолютно еднакви всичките 10 рамкови ДБ (един модел). На 3-4 като ми дава едно и също има ли смисъл да ги проверявам всичките. Естествено получава се съвсеееем малка противотежест ако кошера се навдига прекалено много, затова коефициента всеки като иска ще си определя според кошера. Точно заради малката противотежест която се получава от горната част на кошера която се накланя малко зад остта на въртене коефициента малко скача.
    Ако смятам по формулата би трябвало да е много по-малък около 1,04 а на практика ми идва 1,1. Но това даже е по-добре, нещо като презастраховка. По-добре да го замериш малко по-лек от колкото е в действителност.
    Винаги може по-добре.

  3. #23
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ами на мен кошерите ми са абсолютно еднакви всичките 10 рамкови ДБ (един модел). На 3-4 като ми дава едно и също има ли смисъл да ги проверявам всичките. Естествено получава се съвсеееем малка противотежест ако кошера се навдига прекалено много, затова коефициента всеки като иска ще си определя според кошера. Точно заради малката противотежест която се получава от горната част на кошера която се накланя малко зад остта на въртене коефициента малко скача.
    Ако смятам по формулата би трябвало да е много по-малък около 1,04 а на практика ми идва 1,1. Но това даже е по-добре, нещо като презастраховка. По-добре да го замериш малко по-лек от колкото е в действителност.
    Ти си знаеш, щом си решил, че може да вярваш на тази информация...ОК
    Но по принцип бих искал да видя малко по-точен начин, но все пак цената също е много важна.
    Правил съм подобно нещо, но мерех в тонове и разлика имаше, но не съм обръщал внимание колко %.
    Може да мериш преди всяко хранене и не би трябвало да има проблем или поне ще имаш обща представа за колко кг става дума.
    Хубаво ще е да се провери колко мед в кошера на колко ~ реално мед отговаря и дали има голяма разлика.(дали има голяма разлика между кантара и реалното)
    Като са ти един модел кошерите, виж дали ще може да се фиксира ъгъла, аз нямам толкова вяра на размерите и при мен не може да стане.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #24
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    В разсъжденията си за лоста си прав, защото лоста има РАВНОМЕРНО РАЗПРЕДЕЛЕНО ТЕГЛО по цялата си дължина. Хайде сега направи моя експеримент с НЕРАВНОМЕРНО РАЗПРЕДЕЛЕНО тегло - вземи една тежест и я сложи в началото на лоста, после по средата и после накрая и сам ще видиш, че кантара показва РАЗЛИЧНИ СТОЙНОСТИ, нямащи НИЩО ОБЩО с теглото на тежеста.

    При неравномерно разпределена тежест, какъвто е твоя случай, се получава диференциално уравнение, което е равно на сумата от всички СИЛА*РАМО по продължението на лоста, като дискретата на разстоянията (дебелината на филийката) клони към нула, а броя на нарязаните филийки по вертикала от кошера клони към безкрайност. Косинуса на ъгъла нищо не значи - няма го във формулата - ти сам си го измисли.

    Не знам как да ти го обясня по прост начин, за да го разбереш. Може би със следния експеримент:

    Вземи една дъска и подпри единия край на земята. След това сложи кантар на другия край. След това накарай някой човек да се разхожда напред-назад по дъската и ще видиш, че теглото в зоната на кантара се променя с много. От чиста нула, когато човека (тежеста) е в далечния край, до почти 100% когато се приближи до кантара. При това няма значение колко е наклонена дъската - тоест няма значение какъв е косинуса на ъгъла.

    Пак ти повтарям формулата на теглото, което ще премери кантара, и то е равно на момента, разделен на цялата дължина на дъската. Самият момент пък е равен на СИЛА*РАМО или тегло на човека * разстоянието от него до опората.

    Ето още един пример, от който ще се убедиш че грешиш. Представи си една детска люлка, която представлява една дъска (греда) с опора в нейния център. Ха сега си представи едно момиченце, застанало точно в центъра така, щото дъската да е балансирана. Какво ще премериш, ако сложиш кантар в единия от двата края? НИЩО - ще премериш НУЛА килограма. А сега си представи че момиченцето леко се наклони към тебе. Какво ще премериш? Ще премериш например 5 килограма. А сега ми кажи как от двете цифри 0 и 5 kg ще определиш теглото на момиченцето? Ако методологията ти беше вярна, не би трябвало да има значение къде се намира момиченцето по дъската.

  5. #25
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Като умувах какви винтове да използвам бях гледал това видео.
    Мисля, че дава малко яснота по повод кантара.
    Не е най-научния подход, но
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Вземи една дъска и подпри единия край на земята. След това сложи кантар на другия край. След това накарай някой човек да се разхожда напред-назад по дъската и ще видиш, че теглото в зоната на кантара се променя с много. От чиста нула, когато човека (тежеста) е в далечния край, до почти 100% когато се приближи до кантара. При това няма значение колко е наклонена дъската - тоест няма значение какъв е косинуса на ъгъла.
    Точно този пример е много подходящ. Да кажем че човека е стъпил не по средата а някъде на 2/3 от края на дъската. Искам да кажа, че ако вдигнем леко дъската от единия край и замерим и после вдигнем от другия край под същия ъгъл и пак замерим, ще може да кажем с точност колко тежи човека. Без през това време човека да си сменя позицията по дъската.
    Ако човека примерно тежи 100 кила от единия край ще измерим примерно 60 а от другия 30. Като тези 60+30=100х(косинуса на ъгъла, на който сме го вдигали).

    Ти си абсолютно прав, че в случая с кошера остта по която се върти кошера ще бъде леко прехвърлена от горната част и така ще се получи малка противотежест, която ще направи точните сметки неверни, но с практическото замерване и сравняване може да получим приблизителен коефициент.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	1.jpg
Прегледи:      220
Размер:	6.3 KB
ID:	2265 Това сивото ъгълче разваля точните сметки и колкото по-нависоко се вдига толкова повече противотежест се появява. При моите кошери при минимално завдигане на практика коефициента ми е 1.1

    П.С. Преди малко си направих един експеримент. Сложих в една тенджера с дръжки 4 литра вода. Претеглих с кантарчето за едната дръжка докато отлепи от плота, после за другата дръжка. И двата пъти отчете 1,5 кг. Като съберем двете стойности се получава 3 кг. а в тенджерата има 4 кг. Или в този случай коефициента е 4/3=1.33 С водата обаче противотежестта е по-голяма защото при навдигане водата натежава повече към остта.
    Винаги може по-добре.

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направих си труда да нарисувам една рисунка:

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Hive_Veight.JPG
Прегледи:      221
Размер:	44.8 KB
ID:	2266

    Накратко - масата (теглото) на зона 1 се явява ПРОТИВОТЕЖЕСТ и като такава тя КОМПЕНСИРА теглото на зона 2. Ти измерваш САМО теглото на ЗОНА 3, при това не мериш точно неговата половина, защото зоната е ОТМЕСТЕНА. Реално ти мериш Сила3*AC/AB. Когато измериш от другата страна, представи си обърнатата картинка. Само че при второто мерене ти не мериш същата зона 3, а СЪВСЕМ ДРУГА ЗОНА на ДРУГА ПОЗИЦИЯ с ДРУГО ТЕГЛО. Ето тука ти е най-голямата заблуда - несиметричността на масата вътре в кошера ще ти изиграе ОГРОМЕН НОМЕР и ще те вкара в ОГРОМНА ГРЕШКА. Дори и теглото на кошера да е равномерно разпределено, пак ще имаш голяма грешка. Помисли си - сумирането на двете тегла ще ти даде 2 ПЪТИ ЦЕНТРАЛНАТА ЧАСТ НА КОШЕРА и само по ЕДИН ПЪТ двете странични области. Когато това го разделиш на две се получава ПО-НИСКО ТЕГЛО и затова на тебе ти се налага да слагаш някакви измислени коефициенти от порядъка на 1.1.

    Това е - грешката ти е ГОЛЯМА, защото в твоето измерване влиза ДВА ПЪТИ ЦЕНТРАЛНАТА ЧАСТ и САМО ПО 1 ПЪТ ПЕРИФЕРИЯТА от двете страни (зони 2 и 2'). Да не говорим, че несиметрията на централната част СЪЩО ВКАРВА ГРЕШКА, защото проекцията на центъра на тежеста не пада върху една и съща точка, а върху РАЗЛИЧНИ ТОЧКИ. Това е пък заради наклона.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Ха ха еми така е, то не може хем сам, хем с кантарче за 7 лева, хем точно
    Затова вече съм започнал работа по моя ардуино кантар
    Винаги може по-добре.

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    За да те успокоя - ако повдигането е САМО 1mm, тогава метода ти ще работи и ще вкарва грешка само 100-200 грама!!! Ха-ха ....... точно така мерят и TIR-овете по границата - минават през кантар, който мери само едната ос, но този кантар потъва само 1-2mm.

    Естествено краката на кошерите ти трябва да са ПО ПЕРИФЕРИЯТА. Ако са по-навътре, както е при някои модели кошери, грешката става още по-голяма.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Представям си лост, прегънат на 90 градуса. Рамената са едно късо и едно дълго. Късото се подпъхва под кошера, на прегъвката е опорната точка към терена, дългото е лоста, с който, като го накланяме към себе си, караме късото рамо да повдигне целия кошер. Как да не се преобърне и как да закрепим на върха на късото рамо тегловната система не е проблем. Това дори може да е количка за пренасяне на кошери. ???
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 3 от 10 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •